Ustalono tożsamość kobiety z archiwalnego zdjęcia, które Instytut Pamięci Narodowej 14 marca zamieścił w sieci. Instytut nie wiedział, kim jest młoda dziewczyna w polskim mundurze i poprosił o jej zidentyfikowanie. Udało się to dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii, zarówno tych z Polski, jak i z Wielkiej Brytanii. Ustalili oni, że na zdjęciu jest Maria Barr, która w momencie wykonania fotografii miała 20 lat. Zostało ono zrobione w czerwcu 1943 roku w Londynie.

Maria Barr odbierała wtedy z rąk króla Jerzego VI odznaczenie przyznane jej mężowi. Wtedy był on uznany za zaginionego. Philip Rex Barr, który miał polskie korzenie, był pilotem oraz dowódcą jednostki w 107. Dywizjonie RAF. Dopiero później okazało się, że zginął w listopadzie 1942 roku nad Belgią. Tam też został pochowany.
Ślub w Glasgow
Maria Barr urodziła się w 1923 roku w Grodnie. Do szkoły chodziła natomiast w Wilnie. Poznała swojego męża w 1940 roku na polskim statku, który był ewakuowany po upadku Francji. Ślub wzięli w grudniu 1941 roku w katolickim kościele w Glasgow.
W 1943 roku (wtedy też wykonano zdjęcie) Maria Barr pracowała w placówce Polskiego Czerwonego Krzyża w Edynburgu. Śmierć jej męża oficjalnie potwierdzono w 1946 roku. Rok później, w kwietniu 1947 roku, Maria po raz drugi wyszła za mąż. Jej mężem został Stanisław Grabowski – uczestnik wojny obronnej w 1939 roku i ceniony później w Wielkiej Brytanii architekt. W 1948 roku urodził im się syn Marek, który później został nauczycielem.
Ojciec Marii Barr, Benedykt Chłusewicz, był pułkownikiem wojska II Rzeczypospolitej oraz jednym z dowódców w bitwie o Narvik w 1940 roku. Benedykt Chłusewicz był również znaczącą postacią polskiej emigracji w Londynie. Zmarł w w 1951 roku. Jego żona zmarła w 1979. Oboje zostali pochowani na katolickim cmentarzu św. Marii w londyńskim Kensal Green i początkowo sądzono, że właśnie tam spocznie też ich córka.
Spocznie w grobie drugiego męża
Maria Barr zmarła w 2018 roku w południowej Anglii. Miała 95 lat. 14 lat wcześniej odszedł jej mąż. W 2019 zmarł także jej syn z drugiego małżeństwa – Marek Grabowski. Urny z ich prochami do tej pory nie zostały złożone jeszcze w żadnym grobie.
Już wiadomo, że prochy Marii Barr zostaną pochowane w grobie jej drugiego męża – Stanisława Grabowskiego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie. Stanie się tak jednak, dopiero gdy umożliwi to sytuacja epidemiczna.
W Chichester nadal mieszka synowa Marii Barr, kóra z pochodzenia jest Włoszką. Maria Barr-Grabowska miała trójkę wnuków oraz piątkę prawnuków.
Komentarze 47
Pracownik IPN wiedział to już sporo wczesniej: https://wiadomosci.onet.pl/lublin/dziewczyna-ze-zdjecia-byly-historyk-ip...
Pani Maria Barr przez pewien czas po śmierci pierwszego męża mieszkała w Edynburgu przy ulicy Buckingham Terrace nr 18.
O, ciekawe Antek! Masz jakieś fajne źródło? Z chęcią bym o tym poczytał.
Karol, wszystko ze szczegółami na temat Marii Barr możesz dowiedzieć się od P. Adama Pszczółkowskiego
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000838312237
O! Super! :)