W Wielkiej Brytanii najważniejszym sektorami, w których pracują Polacy są przemysł, hotelarstwo i gastronomia. W Irlandii najwięcej Polaków znajduje pracę w hotelarstwie i gastronomii. Do Holandii imigranci z Polski przyjeżdżają pracować w rolnictwie i w magazynach. W Niemczech, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, głównymi sektorami, w których pracują Polacy są przemysł oraz hotelarstwo i gastronomia – wynika z raportu “Polacy pracujący za granicą w 2016 r.” przygotowanego przez Narodowy Bank Polski.
We wszystkich państwach Polacy najczęściej znajdują zatrudnienie jako robotnicy wykwalifikowani (spawacz, operator maszyny, wykwalifikowany murarz, fryzjer) oraz robotnicy wykonujący prace proste nie wymagające kwalifikacji (pokojówka, kelner, zbieranie owoców).
Zestawienie danych z kliku lat wskazuje jednak, że pomimo dominującej wciąż roli zawodów nie wymagających wysokich kwalifikacji, następują stopniowe zmiany w strukturze zatrudnienia emigrantów ku zawodom pozwalającym uzyskiwać wyższe zarobki.
Jak wynika z zebranych danych, mimo iż badany proces migracji zarobkowej z Polski trwa od 2004 roku, profil osób wyjeżdżających obecnie z Polski nie odbiega znacząco od ogólnego profilu migranta. Pracy za granicą chętniej poszukują kobiety, wśród migrantów dominują osoby w młode w wieku 25-44 lata. Podobne są także motywy skłaniające do wyjazdu – lepsze niż w Polsce zarobki.
Komentarze 30
Jestem młoda:) Nice one:)
Mlodziezowy dres zarzuce i lece podbijac swiat... Hugo boss... Boss of the bosses :D ;p
nie latwiej byloby napisac: na zachodzie w zasadzie bez zmian? ;)
Czyzbym urazil ma proza naczelnego redaktora emito ze usunal moj rymozgloskowiec?
Asbo. To przyjemość zostawię profesjonalistce. Patrz-Ty ;-)