Do góry

Twoje prawa macierzyńskie

Pracujesz i jesteś w ciąży, a może jesteś już matką? Nie wiesz, jakie przysługują Ci prawa oraz jakie są Twoje uprawnienia? Nie wiesz, o jakie świadczenia możesz się starać, a o jakich możesz zapomnieć? Boisz się, że Twój szef zwolni Cię z pracy, kiedy się dowie, że będziesz miała dziecko? Jeśli miałaś jeszcze jakieś wątpliwości, nie przejmuj się.

W tym artykule nie będzie niepotrzebnych zdań i przenośni literackich. Czarno na białym, w najbardziej możliwy z możliwych sposobów przedstawimy naszym czytelnikom, jakie prawa i obowiązki ma matka w Wielkiej Brytanii. Po lekturze tego tekstu dowiesz się jak wystąpić o urlop macierzyński oraz jak z urlopu powrócić do pracy. Jakie świadczenia możesz uzyskać od państwa, czym różni się zasiłek macierzyński od ustawowej płacy macierzyńskiej. Przeczytasz tutaj także o innych uprawnieniach i świadczeniach.

Musisz wiedzieć

Jeśli pracujesz w Zjednoczonym Królestwie dłużej niż miesiąc, musisz zarejestrować się w systemie WRS. Jest od tego obowiązku kilka odstępstw, m. in. jeśli jesteś samozatrudniona. Po przepracowaniu w Wielkiej Brytanii dwunastu miesięcy bez przerw, nie trzeba się już rejestrować i można wystąpić o zaświadczenie potwierdzające stałe zamieszkanie na terenie kraju.

Jeśli jesteś niesprawiedliwie traktowana w pracy albo zostałaś z niej zwolniona z powodu Twojej ciąży lub urodzenia dziecka, pamiętaj, że jesteś chroniona ustawą o dyskryminacji płci. Tak samo się dzieje, jeśli korzystasz z urlopu macierzyńskiego lub z innych przysługujących matkom praw – pozostajesz pod ochroną. Nie bój się korzystać z tych praw!

Zobacz także:
Służba zdrowia NHS w Szkocji zaprasza młode mamy i przyszłych rodziców do udziału w projekcie dotyczącym poprawy dostępu do badań prenatalnych dla polskich kobiet w okresie ciąży.
Badania w czasie ciąży dla Polek - weź udział w projekcie!

Jeśli w Wielkiej Brytanii pracujesz legalnie, jesteś uprawniona do Ustawowej Płacy Macierzyńskiej (Statutatory Maternity Pay – SMP) albo Zasiłku Macierzyńskiego (Maternity Allowance – MA) – te uprawnienia przysługują Tobie bez względu na to, czy jesteś zatrudniona na cały etat czy w niepełnym wymiarze godzin (part time). Nie ma znaczenia również czy pracujesz na kontrakcie terminowym lub tymczasowym. Ale jeśli nie jesteś zatrudniona na kontrakcie tylko np. samozatrudniona, nie będzie Ci przysługiwał urlop macierzyński, ale inne świadczenia, w tym i zasiłek macierzyński, mogą Ci się dalej należeć.

Pamiętaj! To, co przeczytasz w tym artykule to tylko należne Ci minimum. Pracodawca może w swoim pakiecie socjalnym oferować dużo więcej. Jeśli nie jesteś tego pewna, przeczytaj jeszcze raz swoją umowę albo zapytaj kogoś ze związków zawodowych.

Urlop macierzyński

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że są dwa rodzaje urlopu macierzyńskiego. Zwykły – Ordinary Maternity Leave (OML) oraz dodatkowy – Additional Maternity Leave (AML).

Zwykły urlop macierzyński to pierwsze 26 tygodni urlopu. Jeśli po tym okresie powrócisz do pracy, pracodawca musi przywrócić Cię na takie samo stanowisko, z którego odchodziłaś na urlop. Oczywiście jeśli taka jest Twoja wola. Jeżeli chcesz zakwalifikować się do urlopu macierzyńskiego, musisz z wyprzedzeniem zawiadomić swojego pracodawcę.
Dodatkowy urlop macierzyński (AML), to kolejnych 26 tygodni, które rozpoczynają się po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego. Po tym okresie też masz prawo do powrotu na swoje poprzednie stanowisko, jednak jeśli pracodawca nie będzie mógł tego uczynić, może zaproponować Ci alternatywne stanowisko, jednak na podobnych warunkach.

