Do góry

prawo

Chcą nam zabrać dzieci

"Chcą zabrać nasze dzieci! Wszyscy ich teraz szukają, policja, Interpol, nawet ambasada polska. A mi mówią, że może zabiłem własne dzieci!" – Wojtek powtarza w kółko, prawie krzycząc i machając rękami. "To się w głowie nie mieści!"

"Gdzie są wasze dzieci?"
"No... – tu chwila wahania." "Są bezpieczne, w Polsce. Ja im swoich dzieci nie oddam!" – krzyczy.
"Dlaczego opieka społeczna chce je zabrać?"

Glasgow: bezpłatne porady prawne dla Polaków

W środę 4 czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu: „Bezpłatne porady prawne dla Polaków”. Spotkania planowane są w każdą środę od godziny 16.00 do 18.00.

Jaki jest cel spotkań?

Celem jest pomóc ludziom, którzy faktycznie potrzebują wsparcia (np. ludziom, którzy znaleźli się w nieodpowiednim miejscu, o nieodpowiedniej porze oraz pomoc przy wszelkich sprawach, gdzie dzwonienie lub wysyłanie maili już nie pomaga). Jeśli nie jesteś pewien czy uzyskasz pomoc - po prostu zadzwoń.

Małżonkowie będą zeznawać przeciwko sobie

Szkocki rząd ma w planach uchylenie przepisu prawnego, który pozwala na odmówienie zeznawania w sądzie przeciwko małżonkom lub partnerom – informuje serwis BBC.W świetle obowiązujących przepisów mąż, żona lub osoby pozostające w kohabitacji zobowiązani są do składania zeznań przeciwko swoim partnerom jedynie w przypadku, gdy są ofiarami przestępstwa.

Minister sprawiedliwości MacAskill powiedział, że aktualne prawo prowadzi do uniknięcia wymiaru sprawiedliwości przez wiele osób.

Czas pracy

Wyjeżdżasz do pracy do Wielkiej Brytanii? Zobacz, czy znajdziesz czas na odpoczynek! Do najbardziej zapracowanych narodów świata należą Koreańczycy i Polacy (pomimo naszych słynnych „długich weekendów”). Całkiem długo pracują Brytyjczycy, tam tydzień pracy maksymalnie wynosić może nawet 48 godzin. Francuzi na tym tle z 35 godzinnym tygodniem pracy jawią się jako osoby szczęśliwe i wyspane, mające czas na pracę i na przyjemności.

Przykład Francji

Program Rejestracji Pracowników

Obywatele nowych państw członkowskich Unii Europejskiej (z wyjątkiem Cypru i Malty), podejmując w Wielkiej Brytanii pracę na okres dłuższy niż 1 miesiąc, muszą zarejestrować ten fakt w komórce brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych (Home Office) – w Zespole ds. Rejestracji Pracowników (Worker Registration Team).

Pomoc w sprawach karnych dla Polaków

PDSO, Biuro Publicznych Obrońców, jest agencją prawników dostępnych 24h na dobę. W celu ułatwienia Polakom dostępu do wymiaru sprawiedliwości, PDSO zatrudniło Milenę (Mel) Jęczelewską, która jest pierwszym kontaktem pomiędzy osobami porozumiewającymi się w języku polskim a szkockim wymiarem sprawiedliwości.W jaki sposób PDSO może Ci pomóc?

PDSO jest instytucją, której celem jest pomoc i obrona praw oskarżonych. Adwokaci udzielając porad prawnych przedstawiają prawo w sposób zrozumiały dla klienta.