Do góry

Astronomia - zjawiska, obserwacje, informacje

Temat zamknięty
Profil nieaktywny
Konto usunięte
15.06.2011, 13:41

Hej
Tutaj można wrzucać informacje o bierzących zjawiskach astronomicznych, opisy ich obserwacji i nowości ze świata astronomii.

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#228102.11.2015, 21:34

O! Taka ciekawostka, może kogoś z Was zainteresuje?
:)
http://iteleskop.org/

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#228230.11.2015, 00:10

GJ 3470b jest większa od Ziemi i ma błękitne niebo.

http://nt.interia.pl/raporty/raport...

alkor29
526 75
alkor29 526 75
#228309.02.2016, 20:47

halo, jest tu jeszcze kto???

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#228409.02.2016, 22:28

Tak :)

Profil nieaktywny
raytoo
#228509.02.2016, 22:51

tez ja, skad dogoni wiedzieli, ze syriusz sklada sie z trzech gwiazd

astroman
8 078
astroman 8 078
#228610.02.2016, 14:39

at 2283

Ktoś tam czasami bywa ;).

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#228710.02.2016, 20:45

Rayto, o ile dobrze pamiętam, to Dogoni wspominali o dwóch gwiazdach. Z tym że tej drugiej nie widać gołym okiem. Do tego twierdzili/twierdzą że Wenus ma naturalnego satelitę. Skąd wiedzieli? Stawiam na mitologię. Tam sporo tego było :)

Profil nieaktywny
raytoo
#228810.02.2016, 21:01

wspominali o 3 pamietam te rysunki w ksiazkach von Danikena

alkor29
526 75
alkor29 526 75
#228910.02.2016, 22:14

ooo super, watek odzyl :)

alkor29
526 75
alkor29 526 75
#229010.02.2016, 22:35

co ciekawego slychac?

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#229112.02.2016, 21:28

Co słychać? Ano to - http://www.polskieradio.pl/23/266/A...
Co prawda, nie jestem przekonany. Ale zbyt głupi jestem by komentować. Coś się dzieje :)

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#229212.02.2016, 21:30

http://www.polskieradio.pl/23/266/A...
Taka nocna muzyka. Mi się podoba. Wciąż podchodzę do tego z dystansem, ale co tam ja.

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#229312.02.2016, 21:35

Fale grawitacyjne - internet oszalał :)

siedem
3 112 107
siedem 3 112 107
#229413.02.2016, 02:04

tak, juz nie potrzeba teleskopów do odczytywania przestrzeni kosmicznej

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#229513.02.2016, 13:01

Hm, siedem, teleskop jako taki to już przeszłość? Od dawna nie stosuje się teleskopów do obserwacji nieba. Obserwacje teleskopowe są ograniczone do niewielkiego wycinka fal. Zdumiałby się ktoś, gdyby dowiedział się, że głęboko, pod powierzchnią ziemi są obserwatoria astronomiczne. Ale ja i tak czekam na to.Ten to dopiero zobaczy :)

siedem
3 112 107
siedem 3 112 107
#229613.02.2016, 14:05

Mam na mysli mozliwosc analizowania wydarzen w kosmosie za pomocá detektorów fal grawitacyjnych , za pomocá których mozna odczytywac pewne zjawiska , wykorzystujác promienie laserowe , jak ostatnio w temacie zderzenia sié i wybuchu czarnych dziur .
Oczywiscie takie detektory to opcja alternatywna

siedem
3 112 107
siedem 3 112 107
#229713.02.2016, 14:47

ciekawy jest ten temat podziemnych obserwatoriów, na jakiej zasadzie one dzialajá dokladnie ?

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#229813.02.2016, 22:24
astroman
8 078
astroman 8 078
#229923.02.2016, 16:49

Trailer do nowego filmu (w produkcji).

astroman
8 078
astroman 8 078
#230007.03.2016, 18:23

Z ostatniej nocy. Dzisiaj też warto sprawdzić nocne niebo, sznasa na powtórkę :).

macmac
415
macmac 415
#230107.03.2016, 22:57

Tak sobie przegladam zdjecia zorzy polarnej i zastanawiam sie jaki to ma zwiazek z astronomia,przeciez to jest zjawisko atmosferyczne(trzeba przyznac ze posrednio zwiazane z oddzialywaniem wiatru slonecznego)
To juz ja bardziej przyczynilem do popularyzacji astronomi wynoszac teodolit przed namiot w nocy i skierowujac obiektyw na Jowisza aby znajomi mogli obejrzec ksiezyce tej planety.

astroman
8 078
astroman 8 078
#230207.03.2016, 23:47

Meteor spalający się w atmosferze, to też zjawisko atmosferyczne. I zorza i spalajacy się meteor są powodowane przez czynniki zewnętrzne (kosmiczne), dlatego sa w kręgu zainteresowania astronomii.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, co roku organizuje wyprawy celem obserwacji zorzy.
British Astronomy Association (BAA) również ma specjalny oddział poświęcony obserwacji i badaniu zorzy, nawet znam osobiście dyrektora tego oddziału i miałem go przyjemność spotkać kilkukrotnie osobiście.

astroman
8 078
astroman 8 078
#230307.03.2016, 23:50

*British Astronomical Association - powinno być.

harrier
11 505
harrier 11 505
#230408.03.2016, 17:08

Nie mam bladego pojecia o astronomii, ale slepa nie jestem, wiec pozwalam sobie sie tu wpisac, musze po prostu!

