Do góry

Polska na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu 2012

Historia Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu sięga 1947 roku, kiedy to do miasta zjechali artyści, by zaprezentować ocalałą po II Wojnie Światowej sztukę europejską. Festiwal od swego zarania miał tworzyć artystyczną płaszczyznę porozumienia ponad granicami państw, co miało szczególne znaczenie w trudnych czasach powojennych.

2008: Macbeth, fot. Stefan Okołowicz

Co roku, latem ludzie ze wszystkich stron świata przyjeżdżają do Edynburga, aby spędzić tu trzy pełne atrakcji tygodnie i zobaczyć najbardziej renomowane zespoły teatralne, operowe, baletowe i muzyczne z całego świata. Wiele przedstawień właśnie tu ma swoje europejskie premiery. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 11 sierpnia-2 września.

Zobacz szczegóły dotyczące polskich występów na festiwalu w Edynburgu w folderze Polska Arts Instytutu Adama Mickiewicza (.pdf).

Najstarszy z edynburskich festiwali, który do dziś zachowuje ciągłość organizacyjną i pozostaje najbardziej prestiżową z odbywających się tu imprez kulturalnych, to Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu (Edinburgh International Festival), zwany też potocznie, w odróżnieniu od alternatywnego Fringe, festiwalem "oficjalnym".

W tym roku Edinburgh International Festival, będzie świętował swoją 65. rocznicę i to właśnie polskiej produkcji 2008: Macbeth w reżyserii Grzegorza Jarzyny przypadł w tym roku zaszczyt otwarcia Festiwalu.

Spektakl "2008: Macbeth" z udziałem Cezarego Kosińskiego i Danuty Stenki jest sensacyjną adaptacja szekspirowskiego Makbeta ze spektakularnymi efektami pirotechnicznymi, iluzjonistycznymi i projekcjami multimedialnymi. Spektakl jest w języku polskim z angielskimi napisami.

Wygraj bilety na spektakl 2008: Macbeth w naszym KONKURSIE

- Dramat Jarzyny będzie wystawiony obok dzieł takich teatralnych geniuszy jak Christoph Marthaler, który pokaże "Meine faire Dame: ein Sprachlabor" oraz Arien Mnouchkine i jej Théâtre du Soleil z dowcipną produkcją "Les Naufragés du Fol Espoir (Aurores)" - podkreśla Jonathan Mills, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu.

Na potrzeby powyższych 3 wydarzeń zbudowana została specjalna scena (Lowland Hall w Royal Highland Centre), można tam dojechać specjalną festiwalową linią autobusową.

Bezprecedensowym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będą koncerty London Symphony Orchestra, która pod dyrekcją Walerego Giergiewa wykona wszystkie cztery "Symfonie" Karola Szymanowskiego. W programie są także oba jego "Koncerty skrzypcowe". Na pierwszy z koncertów, który odbędzie się 16 sierpnia, wszystkie bilety zostały już wyprzedane.

- 'Muszę zapowiedzieć pewną estetyczną niespójność: symfonie Karola Szymanowskiego zostaną wykonane w zestawieniu z czterema symfoniami Johannesa Brahmsa. Jestem bardzo ciekaw efektów tej konfrontacji – mówił Mills.

Wygraj bilety na koncerty w naszym KONKURSIE

Szymanowski to nie jedyny polski kompozytor, którego muzyka zabrzmi latem w Szkocji. Cleveland Orchestra pod dyrekcją Franza Welsera-Mösta wykona dwa koncerty Witolda Lutosławskiego:"Koncert fortepianowy" z niemieckim pianistą Larsem Vogtem oraz inspirowany polskim folklorem"Koncert na orkiestrę".

London Symphony Orchestra, fot. Valery Gergiev

Gazeta The Sunday Times opisuje Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu, jako "siedlisko doskonałości artystycznej", natomiast gazeta The Scotsman nazywa je "najważniejszym wydarzeniem w Szkocji". Do nich dołącza się gazeta Metro dodając "wspaniały i niezastąpiony dla wielbicieli kultury przybywających z wszystkich zakątków świata".

Festiwal 2012 zgłębia moc sztuki w przekraczaniu granic i różnic geograficznych - jednocząc ludzi z całego świata. Tak jak najważniejsi sportowcy z całego świata spotkają się w Londynie podczas Olimpiady, najlepsi artyści przybędą do Edynburga.

Obejrzyj gwiazdy cieszące się sławą, jak również następne pokolenie światowej klasy artystów i daj się ponieść wyjątkowemu świętowaniu doskonałości artystycznej.

Bilety na Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu 2012 można zakupić przez Internet, telefon, fax, pocztę lub osobiście.
Przez Internet: eif.co.uk
Tel.: +44 (0)131 473 2000
Fax: +44 (0)131 473 2003
Za pośrednictwem poczty lub osobiście: Hub Tickets, The Hub, Castlehill, Edynburg, EH1 2NE

Polskie wydarzenia na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu 2012 są wspierane przez Instytut Adama Mickiewicza.

Komentarze