Tate Modern powstało w 2000 r. w opuszczonym budynku po dawnej elektrowni Bankside Power Station. W galerii można obejrzeć prace zarówno brytyjskich, jak i zagranicznych artystów od początku XX wieku aż do dziś. Obiekt podzielony jest na strefy tematyczne z kolekcją stałą oraz obszary dla stref czasowych. Od czasu otwarcia Tate Modern odwiedziło ponad 40 milionów osób.
W Tate Modern są też prace stworzone przez wybitnych polskich artystów. Odnajdziemy tam współczesnych twórców zajmujących się m.in.: malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografią czy dziełami multimedialnymi.
Fotograf Tadeusz Sumiński
Zdjęcia powojennego fotografa przedstawiają polskie fabryki. Prace ukazują piękno ukryte w środowisku przemysłowym i przedstawiają ważny moment w powojennej historii kraju, kiedy industrializacja stała się priorytetem dla pobudzenia gospodarki.
„Za najwyższą wartość w fotografii uważam jej dokumentalność, ale nie potrafię pozbyć się chęci estetyzowania” – mówił Tadeusz Sumiński.

Rzeźbiarka Zofia Kulik
Artystka zajmuje się tematyką władzy, totalitaryzmu, relacji gender. Od połowy lat 80. Zofia Kulik tworzy fotokolaże – kolekcje fotograficznych odwzorowań gestów powstające w wyniku wielokrotnego, punktowego naświetlania materiału fotograficznego i rzutowania na niego poszczególnych elementów układu. Technika unieruchomienia gestów na fotografiach skutkuje wrażeniem pozbawienia fotografowanej postaci indywidualności lub kontroli.

Artysta multimedialny Artur Żmijewski
W Tate Modern prezentowane jest wideo Democracies (Demokracje) z 2009 r. autorstwa Artura Żmijewskiego, jednego z głównych przedstawicieli polskiej sztuki krytycznej. Składa się ona z serii krótkich filmów dokumentalnych przedstawiających uczestników manifestacji z różnych części Europy – demonstracji anarchistycznych, antywojennych, prowojennych, antyaborcyjnych czy drogi krzyżowej w Warszawie. Materiałem tym artysta budzi wiele pytań o przyszłość zachodnich społeczeństw.
Malarz i filmowiec Wilhelm Sasnal
W galerii można się też zapoznać z trzema pracami Wilhelma Sasnala, do których inspiracją były fotografie zaczerpnięte z mass mediów. Są to kolejno Gaddafi 1, Gaddafi 2 oraz Gaddafi 3, nawiązujące do śmierci libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego, oparte na zdjęciach i filmach ogólnie dostępnych w internecie, które poruszyły artystę. Sasnal oprócz malarstwa, filmu zajmuje się też rysunkiem, jest twórcą komiksów.

Plastyczka Monika Sosnowska
Rzeźba autorstwa Moniki Sosnowskiej znajduje się w części poświęconej refleksji artystów nad współczesnymi miastami, Living Cities (Żyjące miasta). Jest tam stalowa rzeźba pomalowana na czarno, ważąca prawie 2 tony, będąca rodzajem instalacji architektonicznej, charakterystycznej dla twórczości artystki. Sosnowska inspiruje się w niej elementami modernistycznej architektury pochodzącymi często z lat 60. i 70., które następnie odtwarza, jednocześnie odrywając je od dotychczasowej funkcji oraz zmieniając ich formę.
Rzeźbiarz Mirosław Bałka
Artysta w 2009 roku został zaproszony do wystawienia swojej pracy w głównej sali londyńskiej galerii Tate Modern, jako dziesiąty artysta w historii tej instytucji. Projekt Bałki nazwany „How It Is” to ogromny metalowy kontener o wysokości 13 m i szerokości 10 metrów, którego wnętrze jest całkowicie ciemne i dodatkowo pokryte materiałem pochłaniającym światło. Praca interpretowana jest jako nawiązanie do wydarzeń dwudziestowiecznej i najnowszej historii Polski – Holokaustu, przemian i związanej z nimi niepewności czy też emigracji.

Rzeźbiarz i performer Paweł Althamer
Artysta poświęcił się sprawom społecznym, głównie umiejscowieniu sztuki, twórczości w otaczającym nas świecie. W Tate Modern znajduje się praca poświęcona roli (Fundacji) Galerii Foksal w historii Warszawy, Polski i całego bloku wschodniego. Praca ta jest z jednej strony oddaniem hołdu historii związanej z tą galerią, z drugiej strony patrzy na jej teraźniejszość i przyszłość.
Po przemianie demokratycznej w 1989 roku polscy artyści mają więcej niż kiedykolwiek możliwości wystawiania swojej sztuki za granicą. Obecnie zajmują silną pozycję w zbiorach muzealnych na całym świecie.
Komentarze 50
Tate Modern warto odwiedzić niekoniecznie ze względu na polskie ślady. ;) Budynek Tate Modern robi wrażenie już z daleka, a parogodzinny spacer południowym brzegiem Tamizy to dla mnie obowiązkowy punkt każdej wizyty w Londynie, bez względu na porę doby. :)
Warto wspomnieć o innych oddziałach Tate, jak chociażby ten znajdujący się w liverpoolskich dokach, tętniących życiem do późnych godzin nocnych - ponowne otwarcie już za miesiąc:
https://www.tate.org.uk/visit/tate-liverpool
Paweł Althamer!
wklejałem miesiąc temu jego Kaczyńskiego zakutego w brzozie. myślałem ze jestem ignorantem, a tu rękę na pulsie trzymam przy nowoczesnej sztuce.
Kaczyński to sztuka stara i trudna w odbiorze, za chołełę nie nazwałbym jej nowoczesną. :/
którego masz na myśli?
bo o tym w brzozie mówimy, on nowoczesny był, miał żonę i konto bankowe.