1 kwietnia rozpoczął się w Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Potrwa do 30 września. Obowiązek wzięcia udziału w spisie mają wszyscy obywatele RP, także Polacy mieszkający poza granicami kraju, jeśli nie wymeldowali się z Polski. Odmowa udzielenia informacji grozi grzywną.
Osoby przebywające za granicą mniej niż rok muszą wypełnić kwestionariusz emigranta krótkookresowego, a gdy okres ten wynosi rok lub dłużej – kwestionariusz emigranta długookresowego.
Spisem nie są objęci Polacy za granicą, którzy dokonali w Polsce wymeldowania z pobytu stałego.
Spisu należy dokonać samodzielnie w formie online przez stronę spis.gov.pl. Można też skorzystać z pomocy pracowników GUS, którzy obsługują infolinię spisową od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 00 48 22 27 99999.

Jeżeli przebywamy za granicą, a zameldowani jesteśmy w Polsce, informacji o nas udzielić może również osoba zameldowana pod tym samym adresem.
Samospis internetowy jest formą obowiązkową narzuconą przez ustawę, a kto nie spełni tego obowiązku do 30 września 2021 roku lub udzieli fałszywych informacji, może zapłacić grzywnę w wysokości 5 tys. zł.
Szczegółowe informacje o Narodowym Spisie Powszechnym można znaleźć na stronie spis.gov.pl.
Komentarze 32
Hehe,spis już się prawie kończy,a oni żeby się spisać,bo grzywna.
Dobrze, że przypominają!
Jaka szkoda ze ja do PL nie zagladam a moja Mamina nawet nie wie w jakim kraju obecnie przebywam (wersja oficjalna)...
#3
A przecie lecieć do mialas w tym roku,bo jeszcze pytałaś co i jak z tymi testami?
No przeciez napisalam ze to jest "wersja oficjalna" :)