Do góry

Polacy strajkiem wywalczyli podwyżki

Polski personel sprzątający szpital w Southampton przystąpił do strajku. Osoby pracujące dla prywatnej firmy Compass zdecydowały się na taką formę protestu, aby uzyskać zaległe wynagrodzenia chorobowe, więcej dni płatnego urlopu oraz wyższe stawki godzinowe. Wygrali.

Polacy podczas akcji strajkowej w Southampton

O przebiegu akcji zorganizowanej przez związek zawodowy UNISON mówią jego członkowie – Jacek Cholewicki oraz Adam Rogalewski

Marcin Gazda: Co przesądziło o podjęciu strajku?
Jacek Cholewicki: Władze szpitala odrzucały postulaty pracowników i odmawiały podjęcia rozmów dotyczących zmiany warunków zatrudnienia. Po demonstracji zorganizowanej przez pracowników przed szpitalnymi biurami załoga przekonała się po raz pierwszy, ile osób walczy o lepsze warunki pracy.

Wtedy na liderów związkowych wywierana była coraz większa presja, aby wybrać bardziej radykalne działania ze strajkiem włącznie.

Po kilku następnych rozmowach personelowi zaproponowano podwyżkę stawek godzinowych o 14 pensów. Oferta została jednogłośnie odrzucona. Jednocześnie zapadła decyzja o podjęciu działań mających na celu zorganizowanie legalnego strajku.

Krok ten nastąpił po wielu miesiącach kampanii uświadamiającej pracownikom ich prawa i przywileje, które należały im się od ponad czterech lat. Udało nam się zmobilizować 98 proc. załogi do aktywnego przyłączenia się do związków zawodowych.

Polacy nie bali się walczyć o swoje prawa na obcej ziemi?
Adam Rogalewski: Przekonaliśmy ich, że walczą o to, co im się należy. Wśród strajkujących byli nie tylko rodacy, ale również Brytyjczycy i przedstawiciele innych narodowości.

Lider związkowców Adam Rogalewski

JC: Polacy mieli obawy związane z udziałem w strajku. Lęk przed utratą pracy był dość duży. Nikt z grupy z moich kolegów i koleżanek nigdy wcześniej nie uczestniczył w podobnej akcji w Polsce. A podejmowanie tego typu działań w obcym kraju musiało powodować ogrom stresu.

Jak przebiegała akcja?
AR: Strajk odbywał się etapami: jeden dzień w grudniu ubiegłego roku, cztery dni w styczniu, trzy w lutym i pięć w marcu. Za każdym razem sprzątaczy i sprzątaczek nie było na terenie szpitala. Zorganizowaliśmy demonstrację przed wejściem do budynku, w centrum miasta odbył się pochód. Ponadto spotkaliśmy się z posłem z Partii Pracy Johnem Denhamem.

JC: Jeszcze przed rozpoczęciem strajku wraz z dyrekcją szpitala zostały ustalone ogólne zasady akcji. Chodziło głównie o komfort i bezpieczeństwo pacjentów przebywających w placówce. Wśród rodzin pacjentów zebraliśmy ok. 2,5 tys. podpisów wzywających szpital do podjęcia poważnych kroków celem rozwiązania problemu.

Mieliśmy też ogromne poparcie pracowników NHS (pielęgniarki, lekarze, kadra techniczna). Osoby mieszkające w pobliżu szpitala częstowały nas ciepłymi napojami i posiłkami, kierowcy pozdrawiali, trąbiąc klaksonami. Nie odnotowaliśmy żadnych poważnych oznak niechęci ze strony lokalnej społeczności.

Związkowcy zebrali 2,5 tys. podpisów poparcia

Jednak na strajkujących była wywierana presja.
AR: To prawda. Większość osób miała umowy gwarantujące pracę po 3–4 godziny dziennie. Za to nie można przeżyć, więc wszyscy brali nadgodziny. Wiadomo, że to od pracodawcy zależy, komu je przyzna.

Firma straszyła strajkujących, że zabierze im możliwość dodatkowego zarobku. Jednak nic takiego się nie stało, ponieważ jeśli pracownicy nie wykonają swoich obowiązków, to szpital nie zostanie posprzątany.

Jaki był najtrudniejszy moment strajku?
AR: Pierwsza godzina w pierwszym dniu strajku. Nie wiedzieliśmy, ilu pracowników przyłączy się do działań. Była jedna osoba, która informowała o akcji i zbierała kolejne. Już jako grupa wspólnie wyszliśmy ze szpitala na manifestację.

JC: Początek był stresujący, ale udało się i małe grupki jedna po drugiej odbijały swoje karty zegarowe na oczach kadry menadżerskiej. Przez kolejne trzy dni największy problem stanowił ostry jak na angielskie warunki mróz. Poważniejsze momenty zwątpienia nie nastąpiły.

