Do góry

imigracja

Wielka Brytania ustali limit dla imigrantów

Na okres do kwietnia 2011 roku brytyjski rząd ogłosi tymczasowy limit imigrantów spoza Unii Europejskiej, którzy zostaną wpuszczeni do Wielkiej Brytanii - pisze BBC.

Minister spraw wewnętrznych, Theresa May, zmniejszyla liczbę osób, które będą mogły otrzymać wizę, do 24 100 (w okresie od teraz do kwietnia 2011 roku), czyli o około 5% w stosunku do okresów wcześniejszych.

Wielka Brytania już nie jest rajem

Więcej osób z Europy Wschodniej, szczególnie Polski i Czech, opuszcza Wielką Brytanię niż do niej przyjeżdża. Tak wynika z najnowszych danych Home Office – pisze BBC.

Dane brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wskazują na zmianę w kierunku migracji po raz pierwszy od czasu, gdy zaczęła się wielka fala po poszerzeniu Unii Europejskiej 2004 roku. W 2009 roku przyjechało do Wielkiej Brytanii 45 000 obywateli krajów A8 a wyjechało ich 57 000.

Imigracja do Wlk. Brytanii nadal rośnie

Liczba osób przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy nadal rośnie. Tak wynika z danych opublikowanych przez Office for National Statistics (ONS). Wzrost ten jest jednak coraz niższy, ponieważ wiele osób decyduje się na powrót do swoich ojczyzn.

Około 590 000 osób przybyło do Wielkiej Brytanii w 2008 roku. Rok wcześniej przybyło o 16 000 osób mniej. Jednocześnie liczba osób opuszczających Wielką Brytanię wzrosła z 341 000 w 2007 do 427 000 w 2008.

Sporu o imigrację ciąg dalszy

Okazuje się, że imigracja jest zarówno dobrym orężem do utarczek politycznych i publicystycznych, jak i "chłopcem do bicia", świetnie pozwalającym się dostosować do realiów recesji.

Tym razem dyskusja na temat imigrantów zabierających pracę rodowitym Brytyjczykom została wznowiona za sprawą najnowszego raportu Office for National Statistics (ONS).

Anglicy kontra Polacy

Wszystko zależy od tego, dokąd się zajedzie. Inaczej jest w małym miasteczku, inaczej w rozpędzonym w niewiadome molochu – stolicy. Inne tempo życia, inni ludzie. Ale jest coś, co łączy wszystkie wsie, mieściny i metropolie. To mentalność i obyczaje Anglików, które pomimo tak rozpowszechnionej wielokulturowości kraju, adaptowane są z chęcią przez niemal wszystkich przybyszy.

Dziękuję, zostaję

W ciągu ostatnich kilku tygodni zewsząd dobiegały nas pogłoski o masowych powrotach emigrantów do Polski. Miał nas do nich popychać tutejszy kryzys gospodarczy, słaby kurs funta oraz widmo masowych zwolnień. Ale i ja, i Wy ciągle tu jesteśmy.

No bo dlaczego mielibyśmy wracać, skoro w Polsce średnie zarobki są ciągle niższe niż na Wyspach, bezrobocie jest tam ciągle wyższe, a w porównaniu z innymi obywatelami Unii Europejskiej przeciętny Polak mieszkający w Polsce jest zamożniejszy tylko od Bułgara i Rumuna?

My vs Oni

Wiązanie kwestii przestępczości z równie istotną kwestią imigracji jest jednym z najbardziej konsekwentnie i uporczywie podejmowanych tematów w obecnych dyskusjach Brytyjczyków.

Polska sobota w Edynburgu

15 listopada City of Edinburgh Council organizuje spotkanie pt. "Polska sobota dla całej rodziny".

Impreza rozpocznie się o 9.30 i potrwa do 12.30 w budynku
South Bridge Resource Centre (Infirmary Street 1, Edynburg EH1 1LT).

Podczas spotkania serwowane będzie darmowe polskie śniadanie. Uczestnicy imprezy będą mogli również otrzymać informacje na temat szkół, kursów i zatrudnienia. Porad udzielać będą przedstawiciele Stevenson College, Jewel and Esk College oraz
Careers Scotland & Housing Department.

Imigracja a populacja w Irlandii Północnej

Liczba obcokrajowców przyjeżdżających do Irlandii Północnej ma większy wpływ na liczebność tutejszej populacji niż liczba urodzin – pisze BBC. Najliczniejszą grupę wśród imigrantów z Unii Europejskiej stanowią Polacy.

W czerwcu 2007 roku w Irlandii Północnej mieszkało 1,75 miliona ludzi. W poprzednich 12 miesiącach przybyło 18 000 mieszkańców w tej części Wielkiej Brytanii – w tym 10 000 migrantów. Tyle samo przybyło w poprzednim roku.

Stanowisko Browna w sprawie imigracji

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown wyraził swoje stanowisko w sprawie dyskusji na temat znaczenia imigrantów, jaka miała miejsce wczoraj w Izbie Lordów - podaje serwis BBC.


Zdaniem premiera imigracja ma pozytywny wpływ na brytyjską gospodarkę. Wyraził on również swój sprzeciw wobec propozycji wprowadzenia ograniczeń liczby imigrantów przybywających do UK.

Gordon Brown podkreślił, że dzięki migracji do budżetu państwa wpłynęło 6 miliardów funtów.