Do góry

Śladami Jane Austen

W tym roku upływa 200 lat od publikacji "Dumy i uprzedzenia", najsłynniejszej powieści Jane Austen, przedstawiającej historię miłości energicznej Elizabeth Bennet i niewzruszonego pana Darcy. Wielka Brytania przygotowała specjalne atrakcje związane z tą rocznicą.

Obecnie w domu pisarki mieści się Jane Austen’s House Museum (Muzeum Domu Jane Austen). Fot. cwasteson (CC BY 2.0)

Dokładnie 29 stycznia 1813 roku Jane Austen otrzymała pierwszą drukowaną kopię "Dumy i uprzedzenia". Po dwustu latach od publikacji tytuł ten niezmiennie znajduje się w czołówce najpopularniejszych brytyjskich powieści. Jest także najczęściej wybieraną pozycją w programie "adopcji książek" Biblioteki Brytyjskiej (British Library), w którym zbierane są fundusze na renowację starych publikacji. O tym, jakie wydarzenia będą towarzyszyć tej rocznicy, a także gdzie można znaleźć ślady obecności Jane Austen, piszemy poniżej.

Wydarzenia rocznicowe

Ostatnie osiem lat życia Jane Austen spędziła w miejscowości Chawton w hrabstwie Hampshire (na południowym wybrzeżu Anglii). Właśnie tam wprowadzała poprawki do "Rozważnej i romantycznej" oraz "Dumy i uprzedzenia", a także napisała późniejsze powieści - "Mansfield Park", "Emmę" i "Perswazje".

Obecnie w domu pisarki mieści się Jane Austen’s House Museum (Muzeum Domu Jane Austen). Od 2 lutego do końca maja można tam obejrzeć wystawę poświęconą "Dumie i uprzedzeniu"; opisanej w niej historii, procesowi powstawania powieści oraz znaczeniu książki dla współczesnych czytelników. Wśród eksponatów znajdują się pierwsze wydania "Dumy i uprzedzenia", oryginalne ilustracje do książki oraz stół, przy którym pisała Austen.

Miłośnicy talentu pisarki mogą także odwiedzić katedrę w Winchester, gdzie znajduje się jej grób. Zarówno muzeum, katedra, jak i biblioteka Chawton House Library (należąca niegdyś do młodszego brata Austen – Edwarda) zaplanowały specjalne wydarzenia na ten rok: nowe trasy zwiedzania, wykłady i wystawy. W programie obchodów jest także bal w stylu regencji, zainscenizowany przez grupę taneczną Hampshire Regency Dancers, oraz wystawa kostiumów z telewizyjnej adaptacji "Dumy i uprzedzenia" wyprodukowanej przez BBC w 1995 roku.

W Bath tradycyjnie we wrześniu odbywa się Festiwal Jane Austen (Jane Austen Festival). Dzięki specjalnym atrakcjom, zaplanowanym od 13 do 21 września, tegoroczna edycja zapowiada się najbardziej interesująco z dotychczasowych.

Inspiracje miejsc

Ostatnie osiem lat życia Jane Austen spędziła w miejscowości Chawton w hrabstwie Hampshire. To tam napisała "Mansfield Park". Fot. cwasteson (CC BY 2.0)

Pierwowzorami wielu okazałych posiadłości i zachwycających krajobrazów przedstawionych w powieściach Jane Austen były prawdziwe miejsca. Jednym z nich jest Chatsworth w hrabstwie Derbyshire, rodowy majątek książąt Devonshire i jedna z najsłynniejszych zabytkowych posiadłości w Wielkiej Brytanii (położona w regionie East Midlands, około 3 godziny drogi z Londynu). Chatsworth był inspiracją dla Pemberley, rodzinnej rezydencji pana Darcy’ego, którą w powieści odwiedza Elizabeth Bennet.

Parę kilometrów dalej znajduje się miasteczko Bakewell, uznawane za inspirację dla fikcyjnego Lambton, w którym zatrzymała się Elizabeth podczas wycieczki z wujostwem Gardiner. Jane Austen poznała je podczas podróży. Podobno pisarka zatrzymała się w miejscowym hotelu Rutland Arms, w pokoju numer 2.

Rezydencje znane z ekranizacji

Na potrzeby telewizyjnej adaptacji BBC z 1980 roku rolę Pemberley "odegrała" posiadłość Renishaw Hall & Gardens w Derbyshire. Natomiast w kolejnej produkcji tej stacji, miniserialu z 1995 roku, jako siedzibę Darcy’ego ukazano rezydencję Lyme Park, leżącą na terenie pobliskiego Parku Narodowego Peak District. To właśnie w Lyme nakręcono pamiętną scenę, w której Colin Firth, jako pan Darcy, po przepłynięciu jeziora pojawił się w mokrej koszuli przed zaskoczoną Elizabeth.

Oczywiście najbliższa opisowi Pemberley jest posiadłość Chatsworth. Pokazano ją z zewnątrz w filmie z 2005 roku, z Keirą Knightley i Matthew MacFadyenem w rolach głównych. Na uwagę zasługuje skarpa Stanage Edge położona w Peak District, z której Elizabeth podziwia wspaniały widok na Park Narodowy, a także uroczy hotel The Peacock, w którym zatrzymali się aktorzy podczas kręcenia scen w tej okolicy.

Kolejne miejsce znane z filmu to posiadłość Basildon Park (w pobliżu Reading, około godzinę drogi z Londynu) występująca jako Netherfield Park – rezydencja Bingleya. To w jej wnętrzach nakręcono scenę balu, na którym Elizabeth i Darcy zatańczyli po raz pierwszy. W tej georgiańskiej posiadłości można zrelaksować się na podwieczorku w herbaciarni, a w antykwariacie poszukać używanych wydań książek Jane Austen.

Miłośnicy talentu pisarki mogą także odwiedzić katedrę w Winchester, gdzie znajduje się jej grób. Fot. Ben Sutherland (CC BY 2.0)

Fani ekranizacji z 2005 roku rozpoznają miejsce oświadczyn Darcy’ego w neoklasycznej świątyni położonej w ogrodach Stourhead (w Mere, tuż obok Salisbury, dwie godziny drogi na południowy zachód z Londynu). Ogrody te objęte są opieką National Trust (brytyjska organizacja chroniąca zabytki i przyrodę) ze względu na znajdujące się w nich niezwykłe odmiany kilkusetletnich drzew.

Bath Jane Austen

Rocznica wydania "Dumy i uprzedzenia" jest dobrą okazją, aby poznać Bath, miejscowość uzdrowiskową, w której Jane Austen mieszkała w latach 1801-1806. Jego georgiańska architektura niewiele się zmieniła od czasów, w których żyła pisarka, dzięki czemu spacer przez centrum miasta pozwala wczuć się w ówczesną atmosferę oraz z łatwością przywołać sceny opisane w jej książkach.

Jane Austen Centre (Centrum Jane Austen) to prawdziwa gratka dla jej fanów. Zgromadzono tu rękopisy pisarki oraz nagrania audio jej dzieł. W herbaciarni Regency Tea Room można skosztować herbaty z tradycyjną brytyjską babeczką scone, a w sklepie z pamiątkami zakupić torby i znaczki z napisem "Kocham Darcy’ego!". Firma Bath Boutique Stays proponuje jedyną w swoim rodzaju okazję, aby zatrzymać się w domu, w którym mieszkała Jane Austen z rodziną, czerpiąc inspirację dla swoich powieści "Opactwo Northanger" oraz "Perswazja".

PRZYDATNE INFORMACJE

Komentarze 13

Profil nieaktywny
ItakFigurowicz
#117.04.2013, 10:43

Duma i Uprzedzenie, jedna z perełek literatury, klasyka.
Wciąż popularny, kochany i aktualny "pancernik pośród książek" O dziwo, wątek romantyczny" mnie nie odstraszał, czytało się bez poczucia zażenowania. Filmy "zrobione" na podstawie, nigdy nawet nie otarły się jakością o książkę.

Swoją drogą ciekaw jestem ilu "oczytanych" wpisze się pod tym artykułem. I co będą mieli do powiedzenia.

aga8102
17
aga8102 17
#217.04.2013, 11:17

Potwierdzam książka rewelacjyjna, a niestety filmy nigdy nie dorównały powieści i tylko rozczarowały :(

astroman
7 842
astroman 7 842
#317.04.2013, 11:32

Co Wy tam wiecie - Cohelo ku..a ;)

elastycznyjozef
21 092 15
elastycznyjozef 21 092 15
#417.04.2013, 13:31

Nie czytałem ale byłem w Winchester i Bath, polecam.

kijevna
18 850
kijevna 18 850
#517.04.2013, 13:41

czytałeś po polsku, czy angielsku itak?
Film rządzi się swoimi prawami - widziałam trzy ekranizacje, jedną czarno - białą, potem ten mimi serial i tę z 2005 - w każdej rozegranie zakończenia było inne - być może dostosowane jakoś do czasów ekranizacji, najbardziej ducha ksiązki i języka oddaje mini serial, ale tą ostatnią ekranizację tez lubię za humor.

Profil nieaktywny
ItakFigurowicz
#617.04.2013, 13:54

Po polsku. A co do ekranizacji to oczywiście masz rację. Szczęściem ( lub nie, zależnie od punktu widzenia)jest to, że mam bujną wyobraźnię. I nie potrzebuję filmów na podstawie książek.

kijevna
18 850
kijevna 18 850
#717.04.2013, 13:57

No to może po polsku czytało się dobrze, ja czytalam po angielsku może z pół emigracyjnego życia temu i był problem z językiem, który często przysłaniał przyjemność z lektury.

Profil nieaktywny
ItakFigurowicz
#817.04.2013, 14:06

Tzn. generalnie nie lubię filmów, no może poza Światem w/g Kiepskich. hehehe.

kijevna
18 850
kijevna 18 850
#917.04.2013, 14:34

A ja uważam, że taka filomwa adaptacja, w której scenarzyści, kostiumolodzy i osoby znające epoke przyłożą się i pokażą z detalami jak to wtedy było, jest bardzo interesujące. Jeśli np. przeczytam opis 'piękności z epoki' to nadal wyobrażam ją sobie przez pryzmat współczesnych dziewczyn, a może się okazać, że jednak wyglądała trochę inaczej - owszem mogę sobie zrobić spacer po galeriach i pooglądać portrety, ale kto ma na to czas;)

Profil nieaktywny
ItakFigurowicz
#1017.04.2013, 14:36

No oczywiście.

BD.K
20 491 1
BD.K 20 491 1
#1117.04.2013, 15:40

a) tez nie czytalem
b) to co kijanka napisalas, to niezwykle glebokie jest
ja sobie zupelnie inaczej wyobrazalem Telimene...
;)

kijevna
18 850
kijevna 18 850
#1217.04.2013, 15:42

a mrówki też inaczej?;)

BD.K
20 491 1
BD.K 20 491 1
#1317.04.2013, 15:46

Mrowkami sobie raczej nie zaprzatalem...;)