Masz problemy ze wzrokiem i chcesz przeprowadzić badanie? Potrzebujesz nowych okularów lub szkieł kontaktowych? Szukasz miejsca, gdzie uzyskasz fachową, bezpłatną poradę i konsultację okulistyczną? Nie wiesz, jakie prawa i benefity Ci przysługują w związku z kłopotami ze wzrokiem?
Nie musisz szukać dalej, już znalazłeś - Downes Opticians pierwsza i jedyna w Edynburgu praktyka okulistyczna oferująca pełen zakres badań i usług w języku polskim i co więcej całkowicie bezpłatnie. W tym artykule znajdziesz też szereg porad i sugesti. Mnóstwo informacji, które powinieneś wiedzieć.
Kim jesteśmy?
Downes Opticians jest niezależną praktyką okulistyczną, która powstała w lecie 2008 roku. Głównym mottem naszej pracy jest profesjonalizm i fachowość oraz indywidualne podejście do potrzeb naszych pacjentów. U nas nie tylko sprawdzisz stan zdrowia swoich oczu, ale także zakupisz odpowiednie okulary i szkła kontaktowe, otrzymasz fachową poradę. Tutaj także możesz dowiedzieć się pomocne mogą się okazać Twoje stare okulary.
W trakcie tworzenia naszej praktyki docierały do nas sygnały, że zdecydowanie brakuje usług okulistycznych i optycznych dla społeczności polskiej, a ponieważ terminologia medyczna nie jest powszechnie używana nawet w przypadku osób znających język, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić cały zakres badań i konsultacji w języku polskim.
Aktualne oferty w Downes Opticians:
- darmowe badanie wzroku dla każdego
- darmowe próby szkieł kontaktowych
- 25% zniżki na wszystkie oprawki dostępne w praktyce oraz na oprawki zamawiane na życzenie pacjenta
- zniżki dla studentów
- zniżki dla osób pracujących lokalnie
- zniżka dla osób po 60 roku życia
- price promise, jeśli znajdziesz w innej praktyce oprawki taniej niż u nas to zwrócimy Ci różnicę
Downes Leith Opticians
Pierwsza Polska Poradnia optyczno-okulistycza
2 North Junction Street
EH6 6HN
Kontakt po polsku-Kate
clare@downesopticians.com
www.downesopticians.com
Tel. 0131 553 53 58
Więcej informacji na temat badania wzroku w Szkocji poniżej:
Zdrowe oczy - zdrowe ciało
Oczy są naszym oknem na świat i wiadomo, jak ważne jest dbanie o ich zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie, dlatego należy przeprowadzać ich regularne badania co roku lub maksymalnie co dwa lata, a nawet - jeśli okulista zaleci - co 6 miesięcy.
W przypadku dzieci badanie kontrolne powinno przeprowadzać się zdecydowanie raz do roku, ponieważ do 8 roku życia można cofnąć lub naprawić większość wad wzroku u naszych milusińskich.
Co roku przed rozpoczęciem sie roku szkolnego przeprowadzamy kampanię społecznościową pod hasłem "8 is too late", gdzie staramy się dotrzeć do szkół, przedszkoli, placówek medycznych i innych podobnych organizacji, aby zwrócić uwagę rodziców, opiekunów, nauczycieli i dzieci jak ważne jest przeprowadzanie szczegółowych badan wzroku juz od najmłodszego wieku.
Badania wzroku nie tylko pomagają nam określić, czy pacjent musi nosić okulary, ale również wskazać bardzo istotne czynniki zdrowotne badanej osoby. Dzięki specjalnemu aparatowi wykonujemy specjalistyczne zdjęcia dna oka, dzięki którym juz w przeciągu kilku sekund widzimy, czy wszystko jest w porządku z naszym zdrowiem lub, czy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele chorób, jak na przykład jaskra, może przebiegać niezauważalnie, ponieważ pierwsze symptomy tej choroby są możliwe do dostrzeżenia dopiero, gdy pacjent ma zniszczone już około 40% nerwu wzrokowego i jego wizja jest znacznie pogorszona. Dzięki regularnemu badaniu okulistycznemu można wykluczyć lub zdiagnozować choroby takie jak cukrzyca, zwyrodnienie rogówki, nadciśnienie i wspomniana już jaskra.
