Trwająca wiele lat kampania na rzecz budowy pomnika gen. Stanisława Maczka znalazła swój finał 3 listopada przed siedzibą władz Edynburga przy Royal Mile. Pomnik z brązu stanął w prawym narożniku dziedzińca City Chambers, nieopodal pomnika, przy którym odbywają się wszystkie uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy.

Monument, którego twórcą jest rzeźbiarz Bronisław Krzysztof przedstawia postać generała w mundurze siedzącego na ławce. Pierwotnie pomnik miał stanąć w edynburskim parku The Meadows, nieopodal dzielnicy Marchmont, gdzie znajdowało się mieszkanie generała i gdzie miał zwyczaj przesiadywać na ławce. Plany pokrzyżowały biurokratyczne wymagania związane z postawieniem pomnika w tym rejonie miasta.
Odsłonięcia monumentu dokonali wspólnie: lady Fiona Fraser of Carmylie i 96-letni major Zbigniew Mieczkowski, który służył w 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Maczka.

O powstanie pomnika od lat zabiegała fundacja General Stanisław Maczek Memorial Trust, która zebrała na ten cel wymaganą kwotę 85 tys. funtów. Pomysłodawcą powstania pomnika był mąż lady Fraser – szkocki polityk Lord Fraser, który reprezentował brytyjski rząd na pogrzebie generała Maczka w 1994 roku. Poruszony historią polskiego bohatera rozpoczął starania na rzecz wzniesienia pomnika. Proces przerwała śmierć lorda. W 2015 roku starania podjęły ponownie wdowa i córka lorda Frasera, przy wsparciu konsulatu RP w Edynburgu.

W sobotniej uroczystości wzięli też udział m.in. ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, konsul generalny w Edynburgu Ireneusz Truszkowski, burmistrz Edynburga Frank Ross, senator Anna Maria Anders, córka lorda Frasera Katie Boyce, polscy i brytyjscy żołnierze, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz liczna rzesza Polaków mieszkających w Szkocji.

Z okazji odsłonięcia pomnika gen. Maczka, na maszty ratusza w Edynburgu wciągnięto polskie flagi.
Walczył o Polskę i Szkocję

Generał Stanisław Maczek podczas II wojny światowej był dowódcą 1. Dywizji Pancernej. Dywizja stacjonowała w Szkocji, gdzie oddano do jej dyspozycji ośrodek szkolenia czołgistów w Blairgowrie niedaleko Perth. Jej pierwszym zadaniem była obrona odcinka szkockiego wybrzeża od Edynburga do Aberdeen. Generał Maczek odegrał kluczową rolę podczas Bitwy o Normandię i wyzwolił spod niemieckiej okupacji część Francji, Belgii i Holandii. Po zakończeniu II wojny światowej nie mógł wrócić do komunistycznej Polski. Pozbawiony pensji wojennej zamieszkał wraz z żoną i trójką dzieci w Edynburgu. Pracował jako barman w Learmonth Hotel, gdzie regularnie odwiedzali go jego byli żołnierze. Zmarł w 1994 roku w wieku 102 lat. Pochowany został w holenderskiej Bredzie, którą I Dywizja Pancerna wyzwoliła spod kontroli niemieckiej.
Komentarze 10
Fajnie ze Maczek ze szkockimi nacjonalistami trzymal. Nie wiedzialem ale teraz wiem, bo na emito przeczytalem!
Nie tylko mali Polacy, ale też zuchy z gromady Włóczykije i Górskie Wilki i Skrzaty z gromadki Misie. Staly dzielnie i reprezentowały polskie harcerstwo w Edynburgu ponad godzine, mimo, że niczego nie widziały.
Bo ci szkoccy nacjonalisci to takie ciekawe zwierzatka...niby nie lubia unii z Anglia i byc pod protektoratem...ale chca/pchaja sie do Unii Europejskiej.
na ławeczce na drugim zdjęciu nie siedzi prof. Andrzej Maczek obawiam się...
# botffinka,
Dziękujemy za doprecyzowanie :-)