Dziś warunki zatrudnienia personelu są już inne.
AR: Wynagrodzenie pracowników zostało podniesione z 6,14 do 7,1 funta brutto na godzinę, co daje 140 funtów podwyżki w skali miesiąca.

Uczestnicy strajku wywalczyli również atrakcyjniejsze stawki za pracę w nadgodzinach, odpowiednio: 150 proc. stawki podstawowej za nadgodziny, tyle samo za wykonywanie obowiązków w soboty i 200 proc. za pracę w niedziele.

Polacy strajkowali pod sztandarami brytyjskiego związku zawodowego UNISON

Ponadto chorobowe wynosi 100 proc. od pierwszego dnia, a wcześniej było płatne tylko od państwa i to od czwartego dnia. Strajkujący uzyskali również wydłużenie urlopu z 28 do minimalnie 35 dni.

A co z obecnym nastawianiem pracodawcy do załogi?
JC: Nie sprawdziły się obawy dotyczące represji po strajku, ale nastawienie wobec załogi uległo zmianie. Kadra menadżerska musi się liczyć z tym, że ponad 95 proc. pracowników aktywnie działa w związkach zawodowych.

Pracodawca, choć niechętnie, to jednak konsultuje poważniejsze decyzje z przedstawicielami pracowników. Szpital ze swojej strony wywiera ogromną presję na firmę, żeby przestrzegano wszelkich ustaleń i umów zawartych ze związkami.

Akcja strajkowa Polaków zakończyła się sukcesem

Jaka jest recepta na ten sukces?
AR: Na pewno wpływ na sukces miał aktywista związkowy Jacek Cholewicki. Polacy bali się, że zostaną odizolowani od innych strajkujących, ale tak się nie stało. Mieli bowiem poczucie przynależności do większej grupy, wszyscy wspólnie strajkowali. Ważne też było wsparcie ze strony związku.

JC: Sukces okazał się możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu każdego z pracowników, którzy osiągnęli coś więcej niż tylko lepsze warunki zatrudnienia. Dzięki akcji załoga się zintegrowała, udało się odrobinę zatrzeć podziały narodowościowe.

Pracownicy wywalczyli zmiany. W przyszłości będzie więcej takich akcji?
AR: Tak. Ciągle walczymy, aby szpital zapłacił zaległe wynagrodzenia za cztery ostatnie lata. Negocjujemy teraz tylko wysokość odszkodowania.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 43

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#119.09.2011, 10:49

BRAWO ! BRAWO ! BRAWO !!!!!!!!!!!

barman00
53 1
barman00 53 1
#419.09.2011, 11:31

tak trzymac gratulacje dla strajkujacow

barbom
984
barbom 984
#519.09.2011, 13:34

Careless2010
#3 | Dziś - 11:29
i kolejny powod ze brytyjczycy znienawidza nas jeszce bardziej. ;(
Polacy pozwalaja sobie na zbyt duzo. Pamietajmy ze brytyjczycy to najwieksi rasisci, uwazajacy sie za rase panow. Niestety jedni sobie poprawili drugim zaszkodzili.
Brawo ze im sie udalo. ale rzeczywistosc jest duzo bardziej brutalna ;(
--------------------------------------------------------------------------------------

mylisz sie !

w ten sposob poacy pokazali brytolom ze nie sa tania sila robocza
w ich pieknym kraju , chociaz ja osobiscie jestem pszeciwny zwiazkom zawodowym , to tylko pozostalo im pogratulowac !

Profil nieaktywny
waliza
#619.09.2011, 15:41

Mialem troche podobny problem w robocie i lipa z tego wyszla. Przekonac 98% zalogi do strajku??? Szacun. Najczesciej to tylko mruczec potrafia a co do czego to sie wszyscy wycofuja.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#719.09.2011, 18:50

"Przez kolejne trzy dni największy problem stanowił ostry jak na angielskie warunki mróz."

To albo mrozy w tym roku wcześniej w tej Anglii, albo artykuł strasznie na czasie :).

W każdym razie gratulacje.

Profil nieaktywny
pryncypal
#819.09.2011, 18:53

wszystko jasne mroz ,strajk ,artykol zapewne sprzed kliku lat ,bo kiedy w angli byl mroz .

Dobry_Grzech
1 169
Dobry_Grzech 1 169
#919.09.2011, 20:25

W sumie nie ważne kiedy, ważne jak, ale spider i lewarek mogliby czytać uważniej, chyba wyraźnie wpomniano, że strajk odbywał się etapami: XII 2010, I, II, III 2011, więc wiadomo skąd mróz.

GRATULACJE!

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#1019.09.2011, 20:29

Nie zmienia to faktu, że trochę nie na czasie ten artykuł. Chyba nie było przez ostatnie 6 miesięcy takiego nawału ważnych artykułów, aby to wydarzenie pominąć.
Nie widzę też żadnego wżnego powodu, aby pisać o nim właśnie teraz, no ale masońskie media zawsze nami manipulują w taki sposób, ze nie wiemy, więc jakiś ukryty powód mają :P ;O

Dobry_Grzech
1 169
Dobry_Grzech 1 169
#1119.09.2011, 20:35

szczują nas przed wyborami?

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#1219.09.2011, 20:37

No co Ty, przecież o Tusku nic tam nie ma :P ;))

Dobry_Grzech
1 169
Dobry_Grzech 1 169
#1319.09.2011, 20:39

chodzi o działanie podprogowe może: Polacy razem coś zdziałają, i to dobrego

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#1419.09.2011, 20:52

Taaa, bo wszyscy Polacy to wielka rodzina ...

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#1519.09.2011, 20:53

... i Marian z Mariolką zawsze sztamę trzyma :P ;)))

sparkleC
13
#1619.09.2011, 23:08

ty spider jak nie umiesz czytac tekstu ze zrozumieniem to sie nie wypowiadaj.zaczeli strajk w grudniu!!!!a w grudniu sa mrozy.

Ja cala akcje popieram jaknajbardziej sam jestem cleaner.
I wiem jaka to ciezka praca zwlaszcza w szpitalu wymaga niesamowitej dokladnosci.

Ktos powie ze niepowinni sie wychylac a ja powiem walczcie o swoje i to nietylko cleaners ale wszyscy polacy i inni zagraniczni pracownicy
bo wykonujemy swoja prace o 50% lepiej niz tubylcy za niestety srednio 30%nizsza stawke niz to bylo kilka lat temu.

taka postawa pokazuje ze ludzie zaczynaja sie cenic I O TO CHODZI.
NIE dajmy sie wdeptywac jak PAJAKi

Profil nieaktywny
DzieckoWeMgle
#1719.09.2011, 23:41
But actually I sprayed the spider with poison, smooshed it with a newspaper and then flushed it down the toilet. Because it turns out I wasn’t really in a bad horror movie.

Mazio
10 190 1
Mazio 10 190 1
#1820.09.2011, 00:39

hura, mam to w dupie

zartowalem
24 299 48
zartowalem 24 299 48
#1920.09.2011, 08:42

I bardzo dobrze, ze sie udalo. Wiecej takich akcji aby brytole nie spostrzegali na nas, jako tania sile robocza, odbierajaca prace innym i zanizajaca stawki.

Tak_to_ja
13 135
Tak_to_ja 13 135
#2020.09.2011, 09:10

Szkoda, ze dopiero teraz o tym pisza. Ten artykul na tym portalu powinien byc powtarzany regularnie, co kilka dni :)
Nie wiem, skad w Polakach taka niska samoocena i poczucie, ze jestesmy gorsi, albo 'w gosciach'. Jeszcze nikt, do kogo z wizyta pojechalam do roboty mnie nie zagonil :)
Skoro tu mieszkamy, pracujemy, znaczy jestesmy jak u siebie :)

Bardzo budujacy arktykul. Gratulacje. (cos ja ostatnio nic nie robie, tylko gratulacje skladam...).

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2120.09.2011, 09:14

sparkleC
#16 | Wczoraj - 23:08 .ty spider jak nie umiesz czytac tekstu ze zrozumieniem to sie nie wypowiadaj.zaczeli strajk w grudniu!!!!a w grudniu sa mrozy.
=============================

Naprawdę stary ? Dzięki za cynk, ja zawsze myślałem że mrozy są w lipcu.

Tak_to_ja
13 135
Tak_to_ja 13 135
#2220.09.2011, 09:23

Spider, nie rob se jaj z powaznej sprawy! Jaki znow lipiec? Wez, doedukuj sie ;)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2320.09.2011, 09:25

No bo ja to z RPA pochodzę, a tam mrozy są w lipcu

Tak_to_ja
13 135
Tak_to_ja 13 135
#2420.09.2011, 09:27

No i wszystko jasne!
Najlepiej na czlowieka naskoczyc i od glupich jeszcze wyzwac.
Biedny Spiderek :D

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2520.09.2011, 09:45
Profil nieaktywny
Garman
#2620.09.2011, 10:06

Znowu spider- konfident i ciota sie poskarzył.
Siedze na banicji.

Tak_to_ja
13 135
Tak_to_ja 13 135
#2720.09.2011, 10:36

Kim jestes?

cropas
5 522
cropas 5 522
#2820.09.2011, 10:42

dziecko we mgle - taryfiarz, badylarz

Profil nieaktywny
Garman
#2920.09.2011, 10:45

Teraz juz ja
Kumpel sie wyprowadzil ale dalej twierdzic beda ze to ja takie czasy...
Cropa oddajesz do sklepu puszki?