Korzystną wiadomością dla Ciebie jest to, że nie musisz informować pracodawcy z wyprzedzeniem czy będziesz wykorzystywała obydwa urlopy. Pracodawca powinien być przygotowany na to, że wykorzystasz pełne 52 tygodnie. Oczywiście jeśli chcesz powrócić do pracy już po zwykłym urlopie macierzyńskim, musisz powiadomić o tym pracodawcę z ośmiotygodniowym wyprzedzeniem.

Pamiętaj, że urlop macierzyński przysługuje Ci zawsze, już od momentu rozpoczęcia pracy. Urlop należy się też wtedy, kiedy dziecko urodzi się przed terminem, a nawet jeśli umrze po przyjściu na świat albo urodzi się martwe po 24 tygodniu ciąży.

Nie ma znaczenia wymiar godzinowy ani staż pracy. Należy pamiętać jednak, że urlop przysługuje tylko wtedy, gdy posiadasz pełny status osoby zatrudnionej, czyli:
- Pracodawca odprowadza od Twojej pracy podatek i składkę ubezpieczenia społecznego (NIN).
- Pracodawca sprawuje kontrolę nad Twoją pracą oraz nad tym, jak i kiedy ją wykonujesz.
- Pracodawca zapewnia całość sprzętu potrzebnego Ci do pracy.

Pracując dla agencji, albo wykonując pracę dorywczą najczęściej nie kwalifikujesz się jako osoba zatrudniona, jednak możesz ubiegać się o płacę macierzyńską.
Urlop macierzyński możesz zacząć jedenaście tygodni przed planowanym porodem, ale to, kiedy przerwiesz pracę zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. W sumie możesz pracować nawet do dnia porodu, jednak kiedy w wyniku ciąży zachorujesz, pracodawca może wysłać Cię na urlop nawet po jednym dniu takiej choroby. Podobnie urlop możesz rozpocząć przed planowaną datą, jeśli urodzisz wcześniej niż planowałaś. Wtedy urlop zaczyna się na drugi dzień po porodzie.

O swojej ciąży musisz powiadomić swojego pracodawcę najpóźniej do piętnastego tygodnia przed spodziewanym porodem. Nie musisz tego robić wcześniej, jednak jeśli zrobisz to z wyprzedzeniem, pracodawca musi przestrzegać zasad BHP związanych z Twoją ciążą oraz respektować Twoje prawo do czasu wolnego na opiekę przedporodową. Wtedy też prawo chroni Cię przed zwolnieniem i dyskryminacją na tle ciąży. Pamiętaj, że dzieje się to tylko wtedy, kiedy Twój pracodawca wie o tym, że jesteś w ciąży.

Krótko mówiąc, przed upływem piętnastego tygodnia przed porodem, musisz powiadomić pracodawcę, że jesteś w ciąży, kiedy spodziewasz się porodu oraz datę, od której planujesz swój urlop macierzyński. Pracodawca może zażądać, abyś te informacje przekazała mu na piśmie. Przez cały urlop macierzyński przysługują Ci te same prawa jak wszystkim zatrudnionym w Wielkiej Brytanii.

Płaca macierzyńska

Maternity Pay wypłaca się przez 39 tygodni kobietom, które kwalifikują się do tego, żeby taką płacę uzyskać. Należy się ona nawet wtedy, kiedy nie planujesz powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim.

Płacę macierzyńską otrzymasz, jeśli pracowałaś u jednego pracodawcy przez co najmniej 26 tygodni, licząc od 15 tygodnia przed rozwiązaniem. Jeśli jesteś nadal w pracy w 15 tygodniu przed porodem – nawet jeśli przepracujesz tylko jeden dzień. Jeśli otrzymujesz tygodniowe wynagrodzenie w wysokości co najmniej 97 GBP w ciągu 8 tygodni lub dwóch miesięcy od daty przewidywanego porodu.

