Do góry

Play Poland Film w Oxfordzie i Liverpoolu

Od poniedziałku polskie filmy z pierwszego, mobilnego festiwalu kina polskiego w Wielkiej Brytanii będzie można oglądać w Oxfordzie. Festiwalowe prezentacje odbywają się też w Liverpoolu.

W Oxfordzie festiwalowe pokazy odbywać się będą od 10 października do 1 listopada. W Liverpoolu festiwal pozostanie do 15 grudnia i zakończy wędrówkę przez Wyspy. Patronem medialnym festiwalu jest Emito.net.

Artystyczne kino offowe

Repertuar prezentowany w Liverpoolu i Oxfordzie to przykłady polskiego kina niezależnego. Jego przekrój, przygotowany specjalnie na potrzeby Play Poland, obejmie najlepsze projekty ostatnich czterech lat pokazywane podczas festiwalu Filmowa Góra.

- Polskie kino niezależne wykiełkowało w szczelinach solidnego popeerelowskiego lasu betonu. – mówi Bruno Kieć, znawca kina niezależnego i organizator festiwalu Filmowa Góra. - W samym środku komunistycznych blokowisk, masowo obrastających w latach 90. "oknami na świat" w postaci satelitarnych talerzy, pojawiła się wówczas nowa postać młodzieżowej subkultury – filmowiec offowy.

Reżyser Dominik Matwiejczyk i Bruno Kieć na Play Poland Film Festiwal

- Dziś kino offowe to nie tylko kontestacja, ale przede wszystkim dobre kino. Wiele z filmów prezentowanych w ramach festiwalu Play Poland, było nagradzanych na renomowanych festiwalach w kraju i zagranicą, a takie nazwiska jak: Rakowicz, Matwiejczyk, Lipiec, Jóźwiak-Rodan czy Rosłaniec zaczynają pretendować do miana ikon polskiego młodego filmu. Tym bardziej cieszymy się z możliwości ich przedstawienia publiczności polskiej i brytyjskiej na Wyspach w ramach festiwalu Play Poland – dodaje Bruno Kieć.

Podczas pokazów festiwalowych w Liverpoolu i Oxfordzie podzielonych na cykle tematyczne, które obejmą: dokument i paradokument oraz animację i film eksperymentalny – do obejrzenia w obu miastach. A także etiudy studenckie i cykl Fabula Rasa – do obejrzenia wyłącznie w Liverpoolu.

W hołdzie Krzysztofowi Kieślowskiemu

Repertuar w Oxfordzie wzbogaci także pokaz projektu "Dekalog +89 vol. 1 i vol. 2" zrealizowanego w 20 rocznicę premiery "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. Inspirowana arcydziełem reżysera "Podwójnego życia Weroniki" czy tryptyku "Trzy kolory".

Bartosz Opania w "Dekalog +89"

To filmowa podróż oparta na dziesięciu przykazaniach i osadzona we współczesnej polskiej rzeczywistości to kino pełne pokory, odważnych wniosków oraz świetny materiał do refleksji, ale także gwiazdorska obsada aktorska.

Spośród prezentowanych filmów niezależnych na szczególne rekomendacje zasługuje intymny obraz "Mama, tata, Bóg i szatan" Pawła Jóźwiaka-Rodana. Poszukując własnych korzeni i tożsamości, autor podejmuje opowieść o swoich rodzicach, którzy od rozwodu nie utrzymują kontaktów, nawet nie rozmawiają ze sobą.

Kadr z filmu "Mama, tata, Bóg i szatan"

Zastanawia się, jak ludzie o biegunowo różnych przekonaniach i postawach życiowych, wyznający tak odmienne wartości, mogli choćby pomyśleć o założeniu rodziny. Matka, niegdyś piosenkarka popowa, solistka Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, dziś aktywna działaczka Rodzin Radia Maryja i zwolenniczka o. Rydzyka, ogląda telewizję "Trwam" i czyta "Nasz Dziennik", podczas gdy jej były mąż z lubością oddaje się lekturze tygodnika "NIE".

Film doskonale odsłania rodzinną psychomachię, rozgrywającą się od lat na oczach reżysera. Obraz zdobył w 2009 roku Grand Prix Filmowej Góry oraz był nagradzany na festiwalach w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Madrycie.

Polskie kino wspierają autorytety

Uwagę widza przyciągnie z pewnością również mocny paradokument Marka Tomasza Pawłowskiego "Uciekinier ", opowiadający historię Kazimierza Piechowskiego, więźnia numer 918, przygotowującego plan brawurowej ucieczki z oświęcimskiego "piekła śmierci".

Kadr z filmu "Uciekinier"

Stawką w grze jest śmierć nie tylko uciekinierów, lecz także współwięźniów. Piechowski opowiada przed kamerą o koszmarze czasów obozowych i o walce przeciw hitlerowcom w oddziale Armii Krajowej, za którą po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia. Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami.

Pokazy dwóch ostatnich przystanków festiwalowych – w Oxfordzie i Liverpoolu – to bez wątpienia uczta dla fanów animacji oraz filmu eksperymentalnego. Lista projekcji pokazywanych w ramach tego cyklu obejmie czołówkę polskich młodych twórców tych gatunków, wśród których warto wymienić choćby takie nazwiska jak: Natalia Dziedzic, Jakub Wroński, Tomasz Pawlak czy Agata Szuba.

Wszystkie pokazy w ramach przystanku festiwalu Play Poland w Liverpoolu odbędą się w Kensington Community Fire Station i będą bezpłatne. W Oxfordzie natomiast festiwal skorzysta z gościnności Oxford University Magdalen College.

Karnety wstępu na wszystkie dni projekcji festiwalowych w tym mieście oraz bilety na pojedyncze seanse są do nabycia w przedsprzedaży w wybranych punktach, a także przed seansami w Oxford University Magdalen College.

Patronat nad festiwalem objęły liczne prestiżowe instytucje oraz mecenasi kultury. Wśród nich Polski Konsulat Generalny w Edynburgu, Richard Demarc – jednego z najwybitniejszych szkockich krytyków sztuki współczesnej, profesor Zbigniew Pełczyński z Pembroke College University of Oxford, Steve Woods – filmowiec, wykładowca na IDAT National Film School w Dun Laoghaire czy Aidan Hickey – członek Cartoon European Association of Animation Film oraz Huston School of Film w Galway.

Więcej informacji na temat programu imprezy, miejsc i terminów projekcji filmów oraz dostępności biletów można znaleźć w serwisie internetowym www.playpoland.org.pl oraz na fan page’u festiwalu na Facebook-u.

Komentarze