Do góry

bezrobocie

Bezrobocie ciągle rośnie

Przez ostatnie miesiące, głównym tematem debaty publicznej w Wielkiej Brytanii stały się planowane cięcia budżetowe. Najbardziej głośne i najdłużej komentowane jest ograniczenie budżetu Ministerstwa Obrony. Niejako w cieniu, pozostaje o wiele bardziej bolesna i paląca kwestia rosnącego bezrobocia.

Liczba bezrobotnych spada nieznacznie

Liczba osób bezrobotnych w Wielkiej Brytanii minimalnie spadła o 3 000 grudniu – pisze BBC.

Stopa bezrobocia pozostaje nie zmieniona i wynosi 7,8%. Jednak liczba osób pobierających Jobseeker's Allowance wzrosła o 23 500 do 1,64 miliona w styczniu. Jest to największy wzrost od lipca zeszłego roku. Jest to tym gorsza wiadomość, że spodziewano się spadku o 10 000.

Polska: będą płacić za przeprowadzkę?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekaże ponad 5 tysięcy złotych osobom, które zdecydują się przeprowadzić za pracą w nowe miejsce - pisze "Gazeta Prawna".

Resort zapewni także tak zwany dodatek relokacyjny - ponad 2,5 tysiąca złotych dla osób, które nowe stanowisko znajdą w odległości 50 - 100 kilometrów od miejsca zamieszkania.

Dziennik wyjaśnia, że wszystko to w ramach wsparcia polskich firm przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego środkami Europejskiego Funduszu Społecznego.

Prawie 2 miliony bezrobotnych

W ciągu trzech miesięcy, od września do listopada 2008 roku, liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 131 000 i wynosi obecnie 1,92 miliony. To najwięcej od września 1997 roku – podaje serwis BBC.

Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o ponad 77 000 i wynosi 1,16 miliona. Liczba ta nie obejmuje jednak danych z grudnia 2008 roku kiedy odnotowano najwięcej zwolnień.

Liczba bezrobotnych rośnie

Jak podaje BBC ostatnie dane wskazują, że w najbliższej przyszłości wzrośnie liczba niezatrudnionych. Będzie to efekt zwalniającej gospodarki.

Liczba osób bezrobotnych sięgała miliona ośmiuset tysięcy w ciągu trzech miesięcy do października.

Opublikowany przed godziną raport Office of National statistics potwierdził przypuszczenia. Liczba osób ubiegających się o zasiłek wynosi lekko ponad milion.

Według raportu jednocześnie zmalała liczba zatrudnianych osób oraz liczba stanowisk pracy.

Bezrobocie najwyższe od 11 lat

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wynosi 5,8%. W ciągu trzech miesięcy liczba bezrobotnych wzrosła o 140 000. We wrześniu bez pracy było 1,82 miliony osób. To najwyższy poziom od 11 lat - podaje serwis BBC.

Zdaniem ekonomistów poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii może wkrótce osiągnąć dwa miliony.

W październiku 2008 roku liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o 36 500 i wynosiła 980 900. Jest to największy miesięczny wzrost od 1992 roku.

Coraz więcej bezrobotnych w Wielkiej Brytanii

Trudna sytuacja ekonomiczna w Wielkiej Brytanii uderzyła również w rynek pracy. W czerwcu stopa bezrobocia wynosiła 5,4%. Stanowi to wzrost liczby bezrobotnych o 60 000 w ciągu trzech miesięcy – podaje serwis BBC.

Według oficjalnych statystyk 1,67 miliona osób w Zjednoczonym Królestwie nie posiada zatrudnienia.

W ostatnim okresie o ponad 20 000 wzrosła również liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych. Obecnie rządowe dofinansowanie otrzymuje 864 700 osób.

Zasiłek dla bezrobotnych

Wskaźnik bezrobocia w Wielkiej Brytanii należy donajniższych w Unii Europejskiej. Oscyluje wokół 5%, to niewiele. Na Wyspach o pracę łatwo, ale równie łatwo można ją stracić, gdyż tamtejszy rynek pracy jest bardzo elastyczny.

A wtedy możemy, po spełnieniu kilku warunków, otrzymywać świadczenia społeczne w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Co ważne, mamy wtedy takie same prawa do korzystania z tamtejszej pomocy społecznej jak rodowici Brytyjczycy i inni mieszkańcy Unii Europejskiej. Warto dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.