Do góry

Szkocja

Dominuje kontrola!

"VJ Robot miksujący Jedynkę i dwójkę", Janek Simon. Dzięki uprzejmości Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki

Festiwal Poland Street Underground organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z marką Wyborowa, który co roku przyciąga tysiące widzów, powraca do stolicy Wielkiej Brytanii już w listopadzie.

Nie ma sezonowej pracy?

Ankieta zorganizowana przez National Union of Students Scotland (NUS) pokazała, że studenci mają problem ze znalezieniem pracy na wakacje z powodu recesji. Wielu z nich będzie musiało się zadłużyć, aby kontynuować studia.

Ankieta potwierdziła informacje o sporych liczbach studentów, którzy spędzają godziny na roznoszeniu CV do sklepów i kawiarni. Dla tych, którzy mieszkają w biedniejszych regionach, będzie to bardzo ciężki okres.

Polski najpopularniejszy

Najbardziej popularnym językiem obcym używanym przez uczniów w szkockich szkołach jest polski. Tak wynika z najnowszego raportu Holyrood's Pupils in Scotland 2008 – podaje dziennik "Daily Record".

W badaniach udział wzięło ponad 26 000 uczniów z 32 szkockich jednostek administracyjnych, w 19 z nich polski był najczęściej używanym językiem zaraz po angielskim.

Jak wynika z danych Rządu Szkockiego obecnie 3 347 uczniów zadeklarowało, że ich językiem ojczystym jest polski.

Szkocja zbyt uprzywilejowana

Ponad 30% Anglików uważa, że Szkocja otrzymuje zbyt wiele pieniędzy od brytyjskiego rządu – tak wynika z najnowszego raportu "British Social Attitudes" badającego nastroje społeczne Brytyjczyków – podaje Telegraph.co.uk.

61% mieszkańców Anglii uważa również, że członkowie Szkockiego Parlamentu nie powinni mieć prawa głosu w sprawach dotyczących całego Zjednoczonego Królestwa. Natomiast prawie co piąty Anglik podważa sens istnienia Szkockiego Parlamentu w ogóle.

Weź udział w badaniu

Związek zawodowy UNISON poszukuje polskich pracowników będących członkami tego związku do uczestnictwa w badaniu socjologicznym tzw. grupie focusowej. Badanie to odbędzie się we wtorek 27 stycznia 2009 r. o godzinie 16.00 w siedzibie UNISON w Glasgow.

Badanie to jest anonimowe, a pytania będą dotyczyć następujących zagadnień:

  • dyskryminacja w miejscu pracy;
  • dlaczego wstąpiłem do związku zawodowego;
  • czego oczekuję od związku zawodowego w miejscu pracy.

Nowe miasto w Szkocji

Nowe miasto ma powstać niedaleko Inverness

Highland Council rozważa propozycję utworzenia nowego miasta w północnej Szkocji, w którym miałoby powstać pięć szkół oraz ponad 5 000 domów – podaje BBC.

Tornagrain to niezabudowany teren znajdujący się na trasie A96 łączącej Inverness i Nairn - właśnie tam miałoby powstać nowe miasto.

W Szkocji "Polska Wiosna"

Od lutego do maja 2009 roku w Perth w Szkocji będzie miał miejsce wyjątkowy cykl wydarzeń kulturalnych pod nazwą Scottish Tides – Polish Spring.

Będzie to pierwsze tej skali wydarzenie mające na celu pokazać ścisłe, mające kilkusetletnią tradycję związki Szkocji z Polską oraz zintegrować oba narody na płaszczyźnie kulturalnej.

Początki Polish Spring sięgają ponad 400 lat wstecz – komentuje Jane Spiers, dyrektor zarządzający organizacji Horsecross, która przygotowuje event.

Szkocki prom popłynie

Jedyny szkocki prom kursujący do wybrzeża kontynentu wznowi kursy w maju przyszłego roku. Kursy promu Rosyth-Zeebrugge zostaną przywrócone w maju.

Operatorem statku będzie Norfolkline. Kursy odbywać się będą trzy razy w tygodniu w każdą stronę od 18 maja. Prom będzie wypływał z Zeebrugge w Belgii w poniedziałki, środy i piątki, a z Rosyth w Fife we wtorki, czwartki i soboty. Można już kupować bilety za pośrednictwem strony internetowej.

W czasie Świąt bezpieczniej

Jak podaje BBC szkockie siły policyjne uruchomiły specjalną akcję skierowaną przeciwko przemocy w rodzinie w okresie świątecznym. W jej zakres wchodzić będą działania jednostek szybkiego reagowania oraz wprowadzenie zaostrzonych warunków dotyczących kaucji i warunkowego zwolnienia.

W czasie Świąt policjanci będą odwiedzać gospodarstwa domowe, w których potencjalnie może dojść do nieprzyjemnych wydarzeń.

Wzrost rasizmu w Szkocji

W ostatnim roku wzrosła liczba ataków na tle rasistowskim w szkockim regionie Highlands. Przedstawiciele lokalnej policji są zdania, że kryzys gospodarczy oraz rywalizacja o prace mogą być powodami wzrostu napięcia w społeczeństwie – podaje serwis BBC.

Wśród narodowości, które najczęściej są przedmiotem ataków są Anglicy i Polacy. W okresie od kwietnia 2005 roku do marca 2008 roku zgłoszono 108 przypadków ataków na tle rasistowskim w stosunku do Anglików oraz 31skierowanych do Polaków.