Rynek pracy w Polsce jest w rekordowo dobrej kondycji, oznacza to, że zniknął jeden z powodów, dla których kiedyś Polacy podejmowali decyzję o wyjeździe. Teraz mamy nadzieję, że każdy powracający znajdzie atrakcyjną pracę
– mówiła podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Bożena Borys-Szopa, minister rodziny i pracy. Podkreślała też zmiany w polityce prorodzinnej państwa w ostatnich latach, w tym program 500+, dodatki na wyprawki szkolne, nowe żłobki.
„Dobrze płatne zajęcie może znaleźć znaczna część Polaków wracających z emigracji zarobkowej” – informuje Rzeczpospolita. Na poparcie tego twierdzenia gazeta wymienia chłonny rynek pracy i coraz niższe bezrobocie w Polsce. Dodatkowym argumentem jest także doświadczenie i wiedza, które polscy emigranci zdobyli za granicą.
Pracodawcy wydają się nieco chłodzić hurraoptymistyczne wypowiedzi przedstawicieli władz, twierdząc, że sam fakt pracy za granicą nie przesądza, iż dobrą pracę dostanie się natychmiast.
Oczywiście reemigranci są u nas mile widziani, jednak zdarzają się sytuacje, gdy ich oczekiwania są ponad miarę
– mówił w Krynicy Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP i podaje przykład: Kandydat, który oczekuje zatrudnienia na kierowniczym stanowisku w banku, choć w londyńskim City był szeregowym pracownikiem, albo żąda niezwykle wysokiego wynagrodzenia.
Samo zagraniczne doświadczenie nie jest powodem do windowania wynagrodzeń. Szukając pracy w Polsce, trzeba być otwartym na widełki płacowe oferowane przez lokalnych pracodawców
– radzi Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w agencji Manpower.
Płace w Polsce są wciąż wyraźnie niższe niż w Europie Zachodniej, chociaż – według danych Eurostatu – przeciętna płaca w Polsce z uwzględnieniem siły nabywczej wzrosła od 2004 r. o ok. 95 proc., a w Niemczech o 37 proc. Jednak średnie płace, nawet po uwzględnieniu różnic w kosztach życia, są w Polsce prawie dwa razy niższe niż w państwach na zachód od Polski, a bez uwzględniania parametru cen – nawet trzy–cztery razy niższe. W 2018 r. średnie wynagrodzenie brutto w Polsce sięgało 12,7 tys. euro rocznie, w Niemczech 50,5 tys. euro, a w Irlandii 46,7 tys. euro.
Cały tekst dostępny jest na stronie Rzeczpospolitej.
Komentarze 47
No i owszem ale za ile ? lol
Tu nawet nie chodzi o to, że za ile.
Bardziej o to, w/ na jakich warunkach.
Chyba prace w maku
Zem sie urechotala od rana :)
No ale Jarek zapowiedzial place minimalna 4K w 2023, chyba sie zaczne pakowac
Hahaha.