Do góry

Mieszkańcy Szkocji są za SNP, ale odrzucają jej okręt flagowy - szkocką niepodległość. Jakie będą wyniki referendum?

Szkoci gotowi są poprzeć w wyborach rządzącą partię SNP ponownie, nawet jeśli we wrześniu przyszłego roku opowiedzą się za utrzymaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, informuje The Scotsman.

Czy Szkocja odłączy się od Wielkiej Brytanii, ciągle pozostaje niewiadomą. Fot. Scottish and British Flags by The Laird of Oldham (CC BY-SA 2.0)

Według ostatnich sondaży po sześciu latach sprawowania przez SNP rządów blisko 40 proc. Szkotów chce na nią zagłosować ponownie. Poparcie dla Partii Pracy zadeklarowało 35 proc. badanych.

O ile jednak w sprawie rządów krajem SNP może w przyszłość patrzeć ze spokojem, o tyle w sprawie referendum już niekoniecznie. Na rok przed historyczną szansą za niepodległą Szkocją opowiedziało się zaledwie 26 proc. spośród 10 tys. respondentów.

Premier Alex Salmond komentuje przeprowadzone badania mówiąc, że miały one miejsce w okresie od lutego do maja i ze względu na to są mało miarodajne. Szef szkockiego rządu przekonuje również, że im więcej ludzi dowie się o korzyściach płynących m.in. ze złóż gazu i ropy znajdujących się na Morzu Północnym oraz o korzyściach wynikających z niezależności Szkocji od Zjednoczonego Królestwa, tym chętniej będą wspierać inicjatywę niepodległościową.

Źródło: OpenScotland za Scott Macnabb, Poll: Scots to reject independence, re-elect SNP, scotsman.com

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 116

radekone
2 588 10
radekone 2 588 10
#111.09.2013, 17:34

Złóż gazu, które się zaczynają kończyć.

Stirlitz
Edinburgh
1 926
#211.09.2013, 17:44

czyms trzeba oczy mydlic...

alina1111
207
alina1111 207
#311.09.2013, 21:26

Prawde mowiac to Szkocja jest dymana tak jak Polska byla dymana przez ZSRR. Kraj posiada(l) ogromne zloza gazu I ropy I niewiele z tego ma. Wystarczy popatrzec na drogi w Szkocji. Jadac ze Szkocji do Polski I z powrotem (przez Dover) w drodze powrotnej po wjechaniu do Szkocji od razu rzuca sie w oczy I uszy stan szkockich drog no ale w Anglii to generalnie jedzie sie jak po stole. Ostatnie pomysly szybkiej koleji tez maja konczyc sie na Leeds I Manchester, niby jak oni maja sfinansowac ten projekt jak nie ze szkockiej ropy I gazu. Droga z Tyndrum do Fort William to w bank holiday (I nie tylko ) to jakas masakra. Raptem kilkanascie kilometrow a nie remontowana chyba od 100 lat. Uwazam, ze Szkocja powinna pozostac w unii ale z drugiej strony kibicuje tez Nacjonalistom, zeby wymusili wiekszy budzet dla Szkocji, w koncu tez tu mieszkam, a jakich argumentow beda uzywac to juz pozostawiam im.

zartowalem
24 300 48
zartowalem 24 300 48
#411.09.2013, 21:55

wybieranie niepodleglosci przez pryzmat lubienia lub nie lubienia SNP to jak decydowanie sie na nie kupowanie domu ze wzgledu na brzydki kolor scian.

zartowalem
24 300 48
zartowalem 24 300 48
#511.09.2013, 21:57

niby jak oni maja sfinansowac ten projekt jak nie ze szkockiej ropy I gazu

Anglicy sobie sfinansuja kolejna olimpiade.

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#611.09.2013, 22:42

Ciekawe czy Polska gdyby byla pod zaborami i byla szansa na referendum to czy interesowalpoby kogolwiek ze na slasku sie wegiel konczy czy tez inne takie pierdoly? Czy po prostu Polacy by chciali miec Polskie a nie jaks tam niby Polskie pod Niemieckim zarzadca...

Najkrzykliwsi sa Ci oczywiscie ktorzy po prostu sa takimi angielskimi ''folksdojczami'' :/ Oni chca aby Szkocja zostala w UK...

alina1111
207
alina1111 207
#711.09.2013, 22:53

#6
z tym, ze Szkocja nie jest pod zaborami, a w dobrowolnej unii, tu nikt szkockiemu rzadowi bronia nie grozi. za samodzielnym panstwem szkockim sa w wiekszosci ludzie z nizin spolecznych, bez wyksztalcenia lub bardzo slabo wyksztalceni.

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#811.09.2013, 23:04

alina1111 bosz napislaem pod zaborem... Ale to miala byc przenowsnia lecz widac jestes z nizin spolecznych i z niskim wykszalceniem jesli tego nie pojmujesz :p

Coz nawet gdyby Polska byla w tej uni takiej z Niemicami jak Szkocja z Anglia to i tak Polacy wybrali by wolnsc jednak zamiast tej uni czyli bycie suwerennym panstwem...

Ciekawe okreslenie dobrowolna unia :p Jakos kiedy powstawa nie za bardzo byla dobrowolna :D LOL

alina1111
207
alina1111 207
#911.09.2013, 23:14

Scott David
Nie wiem skad jestes I nie bardzo mnie to interesuje.
Powiem tylko, ze formulujac zdanie I wtracajac watek historyczny dotyczacy rozbioru konkretnego kraju ( Polski) przedstawiasz kontekst swojej wypowiedzi.
Tak wiec blednie argumentujesz swoje wypowiedzi poniewaz Szkoci sa wolnymi ludzmi nie zniewolonymi, wiec to nie jest kwestia wyboru wolnosci, Polacy sa w unii z Niemcami I tez jestesmy wolnum narodem I a Polska suwerennym krajem

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#1011.09.2013, 23:20

Dobra koniec dyskusji z wszechwiedzacymi i idealnymi... Jak zwykle sprawdza Cie do swego poziomu... :/

yaski
54
yaski 54
#1111.09.2013, 23:26

Już raz to napisałem ale powtórze ponownie :
Zadnej niepodleglosci nie bedzie.Szkoci to nie Czesi ,Slowacy,Litwini czy tez inne nacje ktore w latach 90 staly sie panstwami.Dlaczego, dlatego , ze sie boja niepodleglosci.Mocni sa w gebie "Independence" "Braveheart" "Fuck England" i inne tego typu gowniane hasla. A prawda jest taka , ze dobrze i wygodnie jest im jako Wielka Brytania. A poza tym po 300 latach po co im ta niepodleglosc po to by garstka prawdziwych patriotow mogla sie cieszyc z posiadania paszportu Republic Of Scotland . Bo innych korzysci nie widze. Te 300 lat zrobilo swoje i poza angolami a Szkotami wiekszej roznicy nie widze metalnie czy kultorowo.Tylko niech nikt mi nie wyskakuje z jezykiem .Goral z Tatr i Kaszub tez gadaja roznymi jezykami co nie zmienia faktu ze sa Polakami.

zartowalem
24 300 48
zartowalem 24 300 48
#1211.09.2013, 23:38

Yaski, przeczysz faktom. Szkocja dazy do niepodlegosci od lat, od wielu lat te lz juz jest niepodlegla w wiekszosci sprawach. To jest proces ktory sie toczy nie od wczoraj a od dziesiatkow lat. stajemy sie niepodlegli powoli od dekad. To sie dzieje...

Profil nieaktywny
romrom
#1312.09.2013, 00:49

zartowalem
#12 | Wczoraj - 23:38
...stajemy sie niepodlegli powoli od dekad :)

jacy biedni jesteśtie ,to aż tu przyjechaliście by sie stać niepodlegli

bus_37
Dundee
24 200 114
bus_37 Dundee 24 200 114
#1412.09.2013, 07:39

zartowalem
#5 | Wczoraj - 21:57
niby jak oni maja sfinansowac ten projekt jak nie ze szkockiej ropy I gazu

Anglicy sobie sfinansuja kolejna olimpiade.

A Glasgow 2014?

yaski
54
yaski 54
#1512.09.2013, 08:13

zartowalem
#12 | Wczoraj - 23:38
Fakty fakty i jeszcze raz fakty .Skoro Twierdzisz ,że Szkocja dąży do niepodległości to poproszę o jakieś fakty które na to wskazują.Ja bynajmniej czegoś takiego nie widze.

basia0412
56
#1612.09.2013, 09:43

Scott zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości...Czyli całkowicie...
Niestety my Polacy trochę zapominamy co to znaczy brak niepodległości, a przecież nie było to tak dawno kiedy w Polsce więcej miały do powiedzenia elity "rządzące" w prostej linii z Rosji. Kiedy za wszelką cenę tępiono, niszczono w nas co polskie, kiedy biało- czerwona flaga była raczej smętną tkaniną a nie symbolem wolności i krwi za tą wolność przelaną. Nie znam się na tutejszej polityce, nie rozpoznaję partii politycznych ale kibicuję. I moim skromnym zdaniem niepodległość Wam się należy.

Kataryna
4 739
Kataryna 4 739
#1712.09.2013, 10:11

#15 yaski:
1. wlasny parlament i rzad od 1998
2. oświata, kultura, zdrowie publiczne i czesciowo gospodarka i podatki zarzadane lokalnie
To wszystko nie bylo mozliwe jeszcze 20lat temu wiec wydaje mi sie ze ida w kierunku jezeli nie pelnej niepodleglosci to przynajmiej duze suwerennosci. Najwiekszej sposrod wszystkich skladowych UK w kazdym razie.
Mi osbiscie jakos glupio sie zrobilo jak na Military Tatoo pod zamkiem w Edku zaczeli grac God save the Queen... to pewnie moja rogata slowianska dusza sie buntowala :)

Kataryna
4 739
Kataryna 4 739
#1812.09.2013, 10:16

Juz nie wspominajac o tym ze kiedys zakazanye byly:
-jezyk
-flaga
-kilty i tartan
-wywalano ich na zbity pysk z ziemi (cos jak w Irlandii)
A teraz juz nie.

Osobiscie mnie gila czy beda w pelni niepodlegli czy nie do konca. Jedyne czego sie boje zeby nam sie tu Irlandia Polnocna nie zrobila.

Profil nieaktywny
romrom
#1912.09.2013, 13:05

#18
... zeby nam sie tu Irlandia Polnocna nie zrobila .

a ja się boje bo tu mieszkam ,w wypadku "niepodleglości " tu się zrobi rumunia ,w lepszym wypadku grecja

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#2012.09.2013, 15:31

@19
i na czym niby masz oparte te wnioski?

alina1111
207
alina1111 207
#2112.09.2013, 17:13

#10
Tak tak Scott David a swoj poziom okresliles w wypowiedzi #8

zartowalem
24 300 48
zartowalem 24 300 48
#2212.09.2013, 20:34

Bus:

The Scottish Government and Glasgow City Council have agreed to underwrite the Organising Committee's net running costs of staging the Games, which is currently budgeted at £523.6m. This will be on the basis of an 80/20 split. It is expected that the majority of the 80% of costs to be covered by the Scottish Government

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#2313.09.2013, 01:12

ziew, żartek.

zartowalem
24 300 48
zartowalem 24 300 48
#2413.09.2013, 09:03

Cos masz na mysli konkretnego?

bus_37
Dundee
24 200 114
bus_37 Dundee 24 200 114
#2513.09.2013, 09:55

@22

?

Przeciez pisze ze Szkocja robi sobie olimpiade? Gdzie tu odniesienue do Anglii???

yaski
54
yaski 54
#2613.09.2013, 10:53

#17 |
To wszystko święte słowa co piszesz.Ale to nie dążenie do niepodległośći tylko chęć podkreślenia swojej odrębności.Jakoś nie zauważyłem wielkich marszów niepodległościowych,antyangielskich protestów,czy też grafitti politycznych na kazdej scianie tak jak to jest w Irlandii Północnej.Kiedys jak tu przybyłem 9 lat temu też, tak uważałem Szkocja niepodległa ,ropa na morzu północnym ,gaz blalala i inne bzdury.Po latach jednak stwierdzilem, ze za wyjatkiem akcentu to oni niczym nie roznia sie od Anglikow.Prawda jest taka ,300 lat w unii zrobiło swoje.Szkoci stali się Brytyjczykaminie nie Anglikami Brytyjczykami.Takie same zwyczaje panuja na całej wyspie od Londynu przez Cardiff a na Wick skonczywszy.Mentalność,kultura,jedzenie.Pracuję tu jako kierowca więc zwiedzam cała wyspe zarówne dzikie wzgórza Highlandu jak i industrialne obszary Manchesteru czy też urocze bajkowe wręcz sielankowe wioseczki na południu Anglii.Spotykam wielu tubylców i naprawde za wyjatkiem akcentu nie dostrzegam różnic w sposobie bycia.Ponieważ wszyscy oni są Brytyjczykami,czy to się im podoba czy nie.A wracając do Szkocj jestem ciekaw ilu w tej garstce zwolenników niepodległości zna swój ojczysty język Gaelic ?Tak więc reasumując moje wywody Nie będzie nigdy żadnej Republiki Szkocji.Szkocja na zawsze pozostanie integralną częścia tzw Wielkiej Brytanii.Bez niej padła by , a nikt tego nie chce.Jestem Ciekaw co stało by się z obronnościa tego państewka .Niektóre Szkockie regimenty zasłynęły w świecie podczas wielu bitew tylko dzięki temu że wchodza w skład czwartej najpotężniejszej sile na Swiecie jaką jest British Army .Ale to zupełnie inna historia.Być może kiedyś zwięszy się autonomia tego regionu (chociaż nie sądze)i to będzie tyle.
Dziękuje państwu za uwagę.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#2713.09.2013, 11:05

sami znaffcy historii, polityki, ekonomii i mentalnosci Szkotow :/
mam nadzieje ze zatrzymujecie swoje madrosci dla siebie i nie rozmawiacie na te tematy z tubylcami

yaski
54
yaski 54
#2813.09.2013, 11:32

Ja osobiście nie rozmawiam z nimi o tym bo ich to nie interesuje.Doskonała wiekszość moich znajomych jak i ogólnie doskonała większość brytoli to ludzie którzy nie znają historii swojego kraju. A jedyne tematy o których można pogadać to żarcie, picie,pierdzenie itp.czasem jest temat ambitniejszy piłka nożna.Jestem tylko zwykłym kierowcą ciężarówki,więc nie zamierzam dyskutować z moimi brytyjskimi kolesiami o gospodarce itp.nawiasem też mam to w dupie.Ale jeśli czytam komentarze rodaków którzy czasem są bardziej szkoccy niż sami Szkoci .To chcę przedstawić sawój punk widzenia.Po to jest właśnie forum i dyskusja. Nie sadzisz Tomek_L
#27 ? ;)

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#2913.09.2013, 11:40

oczywiscie, ale fajnie by bylo gdybys choc troche uswiadomil sobie ze Szkoci to nie tylko tepi kierowcy i wiekszosc z nich zna lepiej historie wlasnego kraju niz przecietny Polak, lepiej tez orientuje sie w ekonomii i polityce.

bus_37
Dundee
24 200 114
bus_37 Dundee 24 200 114
#3013.09.2013, 11:46

Tomek, yaski przynajmniej mowi jak jest. I jest ok. Osobiscie bardzo dosc malo slyszalem i w tych "driverskich" kuluarach i w tych "profesorskich" o Independce. W sumie to tylko na emito sie dowiaduje ze jest wojna z anglia i ze "nas" gnebia okrutnie.

bus_37
Dundee
24 200 114
bus_37 Dundee 24 200 114
#3113.09.2013, 11:52

@29

A jeszcze dodam ze demokracja daje takie samo do glosu i temu pierdzacemu i temu "ogarnietemu". Dlatego nie widze tu podstaw do uswiadamuania sie na sile ze sa lepsi od tych gorszych.

Sorry Tomek, ale zapachnialo snobizmem w tym konkretnym przypadku.

Mam w sumie jednego zagorzalego fana w pracy. Ale on sam stwierdza ze nie ma zadnych szans na niepodleglosc. Mimo wszystko pozostaje wierny swoim ideom i walczy do konca. Za to go szanuje.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#3213.09.2013, 12:22

hmm, mój koment nie dotarl
napisalem w nim ze znam troche ludzi ktorzy chcieliby niepodleglosci Szkocji, znam ich z pracy, to moi sasiedzi, to ludzie spotkani w barach czy nawet klienci. w wiekszosci nie wierza w to co pisza angielskie gazety, uwazaja ze z ekonomicznego punktu widzenia to moze byc nieoplacalne, ale na pewno nie skonczy sie to katastrofa. mentalnosc Szkotow zawsze byla i jest inna niz Anglikow i nigdy nie uwierze w to ze wiekszosc sie "zbrytyjszczyla". Byl taki okres ze u mnie w pracy spotykalo sie 2 anglkow z 4 Szkotami i poglady tych pierwszych byly ewidentnie uksztaltowane przez media angielskie i polityczna pooprawnosc, Szkoci mieli zupelnie inne zdanie na temat imigracji, polityki, szcegolnie zagranicznej, Polakow etc. Pojecie Wielkiej Brytanii istnieje wylacznie w polityce, Szkoci zachowali swoja odrebnosc, choc moze wielu z nich boi sie samorzadnosci i mialkosci swoich wlasnych elit. Niepodleglosc bylaby mimo wszystko fajna sprawa, ale raczej do niej nie dojdzie, a szkoda

yaski
54
yaski 54
#3313.09.2013, 12:30

Tomek_L
#29
Nie wiem gościu dlaczego obrażasz kolesi których mam okazję spotykać w pracy nazywając ich tępymi kierowcami ciężarówek.Swoją drogą to nie tylko kierowcy ale pracownicy magazynów ,biur,i kierownicy.Taka praca spotykam wiele osób ostanio nawet żołnierzy moja firma dostarcza pewne rzeczy do bazRAF na terenie UK.I to że nie rozmawiają o historii i niepodległości nie stawia ich w moich oczach w szeregu tępaków.Tak się składa ,że moja żona pracuje w pewnej firmie którą finansuje rząd szkocki jest jedną z wielu pracowników pewnego biura i o dziwo u niej też pracuje masa Tępych kierowców ciężarówek bo babeczki przekrój wiekowy 19 -50 lat tez pieprzą o podobnych tematach jak moi kolesie picie żarcie pierdzenie itp.Tak więc koleś daruj sobie tego typu teksty bo ja jestem uświadomiony co do Brytyjczyków i ich poglądów.A swoją drogą sprubuj dowiedzieć się jak zrobić prawko C E w UK plus wszytkie niezbędne do tej pracy kursy i przede wszystkim jaki jest koszt tego wszystkiego .A zapewniam Cię ,że nie mały,a dopiero potem oceniaj czy pierwszy lepszy tępak może sobie na to pozwolić

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#3413.09.2013, 12:34

co ma koszt prawka do tego co gosc ma w glowie? zreszta nie o wyksztalcenie tu chodzi, a o zainteresowanie czyms wiecej niz wyjsciem do pubu w weekend i nawaleniem sie, czy tez jak piszesz, pierdzeniem. sam pracowalem w wielu miejscach i rozmawialem z ludzmi ktorzy wykonywali proste prace co nie przeszkadzalo im wiedziec o swiecie wiecej niz przecietny Polak.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#3513.09.2013, 12:39

nie jestes uswiadomiony co do pogladow tubylcow, jestes uprzedzony i opierasz swoje poglady na kontaktach z pewna grupa spoleczna ktora jest zreszta mniejszoscia.
Odchodzimy od tematu. Uwazam ze Szkocja ma potencjal spokojnie wystarczajacy do tego by sobie radzic bedac oderwanym od UK, mimo tego ze Anglikom sie to nie podoba i probuja ten fakt zaklamac. Nawet jesli byloby nieco mniej bogato, przynajmniej na poczatku, to jesli wiekszosc by tego chciala, uwazam ze warto sprobowac. Jesli jednak 80% powie NIE niepodleglosci, Szkoci jako narod nie zasluguja na szacunek.

yaski
54
yaski 54
#3613.09.2013, 12:39

bus_37
#30
Dore.Ale ja posunąłbym się dalej twierdząc ,że Szkotom żyje się całkiem przyjemnie pod brytyjskim zaborem lub okupacją jak kto woli.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#3713.09.2013, 12:42

nawet zlota klatka pozostaje klatka.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#3813.09.2013, 12:44

poza tym dobrze sie zaczelo zyc Szkotom stosunkowo niedawno, co ciekawe zbiega sie to w czasie ze staraniami do posiadania wlasnego parlamentu i pewnej autonomii

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#3913.09.2013, 12:48

Kto nie zaglosuje za niepodlegloscia pod sciane i rozstrzelac !!
Po uzyskaniu niepodleglosci darmowa lycha i piec galonow ropy na tydzien.

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#4013.09.2013, 12:52

Tu juz był taki jeden, który chciał strzelać do tych, którzy chcą zachować w wyborach neutralność... nazywał ich też idiotami i debilami. Dość reprezentacyjne stanowisko piastuje (jego zdaniem).

Teninnysam
Aberdeen
2 173 19
Teninnysam Aberdeen 2 173 19
#4113.09.2013, 12:53

Szkocja dla Polakow?

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#4213.09.2013, 13:02

Dla buraków? ;)

kijevna
18 941
kijevna 18 941
#4313.09.2013, 13:06

nie chce mi się tego czytać, ale napisac mogę, co nie? buraki won! do chrzanu!

Teninnysam
Aberdeen
2 173 19
Teninnysam Aberdeen 2 173 19
#4413.09.2013, 13:06

Dla reszakow

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#4513.09.2013, 13:07

wystarczy spojrzec na Irlandie, ktora po odzyskaniu niepodleglosci dosc szybko zostala wzorem dla reszty Europy i dopiero kryzys ogolnoswiatowy ich rozlozyl. Zdaje sie ze Irlandczycy nie maja ropy i jakos nie przeszkodzilo im to zbudowac niezaleznego panstwa i zyje im sie teraz lepiej niz kiedykolwiek pod rzadami Londynu

Teninnysam
Aberdeen
2 173 19
Teninnysam Aberdeen 2 173 19
#4613.09.2013, 13:08

Wtracanie sie burakow w sprawy Szkocji to jakby powiedziec sasiadowi, zeby rozwiodl sie z zona a potem zaczac ja posuwac.

Teninnysam
Aberdeen
2 173 19
Teninnysam Aberdeen 2 173 19
#4713.09.2013, 13:09

W sumie chytry plan.

alina1111
207
alina1111 207
#4813.09.2013, 13:34

#45
HA HA HA Irlandia byla wzorem dla innych?!? Chyba wzorem jak zyc na kreche! Szkoda, ze nie widzisz efektu przyczynowo- skutkowego. Kryzys w Irlandii to skutek, a nie przyczyna ich zycia na kreche I bycia wzorem dla reszty zadluzonej po uszy Europy.

kijevna
18 941
kijevna 18 941
#4913.09.2013, 13:39

jesu dziewczyno, ty tak poważnie? dyskutujesz? z trolami? w piątek????!!! no weź się...;)

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#5013.09.2013, 13:42

Ja bym tam z sobą nie dyskutował.

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#5113.09.2013, 13:44

Piatek trzynastego :D

wje_wjura_kociu
28 669 17
wje_wjura_kociu 28 669 17
#5213.09.2013, 16:26
wje_wjura_kociu
28 669 17
wje_wjura_kociu 28 669 17
#5313.09.2013, 16:28

fuck... sie odzwyczailam od wklejania tu. malo brakowalo i bylby niewlasciwy koT.

Kataryna
4 739
Kataryna 4 739
#5413.09.2013, 16:35

Ale topic to chyba nie ten wiewiura? :)

lukasz.inv
89
#5513.09.2013, 18:57

Dobra dyskusja, świetne komentarze! Zupełnie jak podróż w czasie, 100 lat wstecz na salony Warszawy, Krakowa, Wiednia, Lwowa...

...bo dokładnie takich samych argumentów używano w dyskusjach z nielicznymi "oszołomami" marzącymi o niepodległej Polsce na początku XX wieku.

"Polska scaliła się bezpowrotnie z Rosją", społecznie jak i przede wszystkim gospodarczo (a tym bardziej ziemie "brzegowe" - poznańskie i Galicja - z Niemcami i Austro-Węgrami). Ewentualne państwo polskie, bez surowców naturalnych i "odcięte od wielkiego, rosyjskiego rynku zbytu niechybnie by padło". "I kto by je obronił" przed parciem niemieckiego żywiołu na wschód? Słowianie muszą trzymać się razem, zwłaszcza, że jaka tak naprawdę jest różnica między nimi?

I to nie były argumenty wysuwane przez zaborców, to była dyskusja tocząca się między samymi Polakami.

Konserwatyści z Galicji już od od lat 60-ty XIX wieku wszelkimi sposobami zwalczali, i tak nikłe, tendencje niepodległościowe jako szkodliwe i głupie. Uczestniczyli aktywnie w rządach w Wiedniu, bywali ministrami a nawet premierami - „Przy tobie, Najjaśniejszy Panie, stoimy i stać chcemy”... Sędziwi Krakowianie do niedawna jeszcze wspominali stare, dobre czasy cesarza Franciszka Józefa. A na butelkowanej wodzie mineralnej do tej pory się uchował...

W zaborze rosyjskim natomiast, protoplaści dzisjszej polskiej narodowej prawicy przyszlość swojej oczyzny widzieli tylko i wyłącznie w uni z Rosją. Przedstawiciele Narodowej Demokracji, z Romanem Dmowskim na czele, startowali w wyborach i zasiadali w rosyjskiej Dumie. Polacy robili kariery, pracowali i to było normalne (zwłaszcza, że przed wojną światową Rosja była całkiem dobrze rozwijającym się gospodarczo państwem).

Yaski mówi, że nie widzi demonstracji niepodległościowych w Szkocji... He, myli się ten, kto myśli, że te demostracje były powszechne na ziemiach polskich przed 1914 rokiem... Gdy żołnierze armii rosyjskiej wymaszerowywali z Warszawy na wojnę z Niemcami w sierpniu 1914 roku, mieszkańcy żegnali ich kwiatami...

Jedyną grupą chcącą niepodległości byli terroryści Piłsudskiego (vide - Bezdany i "Akcja trzech premierów") trakowane z nieufnością lub nawet nienawiścią przez polską burżuazję i inteligencję. Gdy Legiony Piłsudskiego wkroczyły do Kielc w sierpniu 1914, mieszkańcy zatrzaskiwali okna. Wątpiących odsyłam jeśli nie do źródeł, to do dalszych zwrotek "Pierwszej Brygady"...

Nie mówiąc już o tym, że 2/3 społeczeństwa stanowili chłopi, którzy mieli generalnie na wszystko "wy...ane".

Nie bez powodu zatem nieliczni patrioci niepodległościowi modlili się cytując Mickiewicza - "O wojnę powszechną prosimy Cię Panie..." Hipotetyczne referendum bowiem mogliby przegrać...

Szkocja znajduje się w podobnej sytuacji biorąc pod uwagę argumenty krytyczne względem niepodległości. Choć jest to sytuacja oczywiście dużo bardziej komfortowa. Generalnie - ptaszek w zlotej klatce.

Rację może mieć Yaski, mówiąc, że to 300 lat to za dużo, i że to już koniec, i nie ma odwrotu; ale rację może mieć również Tomasz mówiąc, że tendecja jest proniepodległościowa i narastająca. Prawda jest nieznana, a prawdopodnie jej nie ma w ogóle... Dlaczegóż? Ano poniewóż, że to za rok dopiero zadecydujemy jaka ona będzie :)

Można sobie wyobrazić zwycięstwo obozu "Better together" i stopniowe uschnięcie idei niepodległości. Można sobie wyobrazić porażkę SNP, ale jednoczesne znaczne poszerzenie i tak już dużej autonomii i stopniowe "dojrzewanie" Szkotów do niepodległości. A i można sobie wyobrazić Szkocję w 2413 roku, całkowicie odmienną po 300 latach własnej drogi...

Bo żadne procesy nie są nieodwracalne. Powinno o tym pamiętać zwłaszcza nasze pokolenie, urodzone w żelaznych objęciach Związku, który jeszcze nie tak dawno zastanawiał się czy ostanią socjalistyczną republiką którą przyłączy do siebie będzie republika urugwajska, czy paragwajska...

Happy choices :)

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#5613.09.2013, 19:00

Ktoś dysponuje jakimś streszczeniem tego tam, nade mną?

yaski
54
yaski 54
#5713.09.2013, 19:12

lukasz.inv
#55
Mowimy o Szkocji a nie Polsce ktora pod zaborami byla 146 lat nie 300.A poza tym zabory to cos innego niz unia z wlasnej nieprzymuszonej woli.Nikt im tu nie zabrania nawijac po gaelicku (zreszta i tak doskonala wiekszosc nie umie ) czy chodzic w kiltach. W Posce tak niestety bylo podczas zaborow, moze z wiekszymi ulgami w Austryjackim. Dlatego mielismy takie parcie na niepodleglosc. Ja tam zycze jak najlepiej temu krajowi ale jak juz wczesniej wspomnialem sa zbyt wystraszeni by byc samodzielni.Po co zamieniać w miare wygodne życie(Wielkiej Brytanii niestety jeszcze daleko do poziomu zycia tkich krajów jak Niemcy kraje skandynawskie czy choćby Holandia)na wielką niewiadomą jaką jest niepodległośc.

yaski
54
yaski 54
#5813.09.2013, 19:12

lukasz.inv
#55
Mowimy o Szkocji a nie Polsce ktora pod zaborami byla 146 lat nie 300.A poza tym zabory to cos innego niz unia z wlasnej nieprzymuszonej woli.Nikt im tu nie zabrania nawijac po gaelicku (zreszta i tak doskonala wiekszosc nie umie ) czy chodzic w kiltach. W Posce tak niestety bylo podczas zaborow, moze z wiekszymi ulgami w Austryjackim. Dlatego mielismy takie parcie na niepodleglosc. Ja tam zycze jak najlepiej temu krajowi ale jak juz wczesniej wspomnialem sa zbyt wystraszeni by byc samodzielni.Po co zamieniać w miare wygodne życie(Wielkiej Brytanii niestety jeszcze daleko do poziomu zycia tkich krajów jak Niemcy kraje skandynawskie czy choćby Holandia)na wielką niewiadomą jaką jest niepodległośc.

lukasz.inv
89
#5913.09.2013, 19:36

Może rzeczywiście streszczenie się by przydało, trochę się rozpędziłem :)

Celem mojego wywodu było uwypuklenie, że właśnie NIE mieliśmy takiego parcia na niepodległość jak to legenda zapodaje i zmagaliśmy się z podobnymi dylematami natury gopodarczej, społecznej i egzystencjalnej jak dziś Szkoci. Wszystko zmieniła I wojna.

Po drugie, ta nieprzymuszona unia nie jest taką prostą sprawą jak się wydaje, ale to temat na kolejny wywód..

Po trzecie - "zabory". Cóż za martyrologiczne określenie? :) Pierwszy i drugi "zabór" zostały oficjalnie usankcjonowane przez polski Sejm, a trzeci przez głowę państwa. Oficjalnie też nieprzymuszone... patrz punkt drugi.

Gdyby Unia z 1707 roku był tak korzystna dla Szkotów, Anglicy nie opieraliby się tak ich dążeniom do samodzielności.

"Po co zamieniać w miare wygodne życie (...) na wielką niewiadomą jaką jest niepodległośc."

I to jest pytanie nad którym teraz Szkocja się zastawia. Jeśli są lub chcą być silnym narodem, to pójdą na niewiadomą. Jeśli nie, tragedii też nie będzie.

Pzdr!

Profil nieaktywny
romrom
#6013.09.2013, 20:22

pracuje kierowcą autobusu w Glasgow 6 lat ,od ponad roku pytam o tą "niepodleglość" codziennie różnych zwyklych ludzi ,pasażerów w różnym wieku od uczniów szkół do emerytów ,90 % mówi absolutnie nie ,czyli ludzie rozumieją z jakimi problemami spotkała by sie Szkocja po separacji .
A te raporty ,bajki separatystów , ile wypompujemy ,ile sprzedamy to są dla dzieci .
Nawet sam premier nie wierzy w swoją utopie ,bo dlaczego chce wspolną walutę ,wspolną energetykę ,wspolnę kredyty i banki ,a więc co chce wlasnego , może tron , nawet w SNP jest podział i 1/3 jest przeciw separacji .

alina1111
207
alina1111 207
#6113.09.2013, 20:34

To ja sie pytam jesli Polska byla pod zaborami 123 lata I w kazdej chwili mogli mieszkancy zrobic referendum czy dalej sluchac sie zaborcy czy nie to po jaka cholere byly krwawe powstania? Ja sie pytam.

Władcy Imperium Rosyjskiego rządzący terenami dawnej Rzeczypospolitej prowadzili rządy autokratyczne i absolutne. Wobec Polaków stosowali najczęściej politykę asymilacji, mającą z nich uczynić „prawdziwych chrześcijan, lojalnych obywateli i dobrych Rosjan”, działając w tym celu metodami perswazji i przymusu. Czy Szkoci doswiadczaja tego samego ?

To bedzie nie pierwsze referendum I nie ostatnie, jesli ma to na celu postraszenie Londynu I jakach wieksza kasa do budzetu Szkocji to chwala SNP za to, ale nie mowny, ze to jest Zniewolony kraj, w kazdej chwili moga opuscic unie z Anglia, Polska w takiej komfortowej sytuacji nie byla napewno.

kijevna
18 941
kijevna 18 941
#6213.09.2013, 20:37

znaczy jak wygląda ta praca kierowcą dokładnie rom rom? bo u nas w autobysach nie widziałam;)

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#6313.09.2013, 20:39

Kijevna często siedzi na fotelu kierowcy, ale zawsze tyłem do przedniej szyby. ;) :P

kijevna
18 941
kijevna 18 941
#6413.09.2013, 20:40

Wyszło jak zdanie oznajmujące - dementuję! nie przesiaduję na fotelu kierowcy!

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#6513.09.2013, 20:41

pod? :P

Profil nieaktywny
romrom
#6613.09.2013, 20:48

#62
u nas to gdzie ?
czego nie widzialaś ,pasażerów ?
a wieć praca wygląda tak ,jedzie autobus przez miasto , co kilka minut się zatrzymuje i ludzie wchodzą i wychodzą ,i tak cały dzień , i bardzo dużo ludzi ponad 500 dziennie

lukasz.inv
89
#6713.09.2013, 20:55

"To ja sie pytam jesli Polska byla pod zaborami 123 lata I w kazdej chwili mogli mieszkancy zrobic referendum (...)"

Oczywiście, że nie mogło być referendum, dlatego też napisałem "hipotetyczne". Chodzi o to, że na początku XX wieku nie było w Polsce masowej woli niepodległości - raz - z powodu doświadczenia skutków bezsensownych powstań w przeszłości, a dwa z powodu wszystkich wątpliwości wymienionych powyżej (przede wszystkim gospodarczych).

"Wobec Polaków stosowali najczęściej politykę asymilacji, mającą z nich uczynić „prawdziwych chrześcijan, lojalnych obywateli i dobrych Rosjan"

To samo zrobili ze Szkotami Anglicy, tylko dużo skuteczniej (więcej marchewki). Prawie nie widać różnicy pomiędzy mieszkańcami Wick a Kornwalią, jak to napisano powyżej :)

"(...) w kazdej chwili moga opuscic unie z Anglia"

Absolutnie nie mogą. W zeszłym roku po raz pierwszy od 300 lat dostali taką możliwość.

Irlandczycy spróbowali samowolnie opuścić Unię już w 1916 - powstanie wielkanocne, Anglicy wytłukli ich jak kaczki.

Zresztą to tylko potwierdza tezę, że cicha asymilacja działa lepiej, Irlandii udało wyrwać się dużo wcześniej, Szkocja w unii tkwi dalej.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#6813.09.2013, 21:01

Szkocja wcale nie garnęła się do tej unii, zdecydowana większość Szkotów była przeciw. Przeważył głos przekupionej szlachty oraz obietnica wyciągnięcia z długów kraju, który w głupi sposób zainwestował ogromne pieniądze w nieudaną kolonizację w Ameryce Środkowej.

Pojęcie "brytyjczyk" jest używane przez Anglików wyłącznie wtedy gdy Andrew Murray wygrywa swoje na korcie. Szkoci od zawsze traktowani są przez Anglików z góry i nie otrzymali należnej im części z zysków z ropy, opłat za energię elektryczną, korzyści z patentów wynalazków które powstały w Szkocji itd itp.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#6913.09.2013, 21:02

od kiedy kierowca autobusu ma czas by pogadać z pasażerami w czasie pracy? takie bajki opowiadaj swoim dzieciom, nie nam :P

lukasz.inv
89
#7013.09.2013, 21:02

Dokładnie tak Tomek.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#7113.09.2013, 21:07

@67
bzdury. Szkoci nigdy nie dali sobie narzucił reformacji anglikańskiej, pomimo tego że próbowano tego wielokrotnie i nie udało się to królom z dynastii Stewardów czyli z pochodzenia Szkotom. Prawodawstwo pozostało niezależne, inne są święta narodowe i tak można mnożyć. Szkocja jest w ogromnym stopniu różna od Anglii, tak jak Szkoci są inni niż Anglicy, tylko ignorant tego nie widzi

Profil nieaktywny
romrom
#7213.09.2013, 21:10

co godzinę mam postój na terminusie 10-15 min i 2 przerwy po godzinie na bys station w centrum miasta ,pasażerowie bardzo chętnie stają do rozmowy ,w ciągu dnia bardzo dużo czasu,
ja nikogo do niczego nie agituje ,wiadomo że zawsze są ludzie po obie strony
nie obawiam się glosowania ,obawiam się kto prowadzi tą gre polityczną i w jakim celu

kijevna
18 941
kijevna 18 941
#7313.09.2013, 21:11

bo on nie jest kierowcą, on pracuje kierowcą - usiłowałam się dowiedzieć jak, czy jakies dżwignie pociąga, czy sznurki, czy może zdalnie steruje, ale nie dowiedziałam sie;)

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#7413.09.2013, 21:11

sorry gościu, ale sam twój awatar powoduje że jesteś zupełnie niewiarygodny w tym temacie

yaski
54
yaski 54
#7513.09.2013, 21:14

Pod jakim względem są inni napisz jak wygląda ta szkocka inność.Tylko proszę nie wyjeżdżaj z językiem.Zresztą ten język nazywa się Angielski.Prawdziwym szkockim językiem włada w tym kraju niewielu.

Esha_
42 985
Esha_ 42 985
#7613.09.2013, 21:15

kijevna
#73 | Dziś - 21:11
bo on nie jest kierowcą, on pracuje kierowcą - usiłowałam się dowiedzieć jak, czy jakies dżwignie pociąga, czy sznurki, czy może zdalnie steruje, ale nie dowiedziałam sie;)

Esha_
#63 | Dziś - 20:39
Kijevna często siedzi na fotelu kierowcy, ale zawsze tyłem do przedniej szyby. ;) :P
_________________________________

W tym kontekście to pociaga się za uszy. :P

kijevna
18 941
kijevna 18 941
#7713.09.2013, 21:16

chyba cię Albert opuścił esza jednak...
gdzie jest maupa?

lukasz.inv
89
#7813.09.2013, 21:16

"Szkocja jest w ogromnym stopniu różna od Anglii, tak jak Szkoci są inni niż Anglicy, tylko ignorant tego nie widzi"

Oczywiście, że jest różna do pewnego stopnia.

Dla mnie jednakże głównym objawem udanej asymilacji jest utrata języka i najwyraźniej woli do decydowania o własnym losie...

Czegóż rząd centralny może chcieć więcej? Highland Games w niczym mu nie przeszkadzają.

Profil nieaktywny
romrom
#7913.09.2013, 21:19

Tomek_L
#74
gościu ,ciesze się że twój awatar jest zupełnie wiarygodny, dlaczego ten awatar , bo zacząłem pisać tu na forum właśnie w tematie o tej separacje ,dlatego tak wybrałem ,można zmienić ale co to zmieni

alina1111
207
alina1111 207
#8013.09.2013, 21:26

mamy rok 2013 imperialne czasy WB juz dawno minely, powstanie w Irlandii w 1916 jest przykladem nie majacym pokrycia w terazniejszosci.

Nie mowmy, ze Szkocja jest w takiej samej sytuacji jak Polska pod zaborami, ba nawet polska za komuny.

Beda chcieli wyjsc z unii to wyjda jak beda chcieli zostac to zostana I to wszystko bez jednego wystrzalu.

lukasz.inv
89
#8113.09.2013, 21:29

Nikt tego nie powiedział.

Szkocja ma tylko podobne dylematy, a argumenty używane przez obie strony są często identyczne - czy to się opłaci? Czy nie padniemy gospodarczo? Czy się obronimy? Po co jak większości i tak wszystko jedno?

Stąd mi się to porównanie nasunęło.

alina1111
207
alina1111 207
#8213.09.2013, 21:31

A argument , ze mieszkancy Wick sa tacy sami jak mieszkancy Kornwalii pokazuje, ze osoba go piszaca prawdopodobnie nigdy nie byla ani w Kornwalii ani w Wick.

yaski
54
yaski 54
#8313.09.2013, 21:41

alina1111#82

Kolżanko tak sądzepo nicku .Zapewniam cię że zarówno w Wick jak i w Kornwalii byłem dziesiątki razy.A to zracji mojej pracy .Chociaż pisałem wcześniej o Cardiff a Cardiff(byłem wczoraj ;) jak wiadomo to Walia a nie Cornwaliia .Ale to szczegół.Proszę cię tylko o jedno tak samo jak kolege wcześniej wskażcie mi różnice pomiędzy tymi z Wick a tymi z Cardiff czy jak już wolisz z Redruth.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#8413.09.2013, 21:47

język którego używają Szkoci, został usystematyzowany przed angielskim, więc nie wiem o czym mówisz :P
a Szkoci to nie to samo co Celtowie, mylisz pojęcia. językiem szkockim jest lallans czyli dialekt angielskiego, gaelic jest językiem Celtów zamieszkujących dzisiejszą Irlandię oraz tych którzy najechali obszar dzisiejszej Szkocji, z Irlandii właśnie.

lukasz.inv
89
#8513.09.2013, 21:48

I tu właśnie jest moja konkluzja....

Sytuacja Polski była dużo trudniejsza, ryzyko dużo większe, jednak zdecydowaliśmy się na to.

W tak komfortowej sytuacji w jakiej znajduje się Szkocja, gdzie - jak napisałaś - impreialne czasy minęły, zastanawianie się nad tym czy niepodległość się opłaca, i czy nie lepiej w złotej klatce - świadczy tylko o tym, że asymilacja była udana...

yaski
54
yaski 54
#8613.09.2013, 21:48

Spadam stąd ta dyskujsja staje się powoli nudna.Reasumując.Szkocja jest i będzie integralną częścią Wielkiej Brytanii tak samo jak Śląsk Polski a Lwów Ukraiński I tak już niestety albo stety pozostanie.Chyba ,ze przylecą obcy i zaatakują ziemie wtedy uratuje nas U.S. Army i wszyscy będziemy Ameryką
Żegnam.

lukasz.inv
89
#8713.09.2013, 21:51

"Chyba ,ze przylecą obcy i zaatakują ziemie wtedy uratuje nas U.S. Army i wszyscy będziemy Ameryką"

Let's hope so :)

alina1111
207
alina1111 207
#8813.09.2013, 21:52

Jesli Szkoci w wiekszosci beda chcieli niepodleglosci to beda ja mieli, ale czy koszt tego bedzie ogromny I to jest fakt niepodwazalny.
Nie rozumiem podniecenia Polakow mieszkajacych w Szkocji I popierajacych te zapedy nacjonalistyczne. Otoz prawda jest taka, ze Ci nacjonalistyczni szkoccy frendzi jak juz beda niepodlegli zamienia sie nagle w oprawcow bo ich pierwsze decyzje beda tyczyly sie imigrantow. Kazdy kto mysli I mowi z pogarda o niektorych bezrobotnych dojacych benefity Szkotach musi pamietac, ze wlasnie dla tego Szkota ty jestes tylko imigrantem z Polski i chocbys w domu rozmawial po Angielsku to swojego pochodzenia nie zlikwidujesz gumka myszka. To wlasnie dlatego miedzy innymi chca niepodleglosci. Imigranci sa najwieksza sola w oku, bo sa zaradni, chwaleni za pracowitosc, slownosc, punktualnosc no i sie bogaca "ich kosztem"

Zaraz uzyskaniu niepodleglosci wyparowaloby kilkaset tysiecy miejsc pracy w handlu. W 90% najwieksze market czy sieciowki sa angielskie i z chwila niepodleglosci 50% sklepow znika, bo prawda jest taka, ze masa sklepow na polnoc od Edynburga i Glasgow jest utrzymywana dla miejsc pracy, a ich straty rekompensuja duze obroty w Edi Londynie i innych bogatych regionach i miastach.

Miejsc pracy przy wydobyciu ropy tez nie przybedzie bo wydobycie z roku na rok bedzie spadac nie rosnac poniewaz zasoby sa na wykonczeniu.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#8913.09.2013, 21:56

Język angielski w Szkocji był obecny i powszechnie używany w południowo-wschodniej Szkocji od wczesnego średniowiecza, skąd naturalnie rozprzestrzeniał się po kraju bez pomocy Anglików, za wyjątkiem Highlands and Islands, odsyłam do wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Histor...
To dołujące że ludzie pozbawieni elementarnej wiedzy wypisują bzdury na forum i na nich opierają swoje poglądy.

lukasz.inv
89
#9013.09.2013, 21:57

Ciekawe Tomasz.

Niestety nie jestem aż tak obeznany z tym tematem aby móc swobodnie dyskutować. Z tego co szybko wyczytałem lallans to dialek południowej Szkocji.

Swoje stwierdzenie o asymilacji językowej oparłem na informacji o stopniowym wypieraniu języka którym posługiwano się na północ od Perth jeszcze dość powszechnie w połowie XIX wieku (Inverness no). Jakkolwiek by ten język nie nazwać, on zaniknął.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#9113.09.2013, 22:02

rozumiem że przeciwnicy niepodległości Szkocji (i nie tylko oni) trzęsą gaciami że po ewentualnym wygranym referendum tubylcy się nas pozbędą i stąd takie a nie inne opinie, ale to kolejny mit. Dla Szkocji bardzo ważne pozostaną jak najlepsze stosunki z UE a te są możliwe tylko w przypadku honorowania obecnie obowiązujących praw, w tym naszych, do pracy i swobodnego przemieszczania się. Obawy są bezpodstawne. Prędzej wezmą się za własnych darmozjadów, doskonale zdają sobie sprawę że to beneficjarze są obciążeniem dla budżetu a my dokładamy całkiem sporo do lokalnej ekonomii. Nikt nie będzie sobie strzelał w stopę, szczególnie w niepewnej sytuacji gospodarczej po uzyskaniu niepodległości. Jeśli ktoś z przyjezdnych napotka problemy to raczej ci którzy nie pracują lub bezczelnie wykorzystują socjal, czyli w większości przybysze z Azji

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#9213.09.2013, 22:04

gaelic wciąż jest w użyciu, ale dziś już tylko na wyspach na zachodzie kraju, w tym na Skye.

alina1111
207
alina1111 207
#9313.09.2013, 22:04

Szkocja zadzi Anglia a na tronie w Londynie siedzi wladcya z dynastii hanowerskiej ktora gosci na wyspach juz od 299 lat :)

lukasz.inv
89
#9413.09.2013, 22:05

Allina, moje dywagacje były z perspektywy szkockiej, dla czysto teoretycznej.

Jeśli mówić o polskim imigranckim punkcie widzienia, to ogólnie masz rację - lepiej niech zostanie tak jak jest, bo kto wie co będzie później.

Z drugiej strony - SNP chce zostać w unii, a zatem niebezpieczeństwa pogromów raczej nie ma :) Prędzej znajdziemy się poza Unią jeśli zostaniemy w UK a konserwatyści wygrają wybory w 2015.

Poza tym Szkocja zawsze była nastawiona do kwesti imigracji pozytywniej niż Anglia, z oczywistych przyczyn.

lukasz.inv
89
#9513.09.2013, 22:07

Czysto teoretycznej zabawy :)

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#9613.09.2013, 22:10

wcześniej rządziła dynastia pochodząca z Normandii, "sfrancużeni" wikingowie, jeszcze wcześniej "Duńczycy" a jeszcze wcześniej Anglo-Saksonowie czyli przybysze z dzisiejszych Niemiec, a jak już pisałem, w XVII wieku Stuartowie czyli Szkoci. mieszkańcy Anglii rzadko kiedy byli rządzeni przez Anglików ;)

alina1111
207
alina1111 207
#9713.09.2013, 22:11

Od chciejstwa SNP tu nic nie zalezy. Szkocja niepodlegla nie bedzie w unii i bedzie musiala caly proces akcesyjny rozpoczac.

lukasz.inv
89
#9813.09.2013, 22:13

"Od chciejstwa SNP tu nic nie zalezy. Szkocja niepodlegla nie bedzie w unii i bedzie musiala caly proces akcesyjny rozpoczac."

Ta kwestia jest ciągle dyskutowana, my na forum na pewno jej nie rozstrzygniemy.

Jeśli Szkocja będzie chciała rozpocząc proces akcesyjny, tym bardziej będzie się musiała postępować według europejskiego ustawodastwa.

yaski
54
yaski 54
#9913.09.2013, 22:15

Zapomniałem o jednej rzeczy.Jutro zabieram dwoje znajomych Szkotów na grzyby do Aviemoore.Szkoci jak to Brytyjczycy nie znaja grzybów i chcieliby zobaczyć co to jest może nawet odważą się skosztować.Podejrzewam że będziemy całą drogę dyskutować o niepodległości, języku ,SNP i Unii.A tak na poważnie oni naprawde mają to w dupie są w UK tak jest im dobrze i tak już pozostanie.Dlatego naprawdę nie rozumiem imigrantów którzy próbują byc bardziej szkoccy niż autochtoni.

kijevna
18 941
kijevna 18 941
#10013.09.2013, 22:15

Tomek_L
#96 | Dziś - 22:10

wcześniej rządziła dynastia pochodząca z Normandii, "sfrancużeni" wikingowie, jeszcze wcześniej "Duńczycy" a jeszcze wcześniej Anglo-Saksonowie czyli przybysze z dzisiejszych Niemiec, a jak już pisałem, w XVII wieku Stuartowie czyli Szkoci. mieszkańcy Anglii rzadko kiedy byli rządzeni przez Anglików ;)

może to jest metoda... na Polaków również?;)

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#10113.09.2013, 22:16

Unia straszy, bo rządom UK, Hiszpanii czy nawet Włoch zależy na tym by żadne państwo będące członkiem się nie rozpadło. W praktyce sprawa nie jest taka oczywista, bo Szkocja jest w Unii już od wielu lat więc nie trzeba by właściwie nic robić by w niej pozostała już po uzyskaniu niepodległości. Cała ta historia z ponowną akcesją zakrawa na ściemę

alina1111
207
alina1111 207
#10213.09.2013, 22:16

#96
Dokladnie, tak wiec kwestia jezyka nie jest sporna, bo ten angielski to jest tylko z nazwy. Angielski od ponad 1000 lat nabieral ksztaltu i formy poprzez liczne wplywy skandynawow i niemcow francuzow i rzymian. A w samej Szkocji jest (bylo) tyle jezykow ze angielski naturalnie stal sie uniwersalny i jest nieprzerwanie w Szkocji jak sie nie myle od XII w.

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#10313.09.2013, 22:17

@99
nie chciałbym był złośliwy, ale po twoich wpisach ciśnie się sugestia że generalnie niewiele rozumiesz w tym temacie ;]

lukasz.inv
89
#10413.09.2013, 22:22

Hiszpanom zależy szczególnie, Katalonia następna w kolejce! :)

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#10513.09.2013, 22:25

marzeniem unijnych biurokratów jest zjednoczenie Europy w jeden organizm, więc i im samym nie na rękę jest rozpad istniejących państw i użeranie się z kolejnymi rządami, szczególnie młodych, ambitnych i nie przesiąkniętych unijną propagandą czy politycznymi wpływami

alina1111
207
alina1111 207
#10613.09.2013, 22:26

Szkocji jako kraju nie ma w strukturach Unii, jest UK. UK po wyjsciu Szkocji pozostanie dalej UK. Traktat Unijny jasno okresla liczbe panstw czlonkowskich. Szkocji tam nie ma. Trzeba by bylo renegocjowac traktat, ale na to trzeba zgody wszystkich panstw.
A jesli np UK sie nie zgodzi? A jak rzad Hiszpanii np. nie uzna na forum miedzynarodowym Niepodleglego panstwa Szkockiego z obawy przed mozliwymi problemami w swoim kraju?

MakasUK
78 455
MakasUK 78 455
#10713.09.2013, 22:30

myślę że biurokratyczne przeszkody są niczym w stosunku do tych politycznych.
w każdym razie ta dyskusja jest pusta, niemal na pewno do niepodległości Szkocji nie dojdzie w ciągu kolejnych 10-20 lat.
fajnie tylko było przyglądać się jak obnaża się ignorancja, bezmyślność i lęki zwolenników unii ;]

lukasz.inv
89
#10813.09.2013, 22:31

yaski
#99

"A tak na poważnie oni naprawde mają to w dupie są w UK tak jest im dobrze i tak już pozostanie.Dlatego naprawdę nie rozumiem imigrantów którzy próbują byc bardziej szkoccy niż autochtoni."

Ci Szkoci chyba nie są z okolicy... W Highlandach każdy wydaje się mieć zdanie w tym temacie (nota bene, wielu narzeka na SNP, że traktuje północ jak Westminster Szkocję, ale i tak na nich głosują grupowo).

A co do imigratów, to zależy od imigranta. Jeśli wiążesz z tym krajem swoją przyszłość, to siłą rzeczy zaczyna Cię to wszystko bardziej interesować i zmieniasz punkt widzenia. Jeśli jesteś "sezonowy", to właściwie nie ma to żadnego znaczenia.

yaski
54
yaski 54
#10913.09.2013, 22:45

@99
Dobrze chociaż ,że ty rozumiesz oby więcej takich jak ty rozumnych.A swoją drogą są ludzie z klapkami na oczach którym jak się nawet plunie w twarz to będą twierdzić że to deszcz.To taka aluzja tu nikt nikomu w twarz nie pluje.I tak samo jest z tą waszą czy też raczej Szkocka niepodległością.Pomimo negatywnego nastawienia społeczeństwa pomimo wielu minusów które za tym idą nadal twierdzicie że to najlepsza rzecz na świecie dla tego regionu.Na całe szczęście Szkoci nie zgłupieli do końca i jeśli dojdzie do referendum to powiedzą tak chcemy być UK. Niestety będe mógł śledźić to tylko w tv gdyż wkrótce opuszczam tą cudną kraine mlekiem i miodem płynąca .Wracam do Polski gdzie wszystko jest do dupy ludzie niemili brzydkie kobiety i kiepskie żarcie nie wspominając o gównianej pogodzie.Zatem trwajcie na straży i walczcie o Republik of Scotland skoro Szkoci nie umieją nieudaczniki szczerbate.Zegnam już sie nie będe udzielał w tym temacie
Good Save The Queen.

yaski
54
yaski 54
#11013.09.2013, 22:47

P.S.
Jestem tu dziewięc lat a rok spędziłem w Bedford Anglia.Chyba nie jestem sezonowcem ale masz racje nie wiąze przyszłości ztym krajem chociaż kiedyś chciałem

lukasz.inv
89
#11113.09.2013, 22:49

Właściwie pierwszy raz na forum się zaangażowałem, zresztą widać po liczbie wpisów, ciekawe to....

Ludzie się bardzo agresywni robią czasem :) Ciekawe to jest.

kijevna
18 941
kijevna 18 941
#11213.09.2013, 22:49

w Bedford? no to szacun, byłam tam raz na interwju i uciekłam;)

yaski
54
yaski 54
#11313.09.2013, 22:56

#112 Dlatego wylądowałem w Szkocji .Bedford jak i doskonała większośc angielskich przypomina Kabul.Byłem w Iraku w armii mam awersje do muzłamanów.Kurde miałem się już nie udzielać ;)

yaski
54
yaski 54
#11413.09.2013, 22:58

Pisze Kabul nie Baghdad bo niektóre miejsca w Baghdadzie naprawde powalają czego nie można powiedzieć o Bedford

glusza27
7
#11517.09.2013, 23:50

A jak by szkocja stala sie niepodlegla z mala pomoca polakow moze by cos wspomniala o naszym zlocie ktore lezy o tak sobie w londynie i chyba na cos czeka.

Kataryna
4 739
Kataryna 4 739
#11618.09.2013, 08:02

yaski
#113 | 13.09.13, 22:56
....Byłem w Iraku w armii ....

Hm...yaski, to wiele tlumaczy. Wezme ten fakt pod uwage gdybym chciala podyskutowac z toba w przyszlosci. Narka