Do góry

W Stratford-upon-Avon odbył się festiwal Shakespeare & Poland

Organizatorem Shakespeare & Poland Festival był Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z polonijną organizacją Copernicana CIC, mającą siedzibę w Stratfordzie. Widzowie mogli obejrzeć spektakle teatralne, wziąć udział w wydarzeniach plenerowych i warsztatach.

Festiwal rozpoczął się w sobotę wieczorem spektaklem „Kamienny” („Made of Stone”) w wykonaniu krakowskiego teatru ulicznego Scena Kalejdoskop, który został zaprezentowany w teatrze Stratford Playhouse. Przedstawienie, osadzone w klimacie bieszczadzkich legend, opowiadało o młodzieńcu rozpaczliwie poszukującym swojej ukochanej, porwanej podczas burzy przez ducha lasów i bagien, Biesa.

Warsztaty

W niedzielę w Royal Shakespeare Theatre odbyły się dwie sesje warsztatów tworzenia weneckich masek karnawałowych, inspirowane szekspirowskim „Kupcem weneckim”. Warsztaty prowadzone przez członków teatru Scena Kalejdoskop pozwoliły uczestnikom poznać tradycyjne techniki tworzenia masek i stworzyć własne dzieła, które mogli zabrać do domu. Uczestnicy nauczyli się również, jak wykorzystywać maski do wyrażania charakteru i emocji.

Wydarzenie plenerowe

Pomiędzy sesjami warsztatów, przed Royal Shakespeare Theatre odbyło się wydarzenie plenerowe zatytułowane „Folkowe refleksje”. Widzowie mogli podziwiać trzy duże postacie na szczudłach, występujące w efektownych, kolorowych kostiumach łączących motywy ludowe z różnych regionów Polski.

Panel dyskusyjny

W niedzielne popołudnie w ratuszu miejskim w Stratfordzie miał miejsce panel dyskusyjny „Transformations – Shakespeare’s theatre in Poland and the woman’s voice” (Transformacje - teatr Szekspira w Polsce i głos kobiecy). W panelu udział wzięły Janet Suzman, aktorka teatralna i filmowa, która zaczynała karierę w Royal Shakespeare Company, reżyserka teatralna i operowa Helena Kaut-Howson oraz badaczki twórczości Szekspira: Tiffany Stern z Shakespeare Institute, prof. Elizabeth Schafer i Aneta Mancewicz z Royal Holloway University of London.

Festiwal zakończył się koncertem muzyki klasycznej „From Poland with Music”, który odbył się w niedzielę wieczorem w ratuszu miejskim w Stratford. Podczas koncertu pianistka Anna Szałucka i skrzypaczka Jaga Klimaszewska wykonały utwory m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze