Na początku tego tygodnia trzy łagodne olbrzymy zostały wypuszczone z zagrody w hrabstwie Kent do sosnowego lasu, aby przywrócić mu jego naturalny charakter – informują brytyjskie media. Starsza samica żyła wcześniej w parku dzikiej przyrody Highland w Szkocji. Ona w założeniu ma zostać tymczasową przywódczynią stada. Pozostałe dwie młode samice pochodzą z parku dzikiej przyrody Fota w irlandzkim Cork. W połowie sierpnia dołączy do nich młody byk z Niemiec, którego przyjazd opóźniły komplikacje importowe związane z Brexitem.
W założeniu naukowców, rozmnożenie się i masa ciała żubrów sprawią, że dzięki większej dostępności światła słonecznego za jakiś czas na nowo odrodzi się poszycie leśne. Zamiłowanie zwierząt do tarzania się w pyle stworzy bardziej otwarty teren, a ich słabość do ogryzania kory ma wyeliminować niektóre gatunki drzew. Wszystko to powinno pozwolić na rozwój nowych roślin, owadów, jaszczurek, ptaków i nietoperzy.
Projekt Wilder Blean realizowany w pobliżu Canterbury jest eksperymentem mającym na celu sprawdzenie, w jakim stopniu żubry można wykorzystać jako „inżynierów ekosystemu” i spróbować przywrócić choć w części Anglii jej utraconą przed wiekami dziką przyrodę.
Wielka Brytania jest jednym z najbardziej ubogich krajów na świecie, jeśli chodzi o dawny ekosystem.
Welcome roam: wild bison return to UK – in pictures https://t.co/QHDJ9XeZYh
— The Guardian (@guardian) July 19, 2022
Komentarze 8
Marzenie piątkowe:
To może i żubrówka potanieje...
"Trzy żubry zostały wypuszczone z zagrody"
W czteropaku wyszłyby taniej.
Widzisz Maja, twoim podopiecznym potrzebny jest kogut.
Tego wymaga ekosystem.
zubry sa po prostu...zajebiste :) Judaszu...tez kogut, by nie przezyl 2 dni, zaraz by go sasiedzi zjedli...bo pieje o poranku, zbyt ryzykowne, no i kto te ewentualne pisklaki utrzyma, chyba nie ja :)
kup gluchoniemego
moze jeszcze jakies benefity by ci skapnely na niepelnosprawnego koguta.