Płaca macierzyńska (SMP) wypłacana jest według dwóch stawek: przez pierwsze sześć tygodni otrzymuje się 90 proc. średnich zarobków, potem przez 33 tygodnie wynosi ona 124,88 GBP lub 90 proc. Twoich średnich zarobków – w zależności, która suma jest niższa. Pracodawca wypłaca Ci ten zasiłek normalnie tak jak wypłatę, odciągając podatek oraz wpłacając składki na National Insurance

Zasiłek macierzyński

Maternity Allowance (MA) wypłaca Ci lokalne biuro Jobcentre Plus przez 39 tygodni. Możesz otrzymać zasiłek wtedy, kiedy nie kwalifikujesz się do otrzymania płacy macierzyńskiej od swojego pracodawcy. Przykłady: byłaś już w ciąży, kiedy zaczynałaś nową pracę; Twoje zarobki są za niskie; jesteś samozatrudniona.

Zasiłek wynosi 124,88 GBP albo 90 proc. średnich zarobków – w zależności, która suma jest niższa. Zasiłek wypłacany jest przez 39 tygodni.
O zasiłek możesz starać się już na 15 tygodni przed porodem, pierwszą wypłatę dostaniesz najwcześniej 11 tygodni przed zaplanowaną datą porodu. Złóż swój wniosek jak najszybciej i powiadom swój najbliższy Jobcentre Plus o planowanej dacie przerwania pracy.

Do czego jeszcze masz prawo

Jeśli jesteś niezdolna do pracy, możesz ubiegać się o zasiłek ESA – Employment and Support Allowance. Taki zasiłek dostają kobiety, które nie kwalifikują się do płacy ani zasiłku macierzyńskiego. Ten zasiłek przysługuje Ci jedynie wtedy, gdy przez ostatnie trzy lata podatkowe płaciłaś składki ubezpieczenia NIN. Wysokość zasiłku jest ustalana co roku. Do kwietnia 2011 roku wynosi 65,45 GBP tygodniowo i jest wypłacany najwyżej do dwóch tygodni po porodzie.

Podczas Twojej ciąży obowiązują specjalne przepisy, o których możesz przeczytać na stronach maternityaction.org.uk.

Jednym z ważniejszych praw jest prawo do urlopu rodzicielskiego i opiekuńczego dla każdego z rodziców. Taki urlop jest bezpłatny i w całości wynosi 13 tygodni. Urlop mogą rodzice wykorzystać do 5 roku życia dziecka. Rodzice też mają prawo do nadzwyczajnego urlopu, kiedy któryś z członków rodziny pozostający na ich utrzymaniu na przykład zachoruje.

Polscy obywatele mają prawo do wszystkich świadczeń na równi z obywatelami Zjednoczonego Królestwa. Oczywiście wtedy, gdy spełniają określone warunki pobytu w odniesieniu do niektórych świadczeń. Możesz również wystąpić o grant Health in Pregnancy od 25 tygodnia ciąży, o ile przysługuje Ci prawo stałego pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Dla wyjaśnienia, chodzi o stwierdzoną na piśmie rezydenturę. Poza tym jest jeszcze mnóstwo uprawnień dla ojców i partnerów kobiet w ciąży i matek. Informacje na temat tych praw możecie uzyskać w języku polskim na stronie www.maternityaction.org.uk.

Jak powrócić do pracy

Jeśli wracasz do pracy po pełnym okresie urlopu macierzyńskiego, czyli po 52 tygodniach, nie musisz nikogo informować. Po prostu wracasz w dniu, kiedy kończy Ci się urlop. Jeśli jednak chcesz to uczynić wcześniej, musisz powiadomić o tym na osiem tygodni przed powrotem do pracy z podaniem dokładnej daty. Jeśli tego nie zrobisz pracodawca może wysłać Cię z powrotem na urlop minimum na 8 tygodni albo do końca jego trwania – jeśli upływa on wcześniej.

Ważną rzeczą jest to, że prawo zabrania Ci pracy przez okres dwóch tygodni po urodzeniu dziecka. Okres ten nazywany jest Przymusowym Urlopem Macierzyńskim (Compulsory Maternity Leave – CML).

Po powrocie z normalnego urlopu macierzyńskiego masz prawo powrotu na dokładnie tą sama, posadę. Jeśli powrócisz do pracy po upływie dodatkowego urlopu, pracodawca może przenieść Cię na inne stanowisko, jednak musi być to stanowisko o bardzo zbliżonych warunkach do poprzedniego.