Otwieram dzis mojego 'Scotsmana', a tam zaraz na poczatku WIEEELKIE zdjecie autorstwa Macieja Winiarczyka ( 'shows the setting sun in the aurora's emerald embrace'), rzeczywiscie 'breathtaking' jak stoi w artykule.
Serdeczne gratulacje!

Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#230508.03.2016, 21:30

macmac, gdyby nie Słońce i pole magnetyczne Ziemi, to by nie było zorzy polarnej. Znaczenia pola magnetycznego naszej planety nie można pomijać. Serdecznie polecam nieco zgłębić temat. Ot. choćby panika jaka potrafi zapanować w firmach energetycznych. Dalej - dendrologia, o korelacja między aktywnoscią słoneczną a rocznym przyrostem drzew.
Powodów dla których warto wiedzieć o zachowaniu naszej gwiazdy dziennej jest wiecej. Zadaj sobie pytanie - co tak pięknie s*wieci i dlaczego. Dowiesz się czegos* o składzie atmosfery, którą oddychasz.
A skoro raz(!) wyniosłes teodolit, to rób to częs*ciej. Na Jowiszu ( i nie tylko tam) też są zorze polarne. Dzięki temu będziesz popularyzatorem nauki, takim jakim jest Astroman. A to wszystko i wiele więcej, może zacząć się od podziwiania "kolorowego" nieba. Pytania rodzą pytania, posuwamy się krok po kroku w rozumieniu naszej codziennos*ci. Czemu? Bo Astroman pokazuje nam jakie to może być piękne. A Ty co nam zaprezentujesz?
Są jeszcze inne zjawiska atmosferycze, ot, badanie cząstek wysokoenergetycznych. Cokolwiek by to znaczyło. Analiza polega na uważnym obserwowaniu atmosfery. Cząstki kaskadowe, to cos* czego się szuka, w powietrzu własnie.
Gapienie się w niebo nie ogranicza się do teodolitu, który swoją drogą służy do czegos* innego.

---

To tyle w temacie wpisu nr 2301. Dalszej dyskusji na ten temat nie będzie, bo ją wychlastam.

---
Na koniec wyjas*nienie - dlaczego każda literka s jest z gwiazką? Bo powinno być - ś, ale tej literki ( nie wiedzieć czemu) nie ma w moim nowym kompie. Są wszystkie polskie znaki, z tym jednym wyjątkiem.

astroman
8 078
astroman 8 078
#230709.03.2016, 10:43

at 2306 ?

Mówisz, że popularyzuje siebie ?
To wytłumacz mi dlaczego NASA prowadzi APOD, albo dlaczego Obserwatorium Astronomiczne w Greenwitch prowadzi największy konkurs astrofoto na świecie ? A jaki jest cel festiwalu astronomiczno-medialnego Starmus, albo dlaczego NASA regularnie publikuje zdjęcia a Hubble'a ?

Do przeciętnego członka społeczeństwa nie mającego podstaw w fizyce, astronomii i naukach pokrewnych naukowy żargon nie przemawia, natomiast wielu zainteresowało się astronomią i zaczęło obserwacje z uwagi na "ładne obrazki". Działa to również inspirujaco na dzieci i młodzież, które często potem wybierają edukację w kierunkach przyrodnico-naukowych.

Jeżeli jesteś spragniony dyskusji czysto astronomicznej, to ja po prostu rozpocznij, po to jest ten temat, a zdjęcia są niczym innym jak dokumentacją zjawiska i na przykład odział BAA z chęcią przyjmuje każdą ich ilość do swoich archiwów pod warunkiem, że zawierają lokację i czas zjawiska. BAA używa ich też w swoich wykładach jako materiałów edukacyjnych z powodów jak wyżej.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#230930.03.2016, 12:52
Profil nieaktywny
Admin grupy
Bebej
#231007.05.2016, 22:11

Oto niebo szykuje nam spektakularne widowisko - https://pl.wikipedia.org/wiki/Tranz...
Od razu przypomina mi się tranzyt Wenus. Było to ileś lat temu. Łatwo się dowiedzieć kiedy. Przed domem w Polsce, wystawiony teleskop, ja oglądalem z zadowoleniem czarną kropkę na ekranie słonecznym, a żona tylko zerknęła i rzekła - mucha tobie nasrała w teleskop i się podniecasz.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis