Do góry

ciąża

Urodzę, gdzie będę chciała

Gdzie najlepiej urodzić dziecko: w domu, czy w szpitalu? Jedni narzekają inni chwalą i polecają. Na Wyspach powszechną praktyką jest wykorzystywanie wyłącznie położnych (midwives) do opieki nad ciężarną kobietą. Taka informacja usłyszana podczas pierwszej kontrolnej wizyty często niepokoi przyszłe mamy.

Więcej praw dla rodziców

Kobiety w ciąży otrzymają specjalną dotację na dodatkowe wizyty lekarskie

Jak pisze BBC, od kwietnia rodzice dzieci do lat 16-tu będą teraz mogli poprosić swoich pracodawców o bardziej elastyczne godziny pracy. Dla kobiet w ciąży wydawany będzie specjalny dodatek.

Dotychczas prawo do elastycznych godzin pracy mieli tylko rodzice dzieci do lat 6 lub niepełnosprawnych dzieci do lat 18. Zmiana oznacza, że uprawnionych do żądania dostosowania godzin pracy do ich potrzeb, będzie około 10 milionów rodziców.

190 funtów dla ciężarnych

Każda kobieta w Wielkiej Brytanii, która urodzi dziecko po 6 kwietnia 2009 roku otrzyma jednorazową zapomogę w wysokości 190 funtów – czytamy w serwisie BBC.

Kobiety mogą ubiegać się o dotację będąc już w 25 tygodniu ciąży. Należy tylko wypełnić odpowiedni wniosek pobrany z urzędu Revenue and Customs.

Zapomoga nie ma wpływu na inne pobierane świadczenia i nie zależy od wysokości dochodów. Wsparcie przyznawane jest na każdą ciążę, a nie każde dziecko.

Pomoc dla matek w depresji

W Wielkiej Brytanii co szósta kobieta cierpi na depresję poporodową, co w samej Szkocji daje liczbę 11, 000. Depresja jest z jedną z głównych przyczyn śmierci w ciągu pierwszego roku od urodzenia dziecka – informuje dziennik „The Scotsman”.

Pam Taylor z organizacji CrossReach uważa, że w dzisiejszych czasach depresja poporodowa jest bardzo powszechna. Niestety większość ludzi posiada mało informacji na temat tej choroby. To prowadzi do sytuacji, kiedy od matek wymaga się bycie idealną i wiecznie zadowoloną.

Zgony podczas porodów w Szkocji

Kobiety w Szkocji najczęściej umierają podczas porodu. Liczba zgonów jest najwyższa w Europie zachodniej – podaje serwis BBC.

Według badań przeprowadzonych przez World Health Organisation 13 na 100 000 Szkotek umiera podczas porodu. Średnia liczba zgonów w Europie to sześć.

Dane te zostały zaprezentowane na konferencji położnych, która odbywa się w Glasgow.

Liczba zgonów podczas porodów w Szkocji jest zbliżona do tej w krajach byłego Związku Radzieckiego takich jak Białoruś czy Łotwa.

Szpital i poród

Po porodzie będziesz przebywała w szpitalu ok. 2-3 dni. Jeśli chcesz krócej lub dłużej, poinformuj o tym dyżurną położną i ustalcie szczegóły.

Położne na oddziale poporodowym są naprawdę pomocne. Nie bój się zadawać pytań, czy prosić o pomoc. One postarają się abyś czuła, że masz wsparcie, zrozumienie, pomoc i przede wszystkim, że nie jesteś sama. To bardzo dużo.

Ciąża na Wyspach

Nadeszła ta chwila, kiedy podejrzewasz lub jesteś pewna, że jesteś w ciąży. Jesteś szczęśliwa i pewnie trochę przerażona, bo jesteś tutaj sama. Mama i przyjaciółki najpewniej zostały w Polsce, a Ty nie masz do kogo zadzwonić, zapytać co i jak. Dodatkowo opieka medyczna wygląda tu inaczej niż w Polsce.

Szybko przejrzałaś Internet pełen zarówno pozytywnych jak i negatwywnych opini. Zamiast cieszyć się z początku nowego życia sen z powiek spędza Ci pytanie: "CO ROBIĆ?".

Przydatne słownictwo

Poniżej prezentujemy słownictwo, które może być przydatne podczas ciąży i porodu.

  • Abortion: aborcja terminem tym określa się przerwanie ciąży do 24 tygodnia. Czasami poronienie jest określane jako "spontaniczna aborcja" - "spontaneous abortion".
  • Abdomen: brzuch, podbrzusze.
  • AFP: alphafetaprotein. Substancja obecna we krwi ciężarnej kobiety. Jeśli wyniki badan krwi wykażą znaczące odstąpienie od normy zostaniesz skierowana na dodatkowe badania.

Przygotuj plan porodu

Dość popularnym dokumentem, przygotowywanym wspólnie przez ciężarne kobiety i ich położne, jest tzw. plan porodu. Dokument ten przygotowuje się ok. 7-8 miesiąca ciąży.

Obejmuje on listę rzeczy i zabiegów, które sobie życzysz albo nie w trakcie porodu. Stres, jaki w czasie porodu przeżywasz zarówno Ty jak i Twój partner nie pozwala Ci pamiętać o wszystkim i dlatego zalecane jest przygotowanie takiego dokumentu i trzymanie go razem z kartą ciąży, która jest niezbędna w trakcie porodu.

Szkoła rodzenia w Wlk. Brytanii

Około 7. miesiąca ciąży Twoja położna zaproponuje Ci uczestniczenie w szkole rodzenia. To rzecz warta polecenia, zwłaszcza dla mam rodzących po raz pierwszy i tych, które jeszcze nie znają tutejszych szpitali. Z reguły jest to około 5-7 godzinnych cotygodniowych spotkań.