Tak_to_ja
13 135
Tak_to_ja 13 135
#3020.09.2011, 10:53

Dziecko, to Ty?
Spider, jak Ty to robisz, ze ludzi banuja po Twoich zgloszeniach? Zdradz tajemnice prosze. Wprawdzie Dziecko mi nie przeszkadza, niepotrzebnie je zglaszales, ale na pewnej zjawie bym to przetestwoala.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#3120.09.2011, 11:00

Ja nikogo do bana nigdy nie zgłaszam. Dzicko zrobił spam flood w moim temacie i moderatorzy widocznie mają lepsze rzeczy do roboty niż ciągłe usuwanie jego spamu, więc prawdopodobnie wysłali go na wczasy, żeby się odstresował i przemyślał sprawę.

zartowalem
24 299 48
zartowalem 24 299 48
#3220.09.2011, 13:37

To nie spider, a opacznosc Boska :)

Tak_to_ja
13 135
Tak_to_ja 13 135
#3320.09.2011, 16:17

Opatrznosci, czy moge poprosic o dokladna instrukcje? :)

Dobry_Grzech
1 169
Dobry_Grzech 1 169
#3520.09.2011, 16:54

Tak_to_ja to ona a nie on, i jest tutaj naprawdę u siebie, jak wielu innych Polaków w Szkocji.

Profil nieaktywny
Garman
#3620.09.2011, 17:01

U siebie sa Pakistancy Rumuni Bułgarzy Polacy Łotysze Turki Araby Hindusy murzyny Filipińczyki Chinczyki i Border Collie

Tak_to_ja
13 135
Tak_to_ja 13 135
#3720.09.2011, 17:47

Niech tylko ktos sprobuje powiedziec mi, ze nie jestem u siebie.
Skoro Ty czujesz sie tu jak na kontrakcie, to i tak traktowany jestes. Do roboty wylacznie, byc moze nawet niewolniczej.
I nie ogladaj tyle telewizji, TV klamie. Zacznij zyc normalnym zyciem.

zartowalem
24 299 48
zartowalem 24 299 48
#3820.09.2011, 18:07

Wczoraj wrocilem z wycieczki do Francji, gdzie bylem gosciem, do siebie, do swojego domu w Szkocji.

kijevna
18 938
kijevna 18 938
#3920.09.2011, 20:12

brawo:)

czteryzero
1 788
czteryzero 1 788
#4020.09.2011, 22:22

Henryk Sienkiewicz pisal ku pokrzepieniu serc. Oceniajac to zwyciestwo pod tym katem to niewatpliwie jest to sukces.

Zas maksyma Lenina (...) chcesz kontrolowac opozycje to zaloz ja sam (...) w wykonaniu Zelaznej Damy, ktora to kiedys postanowila wciagnac na rzadowe listy plac glownych pzedstawicili Unison jak widac dziala doskonale po dzien dzisiejszy.

Jakos lider zwiazkow zapomnial wspomniec o nowych regulacjach dla pracownikow agencyjnych, Emito nawet wspominalo na ten temat.
Natomiast uzywanie Unison jako konia Trojanskiego w prywatyzacj jako wentylu bezpieczenstwa ! To jest dopiero arcydzielo.
Pracownicy prywatyzowanego powoli NHS beda mogli czuc sie pewniej w tym samym miejscu juz jako pracownicy firm prywatnych z nizszym wynagrodzeniem i z utrata wypracowanych lat.. Oczywiscie dzieki Unison nie az tak niskim.
Moglo byc przeciez jeszcze gorzej.

cropas
5 522
cropas 5 522
#4120.09.2011, 23:13

zartowalem
#38 | Dziś - 18:07
Wczoraj wrocilem z wycieczki do Francji, gdzie bylem gosciem, do siebie, do swojego domu w Szkocji.

Ciesze sie zartku. Tak duzo podrozujesz. A jak w Polsce bylo? KIlka dni temu sie wybierales...

czteryzero
1 788
czteryzero 1 788
#4210.10.2011, 20:40

Londyn: Blokada mostu westminsterskiego
Około 3000 osób blokowało wczoraj most westminsterski i okolice parlamentu w Londynie w proteście przeciwko planom prywatyzacji służby zdrowia i ustawie rządowej wprowadzającej cięcia i redukcję zatrudnienia w lecznictwie i opiece społecznej (tzw. Health and Social Care bill).

http://cia.media.pl/londyn_blokada_...

czteryzero
1 788
czteryzero 1 788
#4318.10.2011, 20:29

Popracujesz do 70-tki.‏
http://news.england.pl/wiek_emeryta...

Unison przeprowadzi tajne głosowanie przeciwko pogorszeniu emerytur w sektorze publicznym. Na zimę zapowiada się fala strajków.‏

http://news.england.pl/zima_grozi_f...