Zabezpieczenie praw Polaków w Zjednoczonym Królestwie jest dla polskiego rządu, w tym dla ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, sprawą priorytetową. Stale i intensywnie współpracujemy z naszymi brytyjskimi partnerami, żeby proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie odbył się kosztem naszych rodaków, którzy zamierzają budować swoją przyszłość właśnie w Wielkiej Brytanii
– powiedział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki w poniedziałek podczas spotkania z członkami brytyjskiej Polonii w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym POSK w zachodnim Londynie.

Spotkanie było okazją do omówienia sytuacji Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii i odpowiedzenia na najważniejsze dla nich pytania, w tym m.in. dotyczące statusu obywateli Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oraz kwestii prawnych i paszportowych.
Ambasador wraz z konsulami i ekspertami odpowiadali na pytania dotyczące m.in. formalności, jakie powinni spełnić Polacy, aby otrzymać status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, uprawnień emerytalnych po Brexicie czy kwestii automatycznego uznawania przez Polskę kwalifikacji zawodowych nabytych na Wyspach, w sytuacji bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Przedstawiciele ambasady i konsulatu wezmą jeszcze udział w kilkunastu spotkaniach. 1 marca w Birmingham, 2 marca w londyńskim Balham. Tu rad udzielać też będą urzędnicy polskiego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej. Na liście są też Bournemouth (dla obszaru: Plymouth, Weymouth, Dorchester, Portsmouth), Southampton, Thetford (Hrabstwo Norfolk), Peterborough, Bristol, St. Helier, Swindon, Isle of Wight.
Trwa testowa rejestracja settled status
Procedura uzyskania settled status jest otwarta od 21 stycznia dla wszystkich obywateli UE posiadających ważny paszport biometryczny. Odbywa się ona w ramach kolejnej fazy testów systemu rejestracji i można jej dokonać elektronicznie za pośrednictwem aplikacji dostępnej na telefonach z systemem Android.
Wniosek mogą składać te osoby, które do końca proponowanego okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 r. będą zamieszkiwały na terytorium Wielkiej Brytanii przez co najmniej 5 lat. Osoby, które do końca 2020 r. nie będą mogły się wykazać pobytem w UK przez 5 lat, a pragnące uzyskać gwarancję legalnego pobytu, będą mogły złożyć wniosek o przyznanie tzw. pre-settled status.
Osoby, które uzyskują status osiedlonego w tej fazie nie muszą rejestrować się ponownie. Rejestracja dla osób posiadających jedynie dowód osobisty przy pomocy smartfona, tableta bądź komputera będzie dostępna pod koniec marca.
Komentarze 43
Ale o czym oni tam rozmawiają jak sama Tereska nie wie jak to się skonczy :)
Jest darmowa Oranzada i paluszki.
Harrier, jedziesz?
Ja wszystko wiem, to chyba zeby tych paluszkow pojesc, skoro sie wykosztowali :)
Typowa przedstawicielka samic naszego gatunku
Milcz, samcze waszego gatunku, oranzade pakuj, bo ida ciezke czasy :P