Ludzie, którzy mówią w różnych językach, mają inne osobowości. Aby sprawdzić, czy teza ta jest prawdziwa twórcy platformy Preply, która służy do nauki języków obcych, przeanalizowali słownictwo, tweety i tematy wyszukiwane w Google w 16 językach. Celem było odkrycie, jakimi tematami są najbardziej zainteresowane różne kultury. Zbadano również, w których językach mówi się najczęściej o miłości, rodzinie, biznesie i innych tematach.
Interesujące fakty z badania:
Wyszukiwania w Google związane z modą w języku polskim zajmują nie tylko drugie miejsce pod względem popularności w Europie, ale również polskie tweety są drugimi najczęściej wspominającymi słowo “moda”.
Język polski jest reprezentatywny dla europejskich języków, które odzwierciedlają swobodne podejście do życia i znajduje się na podium obok hiszpańskiego i norweskiego.
Polski jest czwartym językiem najbardziej związanym z naturą. Polskie tweety dotyczące piękna otaczającej nas przyrody zajmują 3. miejsce w Europie.
Język polski jest najmniej ekspresywny w tematach pracy, edukacji i jedzenia, plasując się na ostatnim miejscu wśród europejskich języków.
Jeśli jakiś naród europejski określa Polaków jako ludzi chłodniejszych i mało wyrażających swoje uczucia, istnieje pewna prawda w tym stwierdzeniu. Język polski zajmuje 11. miejsce w rankingu zainteresowania miłością wśród 16 analizowanych języków.
Niemcy zajmują 4. miejsce pod względem liczby wpisów na temat miłości na Twitterze. Ten język może pochwalić się największą liczbą synonimów (289) spośród wszystkich słowników. Niektóre z tych określeń mogą być nieco niespodziewane. Niemiec może nazwać partnerkę „myszką”, „małym ślimakiem” czy „żelką”.
Język portugalski wygrywa jako najbardziej przepełniony tematami miłosnymi oraz rodzinnymi.
Język niderlandzki jest najbardziej skoncentrowany na biznesie, a wyszukiwania w Google są na ten temat o 75 proc. wyższe niż przeciętny wynik europejski.
Język angielski, portugalski i włoski wyrażają największe zainteresowanie wakacjami i podróżami.
Więcej na temat tego badania można znaleźć na stronie Preply.
Komentarze 7
Analiza języka na podstawie tweetów i ilości wyszukań, japierdzielę, serio? :/
hashtag #ganglysego w ostatnim miesiącu pierwsze miejsce na polskim tweeterze. Heh, teraz pytanie: kto wie o co chodzi?
Giertych myślał zapewne, że jakaś afera w pisie. Stąd zdziwienie.
W ostatnim miesiącu? To było chyba ze trzy lata temu?
* dwa lata temu. Zapomniałem, że igrzyska odbyły się z rocznym poślizgiem.
W tym miesiącu też.
Roman Giertych zaskoczony „Gangiem Łysego”. Błyskawiczna odpowiedź Kamila Semeniuka
https://sport-wprost-pl.cdn.ampproject.org/v/s/sport.wprost.pl/amp/11258...