Eksperyment ma się rozpocząć w styczniu przyszłego roku w odizolowanym od świata zewnętrznego ośrodku w Londynie. Brytyjski rząd poinformował, że przekaże na przeprowadzenie testów ponad 33 mln funtów.
Doświadczenie zostanie przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London na 90 ochotnikach w wieku 18-30 lat. Wszyscy zostaną najpierw dokładnie zbadani, aby wykluczyć występowanie wcześniejsze zakażenie koronawirusem i obecność innych chorób, które mogłyby być groźne dla uczestników eksperymentu.
Celem badania będzie stwierdzenie, jaka jest najmniejsza ilość wirusa potrzebna do wywołania Covid-19. Następnie naukowcy wykorzystają tę samą metodę do zbadania, w jaki sposób potencjalne szczepionki wywołują odpowiedź immunologiczną organizmu i jakie są potencjalne metody leczenia.
Naszym priorytetem numer jeden jest bezpieczeństwo wolontariuszy. Mój zespół od ponad 10 lat bezpiecznie prowadzi próby w związku z innymi wirusami oddechowymi. Żadne badanie nie jest całkowicie wolne od ryzyka, ale partnerzy programu będą ciężko pracować, aby zapewnić, żeby ryzyko było tak niskie, jak to tylko możliwe
– zapewnił Chris Chiu z Imperial College London.
Zwolennicy przeprowadzenia badań przekonują, że jest ono możliwe do przeprowadzenia w bezpieczny sposób, a możliwość szybkiego stworzenia skutecznej szczepionki przeważa szalę wobec niewielkiego ryzyka podejmowanego przez wolontariuszy.
Projekt wciąż czeka na akceptację ze strony brytyjskiej Medicines and Healthcare Regulatory Agency (MHRA) oraz komitetu etycznego. Eksperyment budzi kontrowersje wśród naukowców, ponieważ część środowiska uważa, że lekarze nie mogą narażać zdrowych osób na niebezpieczeństwo.
Jeśli badania zostaną zatwierdzone, zakażanie ochotników zacznie się w styczniu. Wyniki mają być znane do maja 2021 roku.
Komentarze 12
Teraz wszyscy tylko na covida umieraja
Bo to teraz modne, a Ty Damian nie nadążasz. Postaraj się.
Tp trzeba na sile? Wyatarczy do pubu wyjsc po 10 albo sasiadow odwiedzic.
I tak za free ku chwale królowej?
krolowa sama nie moze.
Nie miesci sie w przedziale 18-30