Jeśli potrzebna będzie Ci dłuższa przerwa w pracy, nie możesz przedłużyć urlopów macierzyńskich, ale możesz wykorzystać na przykład swój doroczny urlop wypoczynkowy. Możesz też wykorzystać urlop rodzicielski (Parental Leave) – jest on jednak już bezpłatny i na trochę innych zasadach. Najlepiej poradź się specjalisty w zakresie prawa rodzicielskiego bądź szukaj informacji na stronach Akcji Macierzyńskiej – maternityaction.org.uk – tam też są informacje w języku polskim. Znajdziesz tam również adresy oraz telefony do różnych instytucji, które mogą Ci pomóc podczas okresu Twojego macierzyństwa. Pamiętaj jednak, że żadna instytucja nie przejmie Twojej odpowiedzialności zarówno za ciążę jak i za narodzone już dziecko. Instytucje mogą jedynie pomóc.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 34

Agnes.T
703
Agnes.T 703
#119.06.2010, 12:19

Bardzo niedokładny i niepełny to artykuł...

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#219.06.2010, 12:29

I to się właśnie nazywa socjal w UK . ŚMIECHU WARTE.
kpina .

Drogie Panie .
Jeśli już macie rodzić to nie w UK , proszę jechać z tatausiem do innego kraju , niech tatuś popracuje jeden dzień legalnie choćby miotłą .

a dostaniecie po porodzie 3000EURO .
I zasiłek macierzyński 800 euro miesięcznie przez 6 mc po porodzie , a potem ,żłobek za 50 euro miesięcznie nie dziennie jak w UK .

Po 6 miesiącach zasiłek spada do 300 euro miesięcznie do ukończenie przez dziecko 3 roku życia .

W europie jakoś tak się składa ,że dzieci są mile widziane w każdym cywilizowanym kraju .

W UK dzieci są kulą u nogi systemu , najlepiej jakby do ścieków popłyneły a skoro już są , to nie są one rodziców tylko RZĄDU JKM.

melduje ,że w Belgii opodatkowanie pracy zwykłego szrego robola jest mniejsze jak w UK o 10 procent .

Ich jakoś na to stać .UK jakoś nie .

Agnes.T
703
Agnes.T 703
#319.06.2010, 12:31

Ciekawe, co sądzisz o polskim socjalu...?

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#419.06.2010, 13:39

JAK MOŻNA TO PORÓWNYWAĆ -Agnes.

Polska to biedny kraj . 2 wojny światowe , 50 lat komunizmu , 20 lat styropianowców , 5 last Unii - porównujesz do imperium gdzie jeszcze 50 lat temu nie zachodziło słońce , na które miliard ludzi w indiach zapierdalało

Agnes.T
703
Agnes.T 703
#519.06.2010, 14:28

Skoro porównujesz do Europy - porównuj do całej... Polska to też Europa, i to najbliższa nam. Przyjechaliśmy stamtąd.
Poza tym, jest tak, jak napisałam w pierwszym poście - nie uwzględniono w artykule wielu rzeczy: paternity leave, prawo pracodawcy do rozpoczęcia wcześniej urlopu macierzyńskiego dotyczy sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie z powodu ciąży dostanie się w 9 miesiącu poprzedzającym - i tu uwaga: nie datę porodu, a tydzień, w którym wypada ten dzień. Nie ma mowy o Working i Child Tax Credit, który przysługuje większości Polakom, bo zarabiają poniżej 58 tys. funtów rocznie, nie wspomniano o Child Benefit - może to niewielka kasa, ale zawsze coś... Nie wspomniano także o możliwości uzyskania 500 funtów po porodzie...

radnor
26 173 16
radnor 26 173 16
#619.06.2010, 15:56

Janku, a podasz ktory konkretnie kraj daje 3000eur po dniu pracy, czy to bedzie jak z tym twoim metrem sniegu w Lyonie, klamczuszku maly?

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#719.06.2010, 17:29

Niemcy . randorku .

nikki27
72
nikki27 72
#819.06.2010, 20:48

Ja rezydentury potwierdzonej na piśmie nie mam, a jakoś Health in Pregnancy Grant dostałam.

kama79_79
Glasgow
22 709
#919.06.2010, 20:48

I dlatego Mariusz zdecydowal sie na trzecie dziecko, imieniem Brian wlasnie UK.Nie wspomniano tez o lokalu socjalnym, dodatku mieszkaniowym, prawie do flexible working hours.

kama79_79
Glasgow
22 709
#1019.06.2010, 20:52

O boze Dominika...A Wrs masz, payslip, pracujesz dluzej niz rok, bez przerw, wynoszacych wiecej niz 30dni?

radnor
26 173 16
radnor 26 173 16
#1119.06.2010, 21:00

No i widzisz Janku-kłamczuszku. Koleżanka polka z mężem - niemcem w niemczech mieszka od lat, mają dwoje dzieci i twierdzi co innego.

