Zdaniem irlandzkiej policji, za utarczki z policją oraz zdemolowany pub odpowiadają specjalnie zorganizowane na ten mecz gangi polskich chuliganów z Dublina oraz Szkocji. Wszystko zostało zaplanowane w ciągu kilku tygodni.
Irlandzka policja zwraca uwagę na to, że mieszkający w Belfaście Polacy nie byli zamieszani w zamieszki. Około 800 polskich kibiców przyjechało do Irlandii Północnej bez biletów na mecz. Prawdopodobnie około 50-ciu z nich należy do agresywnej organizacji, która spowodowała zamieszki przed i po meczu.
"Wierzymy, że była to grupa aktywistów, którzy przyjechali z jasnymi intencjami, aby spowodować zamęt wśród szczerych kibiców oraz lokalnych rezydentów" – mówił dla Belfast Telegraph przedstawiciel policji. "Apelujemy do wszystkich prawo myślących, aby wspomogli sąsiadów oraz zjednoczyli się w potępieniu tego typu zachowania i odizolowali sprawców tego typu wykroczeń.
"To było dobrze zorganizowane i planowane od tygodni" – powiedział Belfast Telgraph informator z ochrony stadionu. "Ci, którzy kryją się organizacją tego rozboju, przyjechali głównie z Dublina oraz ze Szkocji. Tego typu przemoc jest obecnie bardzo powszechna w polskim footballu."
Minister Sportu, Gregory Campbell, powiedział, że konfontacja zaczęła się, gdy polscy kibice pokazali flagę republikańską "tę, która odpowiada grupom odpowiedzialnym za niedawne zamachy, co oczywiście spowodowało dodatkowe napięcia" – dodał.
Tymczasem, jak pisze BBC, wiele polskich domostw w Belfaście musiało w sobotnią noc znosić ataki agresji, które były spowodowane zamieszkami.
Zamieszki na stadionach, to zwyczaj przywieziony w Polski? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
Komentarze 5
za pare lat prowokacja belfadzka bedzie porownywana z prowokacja w Gliwicach w 39 roku
kopac ziemnianki i sadzic jagody w lesie bedzie wojna
BYLEM NA TYM MECZU I TO CO TU PISZA TO SCIEMA SCIEMA SCIEMA BYLO ZAJEBISCIE I ZADNYCH ZAMIESZEK NIE WIDZIALEM
nasi kibole niezle chlopaki, flaga ira, koszulki celtiku...
chyba dobrze ze nie gramy z izraelem (bo ponoc tez jest w europie).
WWIII pewna!
A ci lokalni rezydenci to tylko ci, co maja status rezydenta, czy takze zwykli MIESZKANCY - jezyk polski jednak zanika - niedlugo bedziemy mowic 'lokalni rezydenci wydraftowali spicz z okazji celebracji nacjonalnego swieta'.
Zamieszki na stadionach, to zwyczaj przywieziony w Polski? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
Raczej W Anglii