Konkurs James Dyson Award jest skierowany do studentów uczelni technicznych. W każdej edycji jury wybiera projekty, które mogą przyczynić się do ulepszania i zmiany świata na lepsze. W tym roku konkurs po raz pierwszy odbywał się w Polsce.
Jury jednogłośnie wybrało krajowego laureata konkursu, którym został projekt Xtrude Zero autorstwa Mike’a Ryana, studenta inżynierii biomedycznej na Politechnice Warszawskiej i Aleksandra Trakuli z Uniwersytetu Edynburskiego. Zwycięzcy zaprojektowali maszynę, która automatycznie dezynfekuje, a następnie poddaje recyklingowi zużyte trójwarstwowe maseczki chirurgiczne. Efektem recyklingu jest polimerowy granulat wielokrotnego użytku.
Podczas pandemii studenci Mike i Aleksander przygotowali farmę drukarek 3D, dzięki której mogli produkować przyłbice ochronne dla pracowników służby zdrowia. Młodzi ludzie zaobserwowali, że ich pożyteczna dzałalność jednocześnie przyczynia się do wprowadzania w obieg dużych ilości plastiku, który trafia później na wysypiska, do mórz i oceanów. Stało się to inspiracją do wymyślenia Xtrude Zero.
Laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz możliwość przejścia do ścisłego międzynarodowego finału konkursu Nagroda Jamesa Dysona.
Komentarze 31
Czy to nasz James Brexit Singapour Dyson?
To sorry zabieram lajka :|
A ja myslalem, ze te maseczki sa spalane czy cos no bo na nich jest covid?!
Kazdy ma chwile slabosci.
Zdefiniuj "chwilę".
#4
to bardzo subiektywna jednostka czasu np. w sytacji gdy siedzisz na kiblu w publicznej toalecie i mowisz: - jeszcze chwileczke! Dla tego ktory stepuje czekajac przed wejsciem do kabiny, czas biegnie duzo szybciej.