Skończ więc może się kompromitować, kłamczuszku żyjący w Aberdeen z trójką dzieciaków. :)

nikki27
72
nikki27 72
#1219.06.2010, 21:02

Kama, to po co w artykule piszą, że rezydentura MUSI być potwierdzona pisemnie?

kama79_79
Glasgow
22 709
#1319.06.2010, 21:23

Pisemnie potwierdzona rezydentuta, to Wrs, Umowa od pracodawcy, payslip.Nie w przypadku kazdego zasilku w ten sposob mozna udokumentowac rezydenture.W przypadku zasilkow z Dwp, oprocz MA twoja rezydenture potwierdza Habitual Residency Test.W tym przypadku 12 miesiecy zatrudnienia, samozatrudnienia, to czasem za malo, by otrzymac pomoc.To samo dotyczy Housing i Council Tax Benefitu dla osob bezrobotnych, niepracujacych.Oni najpierw musza uzyskac zasilek z Dwp, zeby otrzymac dofinansowanie do czynszu.To samo, gdy aplikuja o lokal, to daje gwarancje landlordowi, jakim jest coucil, czy ha, ze najemca bedzie placic czynsz, sam, lub dzieki zasilkom.

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#1419.06.2010, 21:40

panie moderator - jesteś pan niewiarygodny , wiesz dobrze , że wyjebałem ze szkocji 6 mc temu .

pytanie - dla kogo pracujesz i ile ci płacę

kama79_79
Glasgow
22 709
#1519.06.2010, 21:41

Kamil on i tak powie, ze dzieci nie ma, na socjalu nie zyje.On tylko do finance menager sie przyznaje, tylko zapomnial, ze Mariuszaberdeen juz 3 lata temu chwalil sie zdolna zona.Miesiac po tym, jak fiszernia zatrudnila ja na nocki.Za duzo, jak na jedna figure, wiec chlopu juz sie miesza.Rente bral, z Dwp w styczniu, w tym samym czasie, jak mu zona, finance menager kilkadziesiat tysiecy do domu przynosila.Noge w gipsie leczyl za 79.15 tygodniowo sick pay, bo finance menager zapomnial o ubezpieczeniu.Council mu czynsz i council tax placil, bo jej dochod nie mial na to wplywu.Lokal socjalny wykupil, w kwietniu jak od 3 lat, w Aberdeen i innych rejonach Szkocji wstrzymano ten proceder, do 2012 r.Tego nie sposob nie wylapac, jak tego zasilku w Niemczech...Pojawi sie jeszcze kilka rewelacji...Rownie zaskakujacych, niedorzecznych.

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#1619.06.2010, 21:42

za to by te forum prezentowało tylko jedynie słuszne treści .-)

czysta kompromitacja panie moderatorze

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#1719.06.2010, 21:43

tak jak ten brak śniegu w Lionie

kama79_79
Glasgow
22 709
#1819.06.2010, 21:50

6 miesiecy temu?Na swieta jechales do Pl, w styczniu brales rente, w kwietniu lokal socjalny wykupiles, w tydzien po tym go sprzedales, budowales dom, szukales dzialki od farmera?Jak ci zapukam do drzwi, pod AB16 5PR, to kogo zobacze?Finance menager, chlopa z fantazja dziecka i trojka dzieci.

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#1919.06.2010, 21:51

2 KONFIDENTY SYSTEMU SIĘ ZLECIAŁY JAK NA ZAWOŁANIE.

kama79_79
Glasgow
22 709
#2019.06.2010, 21:54

Kompromotujesz to ty siebie, dzieci i ta bidna babe z fiszerni.