Ciekawe przypadki
Podczas pierwszego roku naszej pracy przebadaliśmy ponad 1000 pacjentów i spotkaliśmy się z wieloma przypadkami wad wzroku, chorób oczu oraz chorób wewnętrznych i metabolicznych. Postanowiłam przytoczyć trzy przypadki chorób zdiagnozowanych u naszych polskich pacjentów, aby podkreślić znaczenie opieki okulistycznej i regularnie przeprowadzanych badań wzroku i dna oka. Zawsze, jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości, badanie jest powtarzane a pacjent jest automatycznie kierowany do specjalistów.
I.
Pierwszy przypadek to przypadek pana Adama, u którego po wykonaniu zdjęcia dna oka zaobserwowaliśmy zmiany w naczyniach krwionośnych, po przeprowadzeniu ponownego badania nie było wątpliwości, że zmiany te wywołane są rozwijającą się cukrzycą, pan Adam został natychmiast skierowany do specjalistów, którzy potwierdzili nasza diagnozę.
II.
U małej Ani w Polsce podczas badania zaobserwowano zmiany w dnie oka, ale nie postawiono diagnozy, stwierdzono, że taka jest uroda Ani. Podczas badania u nas od razu po zrobieniu zdjęcia widać było poważną nieprawidłowość i mała natychmiast skierowana została do szpitala okulistycznego w Edynburgu.
Po szeregu badan zdiagnozowano u niej chorobę Coatsa, która jest bardzo rzadką, wadą wrodzona polegającą na postępującym uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki. W tej chwili dzielna Ania jest już po kilku laserowych zabiegach i jest ogromna szansa na to, że będzie nosić okulary z niewielka siłą szkieł, ale gdyby nie została w porę zdiagnozowana, to groziła by jej poważną wadą wzroku w prawym oku.
III.
Kolejną osobą niezdiagnozowaną w Polsce był Marcin. Marcin przebywał w Edynburgu na wakacjach u swojej kuzynki, która jest nasza pacjentką. Postanowili przyjść do nas na rutynowe badanie, Marcin trochę się ociągał, bo był badany w Polsce kilka miesięcy temu. Dużo czasu spędziłyśmy badając Marcina, wykonywałyśmy wszystkie testy po kilka razy, ale wnioski były za każdym razem te same. Marcin cierpi na bardzo rzadką chorobę zwana Retinopatia barwnikowa, która związana jest z odkładaniem się barwnika w siatkówce oka z zaburzeniami krążenia w obrębie siatkówki i postępującym pogorszeniem wzroku. W Polsce nie zostało to zauważone, a jest to choroba dziedziczna, wiec nie możliwe, że rozwinęłaby sie w ciągu 3 miesięcy, bo tyle upłynęło od badania Marcina w Polsce.
Kiedy zachodzi konieczność pójścia do okulisty?
Jeżeli masz nawracające migreny, podrażnione oczy, przenikające światła lub jakiekolwiek inne symptomy powinieneś zarejestrować się do okulisty na badanie wzroku, które w całej Szkocji wykonywane jest bezpłatnie.
Okulary
Zdecydowana większość naszych pacjentów, to osoby noszące okulary, dlatego posiadamy niezrównany wybór rożnych oprawek w rozsądnych cenach i zgodnych z najnowszymi trendami mody. Zawsze służymy profesjonalna pomocą przy wyborze oprawek. Służmy także szczera opina. Każdy doskonale wie, że czasem, oprawki, które fantastycznie wyglądają na naszej koleżance, niekoniecznie są idealne dla nas. Obiektywna opinia może nas uchronić przed złym zakupem. Zawsze istnieje możliwość zamówienia oprawek z katalogów, jeżeli akurat nie posiadamy modelu, którego szukasz.
Posiadamy również markowe okulary korekcyjne oraz słoneczne od największych projektantów: Gucci, Dior, Marc Jacobs, Prada, Raybun, Police, Gant, Guess, Oakley etc. Oprawek tego standardu nie trzeba reklamować, u nas można zakupić je również na raty.
Szkła kontaktowe
Jeśli nosisz okulary to może czas na spróbowanie czegoś nowego? Mowa o szkłach kontaktowych. Dla niektórych jest to alternatywa dla okularów a dla innych idealny sposób na zmianę swojego "image" na specjalne okazje, imprezy czy wydarzenia sportowe.
Przy zdecydowaniu sie na soczewki przeprowadzamy darmowe próby. Polega to na tym, że razem z pacjentem testujemy rożne rodzaje szkieł dobierając te, które najbardziej odpowiadają potrzebom pacjenta. Próby trwają czasem nawet do kilku tygodni, co oznacza, że dostarczamy pacjentom darmowe szkła kontaktowe wraz z płynem czyszczącym nawet na miesięczne użycie.
Okulary gratis
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przy niektórych typach pobieranych benefitów, można dostać okulary lub szkła kontaktowe za darmo, a koszty zostają pokryte przez NHS.
Oto rodzaje benefitów uprawniających do darmowych szkieł i okularów:
- dzieci do lat 16
- Uczeń, student w wieku 16-18 lat
- Income suport - zasiłek dla bezrobotnych
- Income-based jobseekers allowance-benefit – czyli zasiłek dla osób poszukujących pracy
- HC2 Certificate
- HC3 Certificate
- Valid NHS Tax Credit Exemption
- Pension Credit Guarantee Credit
Działalność charytatywna
Jeżeli masz w domu parę okularów, której nie nosisz lub jest zepsuta nie wyrzucaj do śmieci. Przynieś do nas. Możesz w ten sposób pomóc komuś w Etiopii, komuś, dla kogo twoje bezużyteczne okulary mogą okazać się zbawienne i zmienić jego życie.
Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do odwiedzenia naszej praktyki, rejestracji i wykonania badan, dla niektórych może się to okazać kwestią zdrowotną, dla innych rutynowym testem i sprawdzeniem, czy wszystko jest w porządku. Dla wszystkich będzie to mile spędzony czas w doskonałym towarzystwie.
W przyszłości planujemy serię wykładów w języku polskim na temat prawidłowego funkcjonowania naszych oczu, wykrywania wad u dzieci i akcji charytatywnych, które przeprowadzamy. Mam nadzieje wkrótce porozmawiać z wieloma czytelnikami tego artykułu osobiście.
Katarzyna Paradowska, Clare Downes Downes Opticians
Komentarze 17
Przeczytałam ten artykuł i ucieszyłam się,bo moja córka(14 l.)nosi okulary i przydałaby się już kontrola.Tylko mały drobiazg - my mieszkamy w Aberdeen,do Edynburga daleko...Czy nie planujecie rozszerzyć działalności na północy?
Witam, niestety narazie nie planujemy rozszerzyc dzialalnosci poniewaz chcemy pozostac praktyka niezalezna a nie sieciowka. Jezeli wybieralybyscie sie na wycieczke do Edinburgha to wtedy chcetnie corke zbadamy. Jesli chodzi tylko o badanie wzroku a jezyk stanowi problem proponuje zabrac ze soba osobe ktora jest w stanie tlumaczyc do jakiejkolwiek praktyki okulistycznej w Aberdeen w celu wykonania badania. Dodam ze wszedzie w Szkocji badanie powinno byc bezplatne i nowe okulary dla corki rowniez. Jesli ma pani jakies pytania, prosze o kontakt. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Edinburgha:)
Ja tam nie widze nic innego niż w ofercie szkockich salonach okulistycznych, tylko jezyk polski.
Dawid Dawid nie byles nie poznales nas nie masz porownania, mysle ze powinni sie na ten temat wypowiedziec nasi stali pacjenci, ktorz wczesniej byli zajerestrowani w tak zwanych sieciowkach i zapewniam Cie ze wszyscy mowia ze tam nie wroca.
no to że jest to artykuł sponsorowany to widać,
ale na podstawie tego artykułu właśnie nie widać czym sie różnicie od tzw sieciówek (jak sama Kate nazywasz konkurencje)
wszyscy mowia ze tam nie wroca.- to co pacjent mówi a to co robi, to bardzo częst dwie różne rzeczy