Szkocja zanotowała dotychczas najgorętszy dzień w roku. Temperatura w Threave w Dumfries i Galloway osiągnęła 30,1°C. Met Office potwierdza, że kraj doświadcza fali upałów.
Aby uznać, że dany obszar jest pod wpływem fali upałów, temperatury progowe powyżej 25°C muszą być rejestrowane na większej liczbie stacji pogodowych. W poniedziałek 12 czerwca wiele stacji meteorologicznych osiągnęło próg trzech dni z temperaturą 25°C lub wyższą.
Poprzedni najgorętszy dzień w Szkocji w 2023 roku odnotowano w Auchincruive w sobotę. Słupek rtęci osiągnął 29,8°C. Wysokie temperatury mają się utrzymać przez następny tydzień.
Podczas gdy ludzie cieszą się rosnącymi temperaturami, strażacy ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem pożarów.
W sobotę straż pożarna walczyła z pożarem, który wybuchł na południe od Inverness w rejonie Daviot. Mieszkańcom zalecono zamknięcie okien i drzwi z powodu dymu.
Pożar znajdował się około 48 km od Cannich – miejsca niedawnego pożaru, który prawdopodobnie był największym zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii. Pisaliśmy o tym tutaj.
Met Office prognozuje, że w przyszłym tygodniu na niektórych obszarach utrzyma się ryzyko burzowych ulew, a temperatury prawdopodobnie utrzymają się powyżej średniej.
Żółte ostrzeżenie przed burzami w Highlands i zachodniej Szkocji zostało przedłużone do wtorku do godziny 21:00.
Droga B863 w pobliżu Kinlochleven została zablokowana przez osuwisko po ulewnym deszczu w poniedziałek wieczorem.
Linia kolejowa na południe od Inverness została zamknięta. Network Rail Scotland powiedział, że linia będzie musiała zostać sprawdzona, zanim będzie można ją otworzyć dla pociągów.
Pojawiają się także ostrzeżenia przed znacznym niedoborem wody w rejonie Loch Maree w regionie Highlands oraz umiarkowanym niedoborem w Ness w regionie Highlands i Esk w Dumfriesshire.
Fale upałów to ekstremalne zjawiska pogodowe, które potęgowane są przez zmianę klimatu. Meteorolodzy nie są jednak w stanie powiązać pojedynczych zdarzeń, takich jak obecna fala upałów, ze zmianami klimatycznymi. Ale eksperci nie mają wątpliwości, że zmiany klimatu powodują wzrost temperatur i anomalie pogodowe na świecie.
Od XIX wieku Wielka Brytania powoli się ociepla. W ciągu ostatnich trzech dekad w Wielkiej Brytanii jest cieplej o prawie 1°C.
W ubiegłym roku Szkocja doświadczyła dwóch fal upałów – w lipcu i sierpniu.
Kraj odnotował najwyższą w historii temperaturę 34,8°C w Charterhall w połowie lipca ubiegłego roku. Tym samym pobito poprzedni rekord 32,9°C odnotowany podczas europejskiej fali upałów w 2003 roku.
Komentarze 16
Taaa. To wyjedź do Aberdeen.
Niewątpliwie jest o wiele cieplej niż w poprzednich latach- o tej porze, by posiedzieć na takim słonku trzeba było wyjechać do ciepłych krajów.
Dlatego ciepłe kraje przyjeżdżają tutaj. Na pontonach. Żeby posiedzieć na sloneczku.
#2 pytanie gdzie spier… przed tym ‘sloneczkiem’?
To chyba pora, żeby zaopatrzyć się w klimatyzator… w jeszcze rozsądnej cenie.