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#2119.06.2010, 22:00

SIĘ KOMÓRKAMI KOMUNIKUJĄ CZY JAK ?

czuć Was kapustą , ten portal to jedna wielka kapowalinia.
imanipulatornia .

ale lubie go .-)

kama79_79
Glasgow
22 709
#2219.06.2010, 22:33

Bo my wszyscy Iphona mamy i biale plomby.Mariusz wystarczy czytac, analiza jest prostrza, niz sztacheta w plocie, tym co grodzi twoj communal garden.Wpadne kiedys zone poznac.

marzmy1981
78 453
marzmy1981 78 453
#2319.06.2010, 22:39

BUSTED!
;D

BD.K
20 493 1
BD.K 20 493 1
#2419.06.2010, 22:57

jaja z tym Mariuszem

squit
3 108
squit 3 108
#2520.06.2010, 02:52

dzięki , ;D

savio44
135
savio44 135
#2621.06.2010, 12:56

Kama czy moge sie z toba skontaktowac ? tylko nie na forum prosze

McNusia12
1 250
McNusia12 1 250
#2721.06.2010, 13:25

ups he did it again.... hehehehe - dobra rada Janek Kręcichwast- Dziabas(Dom Zły) lepiej juz Ty sie nie odzywaj bo tylko pogarszasz swoj wizerunek...

aeternus25
2
#2823.06.2010, 02:11

Moja zona rodzila w Aberdeen I naprawde nie sluchajcie tych co mowia jak tu zle lekarze traktuja choc sami nawet w szpitalu nie byli albo ci co namawiaja I sami decyduja by rodzic w Polsce. Mysle ze decyduja sie na porod w kraju bo chyba sie boja albo co. Ja jestem naprawse zadowolony nawet nie wyobrazalem sobie ze przyjma nas na takim poziomi. Porod trwal 28 h I uwiezcie mi non stop byli lekarze badz midwife's przy zonie. Polecam . A co do socjalu to co tu gadac jak wam za malo to wypad do Polski a tam wielki h.. Dostaniecie! Szanujcie co dostajecie bo to naprawde pomaga. No chyba ze darmozjady licza na to ze przyjdzie dziecko na swiat I beda ciagnac benefity a do roboty sie nie chce! Ja eobie po7 dni w tyg po 12 h I nie bo biede mam tylko by moja rodzina miala to fzego ja w domu nie mialem a benefity tez pobieram ale poswiecam te pieniazki mojej coreczce bo w koncu to na nia je dostajemy. Do roboty lenie I szanujcie to czego w Polsce nie dostaniesz. Ale Wam wciaz malo

fuct
13
fuct 13
#2923.06.2010, 19:23

Witam!
Jak to jest z tymi pierwszymi 6 tygodniami na maciezynskim?
Napisano ze przez pierwsze 6 tyg, przyszła matka dostaje 90% srednich tygodniowych dochodów, a z jakiego okresu te dochody sa wliczane do sredniej?
Z góry dzieki

savio44
135
savio44 135
#3028.06.2010, 17:56

witam mam pytanie do kogos kto sie naprawde orientuje w temacie . Nie bede pisac ze chodzi o mnie o kolezanke mame ciocie i tak dalej poprostu pytam . kobieta wychodzi za maz po paru miesiacach maz ja zostawia ona jest w ciazy pracuje na full time. co teraz ? ok prace ma ale gdy odejdzie na maciezynski nie da rady oplacic wynajmu rachunkow utrzymac siebie i dzieci. prosze o odpowiedz co powinna zrobic gdzie sie zglosic gdzie napisac z gory dziekuje za pomoc

brodka26
3
#3120.09.2010, 20:56

Witam serdecznie jestem po raz pierwszy na tym portalu. Chcialabym, żeby ktoś zorientowany odpowiedzial mi na kila pytan zwiazanych z maternity leave w uk. Pracuje na dwa part-time w uk i w jednej pracy mam przyznane maternity leave tak jak chcialam w wymiarze 52 tygodni w tym 39 tyg.platnych. Interesuje mnie to czy dostalabym w drugim part- time. wspomne, ze w obliczeniach przepracowalam 1 rok dla drugiego pracodawcy z drugiego part- time. Tygodniowe wynagrodzenie wynosi 102 funty bez opodatkowania. czy w drugim part- time nalezy mi sie SMP od pracodawcy??? dziekuje z góry

brodka26
3
#3220.09.2010, 21:04

w razie mozliwosci prosze o szybka odpowiedz na forum. dziekuje