Pierwsze picie na zdjęciu
Relacja z połowy XIX wieku donosi, iż popularny edynburski „ale”, produkowany lokalnie przez browar Younger & Company, był „płynem o potencji, która pijącemu sklejała usta jak lepidło, przez co niewiele kto uchylić był w stanie więcej niż butelkę”. Zrządzeniem losu piwo to zostało bohaterem pierwszej w dziejach fotografii przedstawiającej spożywanie alkoholu, wykonanej w 1844 roku w Szkocji. Prócz butelki na stole zobaczyć można popularne wówczas szklanki do piwa, nazywane flecikami. Co ciekawe, producent tego trunku, współcześnie jako część firmy Marston, nadal istnieje i wytwarza piwo.

Londyńska powódź piwna
Zanim Robert Adamson and David Hill wykonali w Szkocji słynną fotografię z pierwszej piwnej libacji, w dalekim Londynie doszło do dziwacznego wypadku. W poniedziałek 17 października 1814 roku wysoka na trzy piętra kadź w lokalnej rozlewni eksplodowała, wylewając na wąskie ulice okolicznych slamsów półtora miliona litrów piwa w postaci cztero i pół metrowego tsunami. W wyniku powodzi ośmioro ludzi utonęło, nieznana zaś liczba zginęła poprzez wywołane katastrofą zatrucie alkoholowe. Według współczesnych donosów setki ludzi na informację o wypadku rzuciło się na ulicę próbując zebrać płynący porter w jakiekolwiek naczynie mieli pod ręką. Niektórzy zabrali się do konsumpcji na miejscu. Pozytywnym efektem tej historii był zakaz używania w browarach drewnianych kadzi, które z czasem zostały zastąpione przez betonowe zamienniki.

Przez whisky do “własnej” działki

W 2015 roku zakup butelki whisky firmy Laphroaig (czyt. lafroig) wiązał się z uzyskaniem najmu kawałka gruntu na szkockiej wyspie Islay. Kawałek ziemi o wielkości stopy kwadratowej umiejscowiony był naprzeciw firmowej destylarni. Zostanie w ten sposób właścicielem ziemskim upoważniało do corocznej wypłaty w postaci szklanki whisky, wypłacanej przez destylarnie na miejscu.
Najdroższe whisky w historii
Pierwszą butelką whisky w historii sprzedaną za ponad milion funtów została sześćdziesięcioletnia 1926 Macallan ‘Michael Dillon label’.

Rok później - w 2019 roku - zdetronizowała ją 1926 Macallan ‘Fine & Rare’ label za niemal półtora miliona funtów. Obie butelki zawierają trunek zdestylowany w 1926 roku i zabutelkowany w roku 1986. Znawcy twierdzą, że rocznik ten przechowywany w legendarnej beczce o nazwie ‘number 263’, posiada niemal mistyczne cechy. Beczka ta rozlana została do czterdziestu butelek. Następna aukcja zaplanowana na kwiecień 2020 roku nie doszła do skutku ze względu na cyberatak wymierzony w sprzedawcę. Nowy termin, jak na dzisiejszy dzień, nie został jeszcze wyznaczony.
Komentarze 22
Mieli ciezko wtedy.
Mocno sie bylo trzeba namachac takimi malymi szklankami zeby sie czegos napic.
Kiedyś browar był podobno „potentniejszy”. Więc po 3 takich filecikach można się było zdrowo zabalsamować.
Moglbys przeniesc artykul lub chociaz zdjecie do watku wojna plci?
Mamy niezbity, naukowy dowod ze faceci tez kiedys byli ucisnieni, musieli pic piwo z kieliszkow do wodki.
50 gram whisky to 5 nowych passatów ...
Whisky ma bieg wsteczny ? ( żeby cofnąć)
nawet nie zartuj w ten sposob. tylko kobiety mogly byc ucisnione a kazdy facet byl ciemiezycielem. taka jest prawda i tylko taka, a kazdy kto nie z tym nie zgadza, jest seksista, szowinistyczna swinia i degeneratem.